oljčno

Ali je solata res najboljša izbira poleti? 3 poletna živila, ki vas lahko napihnejo
Poleti se večina ljudi naravno nagne k lažji, osvežilni prehrani – in na vrhu tega seznama je seveda solata. Sveža, hrustljava, barvita in brez občutka teže v želodcu. A čeprav se sliši idealno, solata – skupaj z nekaterimi drugimi poletnimi živili – pri marsikomu povzroči neprijetno napihnjenost.

Kako prilagoditi prehrano pri kroničnih vnetjih: ključne smernice za vsakdanjo prakso
Kronična vnetja so pogosto tihi spremljevalec številnih bolezni, od avtoimunskih motenj in srčno-žilnih težav do presnovnih sindromov. Čeprav jih ne občutimo vedno neposredno, sčasoma povzročajo znatno škodo tkivom in organom. Ključni sprožilci teh vnetij vključujejo stres, premalo gibanja, onesnažen zrak ter – kar je najpomembneje – prehrano. Prilagoditev jedilnika je ena najbolj dostopnih in učinkovitih poti za blaženje vnetnih odzivov telesa.

Tri živila, ki krepijo zdravje jeter
Ohranite zdrava jetra z izbiro pravih živil! Odkrijte tri živila, ki jih priporoča zdravnica dr. Janine Bowring, in ki vam lahko pomagajo podpirati delovanje tega ključnega organa. Izognite se sladkorju in nasičenim maščobam ter uživajte v pozitivnih učinkih olivnega olja, radiča in jajc za boljše počutje.

Prehrana, ki lahko zavira staranje: 10 ključnih živil po 40. letu
Po 40. letu se v telesu začnejo kopičiti spremembe, ki so del naravnega staranja: upad mišične mase, hormonska nihanja, oksidativni stres, počasnejša regeneracija in večja dovzetnost za kronične bolezni.

Največja past velike noči in kako se ji izogniti
V prihodnjih dneh bo na meniju veliko šunke, pirhov, potice in drugih velikonočnih dobrot. Te so večinoma bolj kalorične od tistih, ki jih redno uživamo, kar povzroči izdaten pritisk na jetra in prebavila. Posledice so običajno napihnjenost, zaprtje in upočasnjena prebava, kar lahko hitro pokvari praznično razpoloženje. A brez skrbi, že z majhnimi prilagoditvami lahko pomembno zmanjšate tveganje za prebavne težave, ne da bi se morali odpovedati prazničnim dobrotam.

Navade, ki lahko podaljšajo življenje
Sardinci vsak dan popijejo kozarec rdečega vina, strokovnjaki pa to navado pripisujejo njihovemu dolgemu življenju. Skrivnost pa se ne skriva zgolj v vinu.

Čas je, da prenehamo slediti trendom
Smutiji, superživila, mediteranska dieta, prehrambni post, chia semena, ločevalna dieta, keto dieta ... vse to in še več so trendi, ki smo jim bili priča v zadnjih nekaj let. Zakaj se (novi) trendi vedno znova pojavljajo, odhajajo in spet prihajajo? Najpomembnejše – zakaj bi jim morali nehati slediti in začeti skrbeti predvsem za zmernost?

Zdravi načini za povečanje energije brez kofeina
Ko občutite pomanjkanje energije, je morda prva misel skodelica kave ali energijska pijača. A kofein ni edina rešitev za dvig energije. Obstajajo naravne in zdrave strategije, ki lahko izboljšajo vaše počutje, povečajo storilnost in dolgoročno podprejo vaše zdravje.

9 preprostih načinov za znižanje trigliceridov
Trigliceridi so izjemno pomembni za naše srce. Težava pa nastane, ko je njihova količina presežena.

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade
Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

V 30 sekundah preverite, v kakšnem stanju je vaš krvni obtok
Zaradi krvnega strdka, ki delno ali povsem zapre dotok krvi v naše arterije ali vene, je lahko ogroženo naše življenje. Prav ti strdki so namreč skupni imenovalec treh najpogostejših srčno-žilnih vzrokov za smrt: infarkta, možganske kapi in venske tromboze.

3 zdrave juhe, ki vam lahko pomagajo, ko ste bolni
Običajno, ko smo bolni, ne zaužijemo toliko hrane kot običajno, bistveno pa prilagodimo tudi svojo prehrano. Juhe in razne mineštre so odlične za dneve, ko smo bolni, saj lahko zagotavljajo bistvena hranila, ki jih potrebujemo za regeneracijo. Povzemamo nekaj receptov za odlične juhe, ki jih navaja portal healthline.

10 živil, ki nam lahko pomagajo v boju proti vnetjem v telesu
Vnetja v telesu se pojavijo kot naravni odziv na različne dražljaje, ki vključujejo okužbe, poškodbe, alergije in druge dejavnike.

Najboljša hrana za vsako desetletje življenja
Najboljša prehrana je takšna, ki stremi k zmernosti in ravnovesju. Ničemer se ne bi potrebovali izogibati, dokler nam določena živila ne škodujejo, vsekakor pa je priporočljivo, da prilagodimo prehrano glede na leta.

Nasveti za hujšanje, za starejše od 40 let
S starostjo pridejo tudi določene telesne spremembe. Naše telo ne more več funkcionirati, kot je dvajset let nazaj. Med drugim lahko tudi ohranjanje telesne teže predstavlja večji izziv, kot nekoč. Preberite si, s kakšnimi ukrepi si lahko pomagate.

Triki, ki vam bodo preprečili, da bi pojedli več, kot bi bilo zdravo
Ste med tistimi, ki radi posežejo po 'nezdravih' prigrizkih in se jim nikakor ne morete upreti? Ali pa ste tisti, ki poje bistveno preveč hrane in jeste še naprej, kljub temu da ste siti? Glavni izziv je seveda v hrani – zakaj in kako jeste, toda pomagajo vam lahko tudi triki, pri in s prehrano. Poglejmo si nekaj najpogostejših.

Ali rožmarinovo olje res spodbuja rast las?
Ko gre za nego las, ljudje pogosto iščejo naravne pripravke, ki obljubljajo spodbujanje rasti las in izboljšanje zdravja las. Eden od takšnih pripravkov, ki je v zadnjem času deležen veliko pozornosti, je tudi rožmarinovo olje.

Vse, kar morate vedeti o mediteranski dieti
Mediteranska dieta je prehranski načrt, ki izvira s Sredozemskega območja in se že dolgo ponaša s svojimi zdravstvenimi koristmi.

Najboljša sadje in zelenjava, ki sta polna antioksidantov
Živila, bogata z antioksidanti, so ključne sestavine zdrave prehrane. Antioksidanti, ki jih najdemo predvsem v rastlinski hrani, pomagajo nevtralizirati oksidativni stres in nudijo zaščito pred poškodbami celic, ki jih povzročajo prosti radikali.

Lahko debelost vpliva na možgane?
Raziskovalci Univerzitetnega kliničnega centra Leiden na Nizozemskem so pregledali z magnetno resonanco narejene slike možganov kar 12 tisoč ljudi. Ugotovili so povezavo med debelostjo in večjim tveganjem za pojav sprememb v možganih, poročajo na strani Združenja radiologov Severne Amerike. Ni pa še jasno, kaj točno te spremembe povzroča ter kaj za posameznika pomenijo.

Kakšna bi morala biti prehrana pri ulceroznem kolitisu?
Ulcerozni kolitis spada v skupino vnetnih črevesnih bolezni.

Po tej diagnozi se mu je življenje obrnilo na glavo
Chris Hemsworth je ugotovil, da ima predispozicije za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Odkritje, ki je njegovo življenje obrnilo na glavo, pa je s sabo prineslo tudi vključevanje preventivnih sprememb v njegov življenjski slog.

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Katere vitamine poznamo in zakaj so pomembni?
Vitamini so esencialne snovi, ki igrajo ključno vlogo v različnih procesih v telesu, predvsem kot kofaktorji pri encimskih reakcijah. Ti vitamini podpirajo številne funkcije, kot so obnova kože, pravilno delovanje živčnega sistema, možganov, imunskega sistema ter zaščita celic pred prostimi radikali.

10 načinov, kako sta povezana sreča in zdravje
Ste kdaj pomislili, kako je sreča odvisna od našega zdravja? Ko smo zdravi, le redko pomislimo na to, kaj imamo. Poglejmo si, kako in zakaj je naša sreča odvisna od zdravja, navsezadnje pa, kaj lahko naredimo, da eno z drugim izboljšamo!

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?
Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

6 stvari, ki vam lahko pomagajo do ravnega trebuha
Je res tako težko doseči raven trebuh ali delamo kaj narobe?

Nova študija bi lahko nakazovala na presenetljivo povezavo
Ugotovitve ponujajo razmislek o maščobah v naši prehrani. Slednje naj sploh ne bi bile tako slabe, kot radi prebiramo!

14 živil, ki naj bi veljala za najbolj zdrava
Obstajajo živila, ki so bolj zdrava kot druga? Poglejmo si 14 živil, ki jih je portal ordinacija.hr navedel kot optimalna za zdravje.

Najdite svoj zaščitni faktor – preprosti nasveti za izbiro idealne zaščite pred soncem
S prihodom poletja in počitnic smo vse bolj izpostavljeni soncu. Izpostavljanje soncu je v zmernih količinah zdravo, saj krepi obrambne sposobnosti telesa in povečuje količino kalcija v krvi in kosteh, če pa pretiravate, postane sonce zelo škodljivo. Ne veste, kako uživati na soncu in hkrati zaščititi kožo?