osebe z alkoholizmom

Obstaja 'funkcionalen alkoholik'?
Klasična slika osebe z alkoholizmom je, da si predstavljamo nekoga, ki ima težave s pitjem in se mu zaradi te navade življenje podira. Realna slika ni vedno takšna. Mnogokrat se alkoholizem skriva za najbolj popolnimi človeškimi podobami.

To so znaki alkoholizma
V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

5 različnih vrst alkoholikov
Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

Ste vedeli, da alkohol ne vpliva slabo le na vaša jetra?
Ko govorimo o alkoholu, velikokrat omenjamo škodljive posledice, ki jih ima na naša jetra, navsezadnje tudi na našo psiho v povezavi z odvisnostjo. Toda ali ste vedeli, da pretiravanje z alkoholom vpliva tudi na druge organe v našem telesu? Poglejmo si, kako.

VIDEO: Mrtvo pijana Janice Dickinson na odvajanju
Potem ko je nekdanji supermodel in poslovna ženska Janice Dickinson priznala, da je odvisna od alkohola, se je odločila za odvajanje, seveda popolnoma v svojem stilu, in sicer pred kamerami. Preživela je že abstinenčno krizo, ki pa je bila pravi pekel.

Slovenec vsako leto spije okrog 150 litrov alkohola
Družabno pitje alkohola je v Sloveniji reden običaj, saj vsi vemo, da je vino “dobro za kri“, žganje pa “najboljše razkužilo“. Redko kdo pa se zaveda nevarnosti in posledic uživanja alkohola.