osebni

7 znakov, da vam primanjkuje kalcija (in kaj narediti)
Dolgotrajno pomanjkanje kalcija lahko vodi v resne posledice, kot sta osteopenija ali osteoporoza, a že prej se telo pogosto oglaša z jasnimi znaki.

Tudi z multiplo sklerozo se da živeti – čeprav drugače: izpoved Darje Majce
Prisrčna in iskrena pripoved Darje Majce o življenju z multiplo sklerozo. Zaupala nam je svoje izkušnje, od prvih simptomov do diagnoze, misli in čustva ter izzive, s katerimi se sooča kot oseba z multiplo sklerozo. Vabljeni k branju izčrpnega intervjuja, ki odkriva tudi tisto, o čemer se včasih neradi pogovarjamo na glas.

Aleš Musar spregovoril o svoji izkušnji z rakom prostate
Aleš Musar, 59-letni poslovnež in soprog predsednice republike Nataše Pirc Musar, je v petek v Viziti delil z javnostjo izkušnjo o svoji bolezni, saj je zbolel za rakom prostate. Diagnozo je prejel pred štirimi meseci, odkrita pa je bilo po naključju.

Pozabite na hojo: ta aktivnost bi lahko še bolj spodbujala možgane
Študija kaže, da je lahko ta aktivnost še boljša za naše možgane kot hoja.

Tega si ne bi smeli dovoliti pozabiti na dopustu
Nikakor ni priporočljivo, da se na bodisi poletno potovanje, dopust ali pa na morje odpravite s tesnobo, kaj vse ste ali pa bi lahko pozabili. A ravno zato, da se izognemo tej tesnobi in kasnejšemu obžalovanju, je dobro, da se na potovanje ali dopust dobro pripravimo.

''Ko enkrat preživiš nekaj takega, ne moreš več mimo ljudi, ki se sončijo brez zaščite''
Zgodba o preživetju in ozaveščanju o kožnem raku. Pogovarjala sem se z Anjo Matušin, žensko, ki je premagala melanom, danes pa je predsednica Nacionalnega društva bolnikov z melanomom.

Pogum odpira vrata spremembam
Pogum je ključna vrednota pri vzgoji otrok, saj spodbuja samozavest, prožnost in etično ravnanje. Pomembno je, da ga ločimo od nasilnosti. Pogum je konstruktiven, etičen in izhaja iz sočutja do sebe ali drugih, ne iz stiske ali agresije.

Moški pet dni ni sedel: rezultati razkrivajo učinke na telo
Lucas Ball, spletni ustvarjalec iz Združenih držav Amerike, se je odločil, da se pet dni zapored ne bo usedel, da bi ugotovil, kakšen vpliv ima to na njegovo zdravje v primerjavi s stanjem, ko sedi. Eksperiment je dokumentiral v videoposnetku, ki je požel velik uspeh in dosegel več milijonov ogledov.

Srčni utrip v ušesu: Kdaj je potreben obisk zdravnika?
Ponavljajoči zvok v vaši glavi ali ušesih bi moral biti razlog za obisk vašega osebnega zdravnika, pravi zdravnik.

Eksistencializem: Razumevanje svobode in odgovornosti v življenju
Eksistencializem je filozofska smer, ki poudarja posameznikovo svobodo in odgovornost za lastno življenje. Poglobite se v temeljne koncepte te filozofije, ki opredeljuje naš odnos do sveta in drugih ljudi. Raziskali bomo, kako najti smisel in kako se soočiti z eksistencialno krizo.

Najboljši dnevi v letu za začetek sprememb - po mnenju vedenjskih strokovnjakov
Velike spremembe običajno napovedujemo ob začetku novega leta. A resnica je, da novoletne zaobljube pogosto hitro zbledijo – po pisanju Verywell Mind kar 80 % ljudi do februarja opusti začrtane cilje. Zakaj?

Čimprej prepoznajte simptome, največ bolnikov diagnozo dobi pred 30. letom
Ko beseda nanese na multiplo sklerozo, si marsikdo predstavlja osebo na invalidskem vozičku, ki je v veliki meri odvisna od pomoči drugih in zato ni zmožna za delo. A gre za povsem izkrivljeno predstavo. Res je, da gre za neozdravljivo bolezen, toda v zgodnjih fazah so simptomi zelo blagi, zato ni razloga, da bolniki ne bi bili vključeni v delovno okolje. Pomembno pa je, da imajo po pridobljeni diagnozi na voljo čim več informacij in priporočil za lažje vračanje oziroma vključevanje na trg dela.

6 znakov srčnega infarkta
Vsako nelagodje v prsnem košu ni (nujno) simptom srčnega infarkta.

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo
Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

Kako novoletne zaobljube vplivajo na naše duševno zdravje?
Začetek novega leta pogosto zaznamujejo novoletne zaobljube – odločitve, s katerimi želimo izboljšati svoje življenje. Od bolj zdravega življenjskega sloga do večje produktivnosti ali boljših odnosov so te zaobljube pogosto prežete z optimizmom in pričakovanji. A čeprav imajo lahko pozitiven vpliv, pogosto prinašajo tudi stres, občutke neuspeha in nepotreben pritisk.

7 znakov, da vam primanjkuje samokontrole
V zadnjem času se veliko govori o ljubezni do sebe (kar je vsekakor pohvalno) in o uspehu kot nečem, kar je vsem dosegljivo. Pa ni. Pozabljamo namreč na ključno komponento vsega omenjenega – samodisciplino. Jo imate?

Nasveti in triki, da bo prvi zmenek potekal gladko
Radi verjamemo, da le mi čutimo nervozo pred prvim zmenkom, a verjemi – nasprotna stran je verjetno ravno tako, če ne še bolj, živčna kot ti. Danes pa ti vseeno predstavljamo nekaj nasvetov in trikov, s katerimi bo vajin prvi zmenek bolj sproščen in ... no, šel bo bolj gladko.

Kultura 'ghostanja': nekaj, kar čustveno zreli ljudje ne delajo
V zadnjih letih je pojmovanje 'ghostanja' postalo vse bolj pogosto, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi. Ghostanje se nanaša na situacijo, ko nekdo preneha komunicirati brez kakršnega koli pojasnila ali obvestila, kar lahko povzroči zmedo, jezo in celo bolečino pri osebi, ki je bila ignorirana.

8 nasvetov, kako zgraditi zdrave in varne odnose
Zdravi in varni odnosi so ključnega pomena za naše dobro počutje in srečo. Ne glede na to, ali gre za prijateljstva, družinske odnose ali romantične zveze, sta odgovornost in spoštovanje temeljna stebra, ki podpirata vsako povezavo.

Novoletne zaobljube – ali jih resnično potrebuješ?
Ko se bliža konec leta, se mnogi od nas sprašujejo o svojih ciljih in željah za prihajajoče leto. Novoletne zaobljube so tradicionalno priložnost za nov začetek, vendar se pogosto pojavi vprašanje: ali so resnično potrebne? Še posebej za najstnike, ki se nahajajo v obdobju intenzivnih sprememb, razvoja in iskanja identitete.

11 nasvetov, kako se s starši pogovarjati o zmenkih in ljubezenskih odnosih
Pogovori o zmenkih in ljubezenskih odnosih so lahko zahtevni, še posebej, ko gre za komunikacijo s starši. Mnogi najstniki se bojijo, da bi jih starši ne razumeli ali da bi bili preveč zaščitniški. Kljub temu pa so odprti in iskreni pogovori ključni za gradnjo zaupanja in razumevanja. Poglejmo si, kako lahko takšne in podobne debate odpreš tudi in predvsem s starši.

Ogroziti prijateljstvo zaradi simpatije ali ne?
Ljubiti prijatelja je zapletena situacija. Na eni strani je globoka povezanost, ki jo že imata, kar vam daje občutek, da bi lahko vajino prijateljstvo postalo nekaj več. Po drugi strani pa obstaja tveganje, da bi izpoved ljubezni preveč spremenila vajin odnos in ogrozila prijateljstvo, ki ti je zelo dragoceno. Vprašanje, ali narediti korak naprej ali obdržati prijateljstvo takšno, kot je, je težko – in prav je, da se mu posvetiš z nekaj premisleka.

Klara Lotrič: Želim si, da bi mi ta izkušnja prinesla še večje zaupanje vase in me opomnila, kako močna sem
Pravijo, da bolezen ne izbira ne na podlagi spola ne na podlagi starosti. Da je to res, je spoznala tudi mlada Klara Lotrič, grafična oblikovalka, ustvarjalka, ki so ji postavili diagnozo kostnega raka, osteosarkoma. Trenutno je v fazi zdravljenja, prejema kemoterapijo in čaka na operacijo. Ohranja neizmeren optimizem in voljo do življenja, hkrati pa poudarja tisto, kar naj bi bilo tako zelo samoumevno, a žal ni.

Kaj storiti, če tvoj najboljši prijatelj dobi punco/fanta in se vse spremeni?
Ko tvoj najboljši prijatelj ali prijateljica začne novo razmerje, lahko to prinese nenadne spremembe v vajinem prijateljstvu. Morda opaziš, da ima manj časa zate, da so vajina druženja krajša ali manj pogosta ali pa se stvari enostavno zdijo drugačne. Čeprav je normalno, da razmerja prinesejo nekaj prilagoditev, so te spremembe lahko težavne, še posebej, če si vajen/-a močnega prijateljskega odnosa.

Načini, kako obdržati prijateljstvo, ko ti je nekdo všeč, vendar čustva niso obojestranska
So trenutki, ko prijatelj ali prijateljica postane nekaj več. Vse tiste iskrice, skupne šale in globoki pogovori lahko spodbudijo posebna čustva, ki jih morda nismo pričakovali. A včasih se zgodi, da ta čustva niso obojestranska. Kaj storiti v takšni situaciji? Kako ohraniti prijateljstvo, ne da bi te situacija prizadela ali poslabšala prijateljstvo?

Družbena pričakovanja o ljubezni: Kdaj poslušati sebe in kdaj druge?
Ljubezen je eno najmočnejših čustev, ki jih lahko doživimo, a je hkrati tudi zapleteno področje, ki ga močno oblikujejo družbena pričakovanja. Od starševskih nasvetov do kulturnih norm in medijskih predstavitev smo nenehno izpostavljeni idejam o tem, kakšna naj bi bila ljubezen in kakšni naj bi bili naši odnosi. Kako se spoprijeti z družbenimi pričakovanji o ljubezni ter kdaj je smiselno poslušati sebe in kdaj druge?

Znaki, da si pripravljen na resno zvezo
V svetu zmenkov in romantičnih odnosov pogosto slišimo, da je treba najti pravo osebo, a ob pravem času. Kljub temu pa je resnica, da se pravi čas za zvezo razlikuje od posameznika do posameznika. V današnji družbi, kjer hitre odločitve in pritiski na to, da se čim prej vstopi v odnos, postajajo vse pogostejši, je ključno, da ne hitimo in vsaj sami nad seboj ne izvajamo pritiska.

Paris Hilton: 'Živeti z ADHD je moja super moč!'
Model, pevka in igralka, tudi medijska osebnost, Paris Hilton je odkrito delila svojo izkušnjo z ADHD. O tem govori preko družbenih medijev, različnih intervjujev in tudi svoje glasbe.

Zakaj se pojavi suha koža okoli nosu?
Suha koža okoli nosu je vsem dobro poznano stanje ob in po prehladu. Nenehno brisanje nosu lahko povzroči manjše ali večje drgnjenje kože, ki povzroči suho in razpokano kožo. Do slednjega lahko pride tudi zaradi suhega in slabega vremena, navsezadnje pa lahko suho kožo okoli nosu povzročijo tudi zdravstvena stanja, genetika, neustrezna nega kože in podobno. Poglejmo si bolj podrobno.

Lahko postanemo 'jutranji človek'?
Globoko v labirintu naše DNK naj bi majhna zbirka genov močno vplivala na to, ali smo jutranji ali večerni človek. Številni drugi vplivi oblikujejo tudi našo nagnjenost k jutranji ali večerni negi – hormoni, sončna svetloba, starost in celo to, kje na planetu živimo.