okvare

Pogoste prebavne težave: kdaj gre za sindrom razdražljivega črevesja?
Napihnjenost, krči, driska ali zaprtje so pogosti spremljevalci sodobnega življenjskega sloga. Stres, neredna prehrana, pomanjkanje gibanja in kronična utrujenost močno vplivajo na prebavni sistem.

Kako dolgo traja išias: kdaj mine in kdaj postane kronična težava?
Išias ni samostojna bolezen, temveč skupek simptomov, ki nastanejo zaradi pritiska ali draženja ishiadičnega živca – najdaljšega živca v telesu.

Pitje teh pijač lahko poveča tveganje za sladkorno bolezen tipa 2
Pitje teh sladkih pijač, kot so gazirane pijače, energijske pijače, sladkani sokovi in ledeni čaji, lahko resno poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.

Poletje ni brezskrbno za vse: zakaj vas lahko sonce resno ogrozi, tudi če ste zdravi
Poletje pogosto povezujemo z brezskrbnostjo, oddihom in vitalnostjo. A pod bleščečim soncem se skriva resna grožnja – tudi za tiste, ki so popolnoma zdravi.

Zakaj lahko pride do bolečine pri raztezanju?
Bolečina pri raztezanju je lahko znak različnih težav. Strokovnjak razlaga, zakaj do njih prihaja, in poudarja pomen hidracije, uravnotežene prehrane ter v nekaterih primerih posveta z zdravnikom. Spoznajte dejavnike, ki vplivajo na krče in kako jih ublažiti.

Zdravniki so zgroženi: ta navada vam lahko v 5 letih uniči sklepe
Vsakodnevne navade pogosto oblikujejo naše dolgoročno zdravje. A nekaterih se ne zavedamo, dokler ni prepozno.

Ohranite zdrava jetra: kako prepoznati in preprečiti fibrozo
Jetrna fibroza, brazgotinjenje jeter, je resna zdravstvena težava, ki jo povzročajo različna stanja, kot so prekomerno uživanje alkohola, zamaščena jetra in virusni hepatitis.

Zakaj je črna kava najboljša izbira za vaše zdravje?
Želite izvedeti, zakaj velja črna kava za najzdravejšo izbiro med kavami? Črna kava je bogata z antioksidanti, ki ščitijo pred poškodbami celic in zmanjšujejo vnetja. Poleg tega kofein v črni kavi izboljšuje delovanje možganov, spodbuja presnovo in pomaga pri izgubi teže. Raziskave kažejo tudi pozitivne učinke na zdravje srca in jeter.

Redke bolezni: Izzivi pri diagnozi in pomanjkanje podatkov
Redke bolezni so globalni zdravstveni izziv, ki prizadene milijone ljudi. Oboleli se soočajo s številnimi izzivi, od zapletenosti zdravljenja do socialne izolacije.

Nevrologinja o simptomih hude bolezni, prvi znak je lahko glavobol
Incidenca možganske kapi pri ženskah je še vedno največja v pomenopavzi, pri moških in ženskah pa obstajajo bistvene razlike v simptomih.

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?
S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Genetska motnja, ki lahko poškoduje organe
Cistinoza je redka genetska motnja, za katero je značilno kopičenje aminokisline, imenovane cistin, v različnih tkivih in organih telesa, vključno z ledvicami, očmi, mišicami, jetri, trebušno slinavko in možgani.

Kako razlikujemo lipedem in limfedemom?
Razlika med lipedemom in limfedemom je bistvena, saj gre za dve različni motnji, ki prizadeneta limfni in maščobni sistem, čeprav imata nekaj podobnih simptomov, kot sta otekanje in nesorazmerna oblika telesa. Poglejmo podrobneje ključne razlike.

Zakaj so avtoimunske bolezni v porastu?
V zadnjih desetletjih smo priča vzponu avtoimunskih bolezni, ki so postale vse pogostejše v zahodnem svetu. Avtoimunske bolezni nastanejo, ko imunski sistem napačno prepozna zdrave celice in tkiva telesa kot nevarne in jih napade. Te bolezni lahko prizadenejo skoraj vsak del telesa in vključujejo različne motnje, kot so revmatoidni artritis, lupus, multiple skleroza, diabetes tipa 1 in avtoimunske bolezni ščitnice. Kljub napredku v medicini in povečanju ozaveščenosti o teh boleznih, je njihovo število še vedno v porastu.

7 znakov visokega krvnega sladkorja
Visoka raven krvnega sladkorja lahko povzroča številne zdravstvene težave, med drugim okvare oči, poškodbe ledvic, živčnega sistema ter bolezni srca in ožilja.

Težave pri hoji? Razlog se lahko skriva v tej bolezni
Artritis pomeni vnetje sklepov. Povzroča bolečine in otekanje telesnih sklepov, kot so kolena ali kolki. Obstaja veliko vrst artritisa, vendar je osteoartritis najpogostejši. Osteoartritis, poznan tudi kot degenerativna bolezen sklepov ali s starostjo povezan artritis, se bolj verjetno razvije, ko se ljudje starajo.

Vaja za boljše ravnotežje in preprečevanje padcev
Možnost padcev, predvsem v starejši populaciji, se poveča prav v tem letnem času, v hladnejšem in slabšem vremenu. Zato je ključnega pomena delo na preventivi in zmanjševanju tveganja padcev.

Vse, kar morate vedeti o IVF
IVF ali postopek zunajtelesne oploditve je vrsta zdravljenja neplodnosti. Kako poteka, kakšna je metoda, kakšni so rezultati in vse ostalo o tej vrsti zdravljenja izveste v nadaljevanju.

Zakaj pride do obrabe hrustanca?
Hrustanec je vezivno tkivo, ki ga najdemo v mnogih delih telesa. Čeprav je trd in prožen, ga je razmeroma enostavno poškodovati. V hujših primerih se lahko odlomi kos hrustanca. To fino, gumijasto tkivo deluje kot blazina med kostmi sklepov. Ljudje s poškodbo hrustanca pogosto občutijo bolečine v sklepih, togost in vnetje, ki se čuti kot otekanje.

7 simptomov jetrne fibroze
Do fibroze jeter pride, ko se zdravo tkivo jeter začne brazgotiniti in ne more več delovati optimalno. Fibroza je prva stopnja brazgotinjenja jeter. Nekatere fibroze so lahko reverzibilne.

Pozitivna prepričanja o staranju so dobra za obnovitev spomina
Prepričanja, ki jih imamo o sebi, svetu, družbi, drugih ljudeh in navsezadnje tudi o staranju, zelo močno vplivajo na nas in na naše dojemanje samega življenja. To je v povezavi s staranjem pokazala tudi zadnja študija, objavljena na Yalu.

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade
Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

To je lahko pokazatelj kognitivnega upada
Nova študija je analizirala hojo za testiranje zgodnjega kognitivnega upada.

10 simptomov vaskularne demence
Vaskularna demenca je splošen izraz, ki opisuje težave z razmišljanjem, načrtovanjem, presojo, spominom in drugimi miselnimi procesi, ki jih povzroči poškodba možganov zaradi motenega pretoka krvi v možgane.

Najpogostejši razlogi za išias
Izraz išias opisuje skupek simptomov v nogi, kot so mravljinčenje, šibkost, izguba občutka v nogi. Bolečina izvira iz spodnjega dela hrbta in se širi preko zadnjice navzdol po nogi. Išias ni medicinska diagnoza sama po sebi, a je običajno simptom, ki je posledica nekega zdravstvenega stanja.

Kaj moraš vedeti o ekstaziju in MDMA-ju?
Ekstazi je ulično ime za različico MDMA ali 3,4-metilendioksimetamfetamina. Je nezakonita sintetična droga, ki velja za poživilo s potencialno halucinogenimi lastnostmi.

9 prednosti rednega uživanja rib
Uživanje rib ima veliko koristi za zdravje, ne glede na to, ali je govora o lososu, skuši, tuni ali kakšni drugi vrsti.

MiYOSMART – očalna leča, ki ne samo izboljšuje vid, ampak tudi upočasnjuje kratkovidnost pri otrocih
Starši bi naredili vse za zdravje svojih otrok. Ali veste, da jim lahko pri kratkovidnosti pomagate z inovativnimi očalnimi lečami MiYOSMART?

Prepoznajte prve znake že danes
Ste že slišali za starostno degeneracijo makule? Kaj pa za diabetično retinopatijo? S prvo se na žalost sreča veliko starostnikov, druga pa je zelo znana osebam s sladkorno boleznijo.

''Večina srčnih zastojev se pripeti v domačem okolju in na javnih mestih''
Znate oživljati? Kako bi odreagirali, v primeru, da bi kdo v vaši okolici potreboval oživljanje? Morda se nam kaj takšnega ne zdi pomembno, dokler sami ali nekdo od naših potrebuje takojšnje oživljanje. O tem, kako oživljati, zakaj je pomembno, da znamo oživljati, pomembnosti vsega znanja, ki ga potrebuje vsak od nas in vsem v povezavi s tem, smo se pogovarjali z Željkom Malićem, samostojnim strokovnim sodelavcem za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.