ohromelost

Kronična motnja spanja, ki je lahko nevarna
Narkolepsija spada med kronično motnjo spanja, za ljudi s to boleznijo pa je značilno, da praktično nimajo nobenega kotička življenja, ki se ga narkolepsija ne bi dotaknila.

Pomembna informacija, če vas ugrizne klop
Slovenija ima veliko gozdnatih področij, kjer se zadržujejo klopi okuženi s klopnim meningoencefalitisom ali limsko boreliozo. Gre za resni bolezni, ki se prenašata s slino okuženega klopa in za človeka prinašata resne zaplete. A pomembno je vedeti, da imamo za prenos okužbe večje tveganje, če klopa odstranimo pozno. Prav zato je treba klopa čim prej odstraniti.

Po branju tega boste takoj prenehali kaditi
Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških in ženskah. Zdravljenje je učinkovitejše, če je bolezen diagnosticirana dovolj zgodaj, zato je pomembno, da obiščemo zdravnika takoj, ko zaznamo simptome. Če se raka namreč ne zdravi, se lahko ta iz pljuč razširi v bližnje tkivo ali druge dele telesa.

Kaj se zgodi, če sedite s prekrižanimi nogami?
Ta običajna navada lahko škoduje vašemu zdravju bolj, kot si mislite.

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi
Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?
V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe
Marsikateri človek, okužen s sifilisom, tudi po več let ne kaže nikakršnih znakov okužbe. Vendar pa lahko večletno nezdravljenje sifilisa povzroči velike zdravstvene težave.

Razlaga izvida
Lepo pozdravljeni lepo prosim za razlago izvida Vertigo Latentna pareza leve sp.okončine Parestezije leve sp. okončine Sum na demielinzacijsko obolenje CŽS Stanje po prometni nesreči januar 2014 Astma...

Ohromelost nog
Lep pozdrav, prosim če mi lahko odgovorite ali napotite h komi , ki bi mi znal razložit pojav začasne ohromelosti nog cca 1 min. Kje bi bil lahko vzrok? Moram priznat, da sem se kar dobro ustrašila. Z...

Mravljinčenje
Pozdravljeni! Pred dvema tednoma sem kar naenkrat dobila pekočo bolečino po nogah. Obiskala sem zdravnika in dobila napotnico za žilno kirurgijo. Po pregledu so sum o krčnih žilah zavrnili. Odgovor je...

Degenerativne spremembe vratne hrbtenice
Pozdravljeni! Stara sem 52 let in opravljam pisarniško delo. Jeseni mi je naenkrat odrevenela leva roka, tako da sem poiskala pomoč pri zdravniku. Poslana sem bila na nadaljne preiskave kjer je bilo o...

Ko doživiš kap pri dvajsetih ...
Angležinja Luna Jarvis je stara komaj 20 let. Je študentka in zelo kreativno in energično dekle. Februarja letos pa se ji je žal pripetilo nekaj, kar si nikoli ne bi mislila, da se ji lahko zgodi. Zadela jo je možganska kap. Pri mladih je ta sicer redka, a treba je vedeti, da se lahko zgodi.

Kako je Hawking lahko tako dolgo živel z ALS?
Stephenu Hawkingu so zdravniki pri 21 letih napovedali le še dve leti življenja. Kljub temu je z boleznijo ALS živel 53 let dlje in umrl star 76 let. Čeprav je ob diagnozi ALS pričakovana življenjska doba od tri do 10 let, je Stephen z njo živel več kot 5 desetletij. Kako je to mogoče?

Bi pravočasno prepoznali možgansko kap?
Možganska kap je po vsem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Vsaki dve uri utrpi možgansko kap nov bolnik. Kot drugod v Evropi je bolezen tretji najpogostejši vzrok smrtnosti in prvi vzrok invalidnosti. Posledice možganske kapi posamezniku in njegovim svojcem bistveno spremenijo kakovost življenja.

Preverite, kako se obvarovati pred možgansko kapjo
Možganska kap je po vsem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja, opozarjajo v Društvu za zdravje srca in ožilja.

Tragična smrt 6-letnega dečka
Ameriški deček je umrl star 6 let, potem ko se je v ZDA okužil z virusom, ki je podoben poliovirusu, ki povzroča otroško paralizo – eno najbolj zastrašujčih otroških bolezni, ki je izbruhnila v 80. letih in povzročila številne smrti in ohromelosti otrok. Zanjo so kasneje odkrili cepivo, a podoben virus je trenutno na pohodu v ZDA.

Se želite zaščititi pred boleznimi, ki jih prenašajo klopi, pa je cepivo predrago?
Potem bo morda akcija, ki pravkar poteka v zdravstvenih domovih kot nalašč za vas. Cepivo proti klopnem meningoencefalitisu bo namreč v teh dneh na voljo po nižji ceni in bo tako ljudem bolj dostopno. Slovenija je namreč endemsko žarišče klopnega meningoencefalitisa, precepljenost pa je še vedno nizka. Največ okuženih klopov je na Gorenjskem, Koroškem, v osrednjeslovenski in celjski regiji.

Priljubljena pisateljica je v kritičnem stanju
Priljubljena 84-letna britanska avtorica kriminalk Ruth Rendell, ki je v svoji 50-letni karieri objavila več kot 60 knjig, je zaradi kapi v kritičnem stanju, so sporočili iz založbe Penguin Random House.

Zaradi psa ostala brez kolka
21-letnica je več let trpela zaradi ponavljajočih se napadov povišane telesne temperature, zatem pa je nekega dne ohromela. Zdravniki pravijo, da je to bila posledica okužbe z živalskim parazitom.

Možganska kap vsako leto terja 4000 življenj
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi srca in ožilja ter rakom. V Sloveniji možganska kap vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi, v Evropi pa zaradi nje vsako leto umre 650.000 ljudi.

Paraliziranemu akrobatu 'zamrznili' hrbtenico
Ko je med pripravami na pomemben akrobatski nastop v Las Vegasu mladi Jorge Valdez zgrmel proti tlom, si je močno poškodoval hrbtenico. Ni čutil nog in dlani, le roke je lahko rahlo premikal. A zahvaljujoč spretnim nevrokirurgom, je le teden po grozljivi nesreči odkorakal iz bolnišnice.

Pravočasno prepoznajte simptome kapi
Možgansko kap v Sloveniji vsako leto doživi približno 4.500 ljudi, od 20 do 30 odstotkov pacientov pa se po njej sooča z invalidnostmi, predvsem zaradi prepozne pomoči, zato je treba znake in simptome kapi prepoznati pravočasno. Kako?

Novo cepivo proti otroški paralizi učinkovito!
Novo cepivo proti otroški paralizi se je izkazalo kot izjemno učinkovito, saj se je, kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija, število na novo obolelih otrok, odkar je cepivo v uporabi, zmanjšalo za več kot 90 odstotkov!

Prepoznajte simptome klopnega meningitisa
Sončne jesenske dni marsikdo preživlja v naravi, kjer pa na nas še vedno prežijo klopi. Največ jih najdemo do nadmorske višine 600 metrov, aktivni pa so na temperaturi, višji od sedem stopinj Celzija. Z ugrizom lahko povzročijo številne nevšečnosti – med drugim tudi klopni meningitis.

Malčku okužba razžirala nogo
Pri komaj letu in pol so starši malega Fletcherja opazili, da je z njegovo desno nogico nekaj narobe. Ni mogel več stopiti nanjo, in ko sta ga preplašena oče in mama odpeljala k zdravniku, je ta ugotovil, da mu je okužba v kost naredila ogromno luknjo in mu desno nogo paralizirala.

Paralizirana najstnica spet shodila!
Pri 14-ih letih je Rameeza padla po stopnicah in pristala na invalidskem vozičku. In čeprav so ji zdravniki govorili, da bo za vedno paralizirana, Rameeza ni obupala. In zato lahko danes spet hodi.

Neverjetno! Sedemletnico zadela kap
Mala Hope je bila živahna in vesela deklica. Njena največja ljubezen je bilo nastopanje na otroških lepotnih tekmovanjih. A v nekaj minutah so se ji vse sanje sesule v prah. Sedemletnico je namreč zadela možganska kap in ji paralizirala levo stran telesa.

Ženska preživela 120 možganskih kapi
Medtem ko marsikomu že ena možganska kap pusti hude posledice in potrebuje kar nekaj časa, da po bolezni okreva, se 37-letna Sharon s kapjo sreča skoraj vsak mesec. V zadnjih desetih letih je tako preživela že 120 možganskih kapi.

Preživel padec, a ostal paraliziran
Ko je Harry zaradi nesreče na gradbišču pristal na invalidskem vozičku, se je moral odpovedati tudi svojemu najljubšemu konjičku – igranju golfa. A s pomočjo posebnega vozička se je vrnil na zelenice in zdaj spet veselo udriha s palico za golf.

Haluciniranje in paraliza med spanjem
Ko je Hannah sredi noči odprla oči, ni čutila ne rok ne nog. Tudi dihala je vedno težje, in medtem ko je lovila sapo, jo je prijemala vse hujša panika. Hotela je kričati, a iz grla ni spravila niti zvoka.