oktober

Bi zdržali en mesec brez alkohola?
Ste že slišali za 'suhi januar'? Gre za prvi mesec v letu in odločitev, da 31 dni ne pijete alkohola. Strokovnjaki so mnenja, da tako telesu damo priložnost, da se 'poenostavi', in da nam omogoča, da ocenimo svoj odnos do alkohola.

''Zaupajte. Zmagajte!''
V Centru za bolezni dojk ZD Ljubljana, kjer letno odkrijejo čez 150 primerov raka na dojki, tudi pri zelo mladih ženskah, so se o izkušnjah pri odkrivanju raka na dojki, dvomih pacientk, tržnih prevarah in osebnih izkušnjah pogovarjale Maja Milohnoja Berčič, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana, Barbara Bregant Rojac, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana in Nuška Štros, bolnica z rakom na dojki. V sodelovanju z Zdravstvenim domom Ljubljana smo spregovorili z vsemi omenjenimi.

Ne pozabite na mesečno samopregledovanje dojk
Obeležujemo 'rožnati oktober', svetovni mesec osveščanja o raku dojke. Slednja je najpogostejša oblika raka pri ženskah, maligna bolezen, pri kateri se celice dojk začnejo nenadzorovano razmnoževati in širiti. Ta mesec govorimo o pomembnosti preventive, rednega pregledovanja dojk, resnično pomembno pa je, da omenimo najpomembnejše: dojke je treba pregledovati ta mesec in vse mesece, ki sledijo. Redno in vestno.

Zgolj tako, da bo novo študijsko obdobje uspešno
Morda smo 'še' v avgustu, a 1. oktober bo tu hitreje, kot si mislimo. Kako se lahko uspešno pripravite na novo študijsko obdobje, morda tudi popolnoma novo obdobje v svojem življenju? Pomembne trike in nasvete razkriva naš Oskar.

Česa se moraš zavedati še pred 1. oktobrom?
1. oktober bo tu hitreje, kot si mislimo. Kako se pripraviti na novo študijsko leto? Zakaj je izjemnega pomena in je skoraj vse odvisno od tega, kako in na kakšen način začnemo? Temelji, ki jih postavimo na začetku, so res izjemnega pomena.

10. oktober je svetovni dan duševnega zdravja
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja poteka pod sloganom 'Duševno zdravje je univerzalna človekova pravica'.

Carla Bruni razkrila, da so ji pred leti diagnosticirali raka na dojki
Italijansko-francoska manekenka in pevka je svojo diagnozo delila v objavi na Instagramu ob mesecu ozaveščanja o raku dojk.

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Pokazale svoje brazgotine, da bi pomagale drugim
Oktober je mesec osveščanja o raku dojk, saj v Sloveniji letno zboli več kot 1500 žensk in nekaj moških. Nina, Nea in Magda so stopile pred kamere in pogumno pokazale svoje brazgotine, da bi dokazale, da se lahko preživi in živi. Več o tem pa v nadaljevanju.

Roza oktober: 5 odstotkov od prodanih izdelkov bo namenjenih Združenju Europa Donna Slovenija
Oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk in v podjetju dm Slovenija bodo letos pomagali Združenju Europa Donna Slovenija, v katerem že več kot 25 let osveščajo o raku dojk in rakih rodil ter o pomenu zdravega načina življenja, rednega mesečnega samopregledovanja dojk in preventivnih presejalnih programih DORA, ZORA in SVIT.

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Kaj moraš vedeti, preden prvič vkorakaš na fakulteto?
S koncem srednje šole se konča, priznamo ali ne, pomembno obdobje našega življenja. Nismo več najstniki, nismo pa še odrasle osebe. In prvi vstop na fakulteto, ki si si jo izbral, je vsekakor pomemben mejnik v tvojem življenju!

Kakšne so povprečne čakalne dobe?
Naš način življenja in geni, ki so nosilci dednih lastnosti, lahko vplivajo na zdravje ter povzročijo različna bolezenska stanja. Velikokrat nas bolezen preseneti, dobimo jo nenadoma in nanjo ne moremo vplivati. Pomembno pa je, da takrat čim prej začnemo z zdravljenjem.

Rožnati mesec - bistveno je, da smo ženske same ozaveščene
Rožnati oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o raku dojk. Ob tej priložnosti smo se pogovarjali z dr. Katarino Živec, specialistko plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, ki nam je zaupala, kdaj se ženske odločajo za rekonstrukcijo, zakaj se plastičnih operacij vendarle ne drži več nekakšna stigma, ter navsezadnje, kako poteka rekonstrukcija dojk.

Čedalje več starejših ocenjuje svoje zdravstveno stanje kot dobro
Prvi oktober je mednarodni dan starejših.

Ko težave povzroča cvetni prah ...
Mnogi smo že dolgo težko pričakovali pomlad in prebujanje narave. A ljudje z alergijo na cvetni prah so v tem času bolj občutljivi in se lahko spopadejo z neprijetnimi simptomi. Seneni nahod ali alergijski rinitis je vnetje nosne sluznice, ki je posledica preobčutljivosti na alergen - za mnoge v tem času cvetni prah.

To je treba vedeti, ko se pojavi rak
Pomembno je, da ga čimprej odkrijemo in da ga zdravimo na najsodobnejši način. A zavedati se je treba, da spoprijemanje z boleznijo ni le zdravljenje telesa. Veliko ljudi potrebuje tudi psihološko pomoč, saj se znajdejo v duševni stiski. Vendar pa si tega veliko krat ne upajo priznati, pravi psihologinja mag. Andreja Cirila Škufca Smrdel z Onkološkega inštituta Ljubljana. Nekateri zaradi lastnih pričakovanj, da bi morali biti sami dovolj močni, drugi tudi zaradi strahu pred morebitno zaznamovanostjo v očeh okolice.

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo
Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

Potujoča posvetovalnica osvešča o raku dojk in prostate
Zdravje je največja vrednota, preventivni ukrepi in pravočasno odkrivanje sprememb so lahko ključni, še posebej pri boleznih, kot je rak. Ker pogosto nimamo časa ali možnosti za zaupen preventivni posvet, so pri podjetju HOFER svojim sodelavkam in sodelavcem s potujočo posvetovalnico »SKUPAJ.ZDRAVI.« pripeljali strokovnjaka kar v neposredno bližino dela.

Izbira primerne proteze in nedrčka po izgubi dojk je zelo pomembna
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli 10 moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre.

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov
Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Ponovitev lymske borelioze
Neuroborelioza pri otroku Pozdravljeni, pred tremi leti, je sin začel tožiti nad bolečinami v kolenih. Star je bil 7 let. Bolečine so se kasneje selile po vseh sklepih. Pošiljam rezultate krvi, tekom ...

Operativni poseg na krčnih žilah
Pozdravljeni, s krčnimi žilami se 'borim' že kakšnih 15 let.Do sedaj sem težave odpravljala predvsem z gibanjem in kakšno kremo(kostanj).Glede na delovno mesto se je stanje precej poslabšalo,za...

Nenormalno pogoste angine
Pozdravljeni! Hčerka stara 3 leta je do sedaj "preživela" 18 bakterijskih gnojnih angin (2x so jo dokazali z laboratorijsko preiskavo). Samo v lanskem letu 12x, zaradi tega tudi ni v vrtcu. Vsa...

Slikanje požiralnika
SPOŠTOVANI! Pred 5imi meseci me je orl specialist zaradi težkega požiranja napotil na slikanje požiralnika z kontrastom in je bilo vse uredu. Težave so čez čas izzvenele,so se ps pred 10imi dnevi zno...

PALETA ORL PROBLEMOV
Pozdravljeni. Letošnje poletje je zame prava mora. Kmalu po koncu šole, sem dobil angino, ter pri zdravniku dobil Ospen 1500 (na 8 ur 1 tableto) , vendar sem se po 10 dnevnem jemanju tablet te...

Rak
Pozdravljeni,2006,oktober so mi odstranli desno dojko.nakar je sledila kemoterapija in hormonsko zdravljenje.avgusta 2007 so mi odstranli jajčnike .do sedaj jem nolvadeks.ob odstranitvi dojke so mi od...

Boleče koleno
Pozdravljeni! Stara sem 20 let in tehtam 50kg. Vsako jesen, že tretje leto zapored me začne boleti levo koleno. Ko imam nogo dalj časa v skrčenem položaju, začutim v kolenu zoprno bolečino, ki zgine l...

VNETJE ŽRELA IN GRLA, ALERGIJA
Pozdrav stara sem 34 let in kakšnih resnejših zdravstvenih problemov nikoli nisem imela. imam pa dolgoletni problem, ki ga do sedaj še noben zdravnik ni znal odpraviti. 14 dni nazaj sem prebolela nek...

Cista
Pozdravljeni! Prosila bi za nekaj pojasnil: imam 6x5 veliko cisto na jajčniku in doslej nobenih težav. Imela sem pa povišan tumorski marker CA 125 na 136, po menstruaciji je padel na 96. Ali poviša...