Vizita.si

osebnostne značilnosti

Osebna rast 02. 09. 2024 04.59

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno

Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Duševne motnje 05. 08. 2022 05.00

Histrionična osebnostna motnja: dramatično vedenje, ki vzbuja pozornost

Že izraz histrion, ki pomeni dramatično ali teatralno, nam razkrije, da gre pri histrionični osebnostni motnji za duševno stanje, za katero je značilna izrazita čustvenost in iskanje pozornosti. Te osebe svojo samopodobo gradijo na odobravanju in potrditvi drugih in imajo ogromno potrebo po tem, da so opažene. Motnja se običajno pojavi v obdobju najstništva ali zgodnji odraslosti ter vpliva na odnose in uspešnost pri delu.

Duševno zdravje 28. 09. 2021 05.00

Kaj je komplicirano ali podaljšano žalovanje?

"Komplicirano žalovanje je oblika žalosti, ki obvlada človekov um in ga ne izpusti," pravi ena od misli. Posameznikom s to izkušnjo izguba močno poseže v življenje, zato si ne znajo predstavljati, kako bi se lahko počutili bolje. Žalost prevlada v njihovih mislih in občutkih, prihodnost brez ljubljene osebe pa se jim zdi mračna in brez pravega smisla.

Duševno zdravje 19. 08. 2021 05.00

Razlika med coachingom in terapijo

Kadar se znajdemo na razpotju življenja, imamo težave v partnerstvu ali pa si želimo narediti le nekaj več zase, pomaga pogovor z nekom, ki ni vpet v naše življenje. A ob poplavi številnih ponudnikov je včasih težko vedeti, h komu po nasvet, usmeritev ali daljšo obravnavo. Tokrat izpostavljamo področji coachinga in psihoterapije, ki sta po eni strani precej različni, po drugi pa se ponekod precej prekrivata in stremita k istemu cilju. Preverite, kaj so ključne razlike med obema.

Zdravje 14. 06. 2021 06.00

Tipi osebnosti in prilagajanje koncu pandemije

Čeprav mnogi čutijo neizmerno olajšanje in navdušenje zaradi postopnega vračanja v ’normalno’ življenje, vsi ne doživljajo enakega vznemirjenja pri prehodu v svobodnejše obdobje. Razlike v doživljanju so v veliki meri odvisne od tipa osebnosti.

Duševno zdravje 13. 11. 2020 06.00

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe

Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Duševno zdravje 10. 11. 2020 06.00

Kaj je sindrom gospe Bovary?

Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

Odnosi in spolnost 06. 10. 2020 11.31

5 obdobij v partnerskem odnosu

Čeprav je vsak partnerski odnos unikaten, vedno obsega 5 ključnih obdobij oz. stopenj. Spajanje, dvom in zanikanje, razočaranje, odločitev in iskrena ljubezen so stopnje, ki se odvijajo ciklično in ne linearno. Velikokrat zmotno mislimo, da vsi romantični odnosi napredujejo od uvodnega spoznavanja, do vrtoglave zaljubljenosti, majhnih in večjih preizkušenj ter na koncu do blaženega stanja, ki obljublja večno srečo in ljubezen. A gre za utopično predstavo, ki nima veliko povezave z resničnim življenjem.

Duševno zdravje 02. 09. 2020 08.09

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami

Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Duševno zdravje 07. 07. 2020 11.18

4 miti o stresu, ki so napačni in škodljivi

Ljudje imamo veliko napačnih predpostavk o stresu – od tega, kako pogost je, do tega, kako nevaren je dejansko lahko.

Osebna rast 08. 05. 2020 08.15

Kako postati boljša različica sebe

Želja po osebnostni rasti in spremembah je pri ljudeh nekaj običajnega. Sramežljivi ljudje si želijo biti bolj odprti in zgovorni. Temperamentni posamezniki, si želijo, da bi se lažje obvladovali v pretirano čustvenih situacijah. Vsak človek na določeni točki življenja ugotovi, da obstajajo določeni vidiki osebnosti, ki si jih morda želi spremeniti. A mnogi strokovnjaki se strinjajo, da je uresničitev trajnih osebnostnih sprememb lahko zelo težavna. Kako se sploh lahko spreminjamo? Strokovnjaki menijo, da je najpomembnejša sprememba vedenjskih vzorcev, navad in prepričanj.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.22

To preberite, če mislite, da ste preveč utrujeni

Ali veste, kdaj pretiravate? Kdaj ste na dobri poti proti izgorelosti? "Ločiti je namreč treba proces izgorevanja in njegovo končno stopnjo – izgorelost," pojasnjuje dr. Andreja Pšeničny, psihologinja in psihoterapevtka. "V procesu smo že, ko se začnemo prisilno pretirano angažirati, ko začnemo delovati deloholično, perfekcionistično, ko se prek vseh meja trudimo, da bi drugim ugajali in podobno."

Duševno zdravje 27. 02. 2020 08.23

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko

Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.37

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?

Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Odnosi in spolnost 16. 12. 2019 07.52

Kaj je v ozadju psihološke manipulacije?

Pogosto slišimo izjave, kot so: kako spreten manipulator je! Ali pa: tako nas manipulira, da sploh ne vemo, kdaj in kako. Velikokrat se zgodi, da je manipulator tako pretkan, da sploh ne vemo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Vsak si želi uresničiti svoje želje, cilje in hrepenenja, vendar manipulatorji uporabljajo pri tem neprimerne metode. Pa vi, ste se že kdaj počutili zmanipulirane? Kaj sploh je manipulacija, kako jo delimo in kje se sploh začne, preverite v spodnjem zapisu.

Osebna rast 20. 06. 2019 10.38

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?

Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

POPovi zdravniki 25. 05. 2010 11.25

Izgorelost

Pozdravljeni, ne vem, kako naj začnem tole vprašanje, zato bom najprej napisala, kar sama opažam. Torej, sem 25-letna učiteljica, drugače pa po izobrazbi anglistka in germanistka. Zaposlila sem se ...

POPovi zdravniki 24. 09. 2009 09.14

SHIZOIDNA OSEBNOSTNA MOTNJA

Pozdravljeni! Čudna sem. Ne znam se vključiti v družbo, večinoma me socialno odnosi ne zanimajo, me dolgočasijo. Nasploh mam občutek, da moj čustveni svet ne obstaja. Nisem depresivna ali tesnobna, v...

POPovi zdravniki 20. 08. 2009 20.18

Kompulzivno prenajedanje

Spoštovani. zanima me naslednje. stara sem 20 let. kot otrok sem imela preveliko telesno težo. zaradi tega so me sovrstniki pogosto zbadali. v puberteti sem shujšala. moj itm sedaj znaša 22.problem je...

POPovi zdravniki 02. 06. 2009 17.35

Čudak

Pozdravljeni! Sem študent, in kar me pravzaprav zanima je, če sem res čuden? Da bolje obrazložim zgornjo trditev: to sem namreč rekel zato, ker je to beseda, s katero me običajno opišejo starši. Zaka...

POPovi zdravniki 19. 03. 2009 07.35

Zdravljenje depresije

POZDRAVLJENI! ŽE TRI LETA ME MUČI DEPRESIJA. PO NAPOVEDI ŽIVLJENSKEGA HOROSKOPA O TRAGIČNI SMRTI SEM SI PRIPISAL SEBI.ZAČEL SEM V TO VERJETI.V MISLIH SE MI POJAVLJAJO SUICIDNA DEJANJA.TO SEM ŽE ENKRA...

POPovi zdravniki 11. 12. 2002 14.10

Nevrotske motnje

Pozdravljeni. No k Vam se obračam z enim vprašanjem kaj bi bilo z menoj in ali je to normalno ali ne?In da vam razložim svojo situacijo. Star sem 24 let in do konca študija imam še samo diplomo. Namre...

Duševno zdravje 17. 07. 2015 07.47

Psihopati, plenilci brez vesti

Predstavljaje si, da ste prenehali kaditi in da vas še vedno občasno preganja želja po kajenju. V eni od takih kriz svojemu partnerju potožite, kako močno si želite cigarete. Partner vam prijazno reče, da se ni vredno tako mučiti in da kar prižgite eno. Ker ste v resnici le iskali zunanje dovoljenje, da malo skrenete s poti, z olajšanjem potegnete prvi dim. Partner pa vas hladno pogleda in pravi: »Saj sem vedel, da ne boš zdržala.«

Duševno zdravje 15. 12. 2014 08.20

Kako se obvarovati pred ljudmi, ki vam dobesedno pijejo energijo?

Čustveni vampirji so ljudje, ob katerih boste na koncu ostali popolnoma izžeti, brez energije, z zlomljenim srcem ... Na žalost jim ne morete ubežati, saj so povsod okoli nas, lahko pa jih prepoznate in se zaščitite pred njimi. Predstavljamo vam pet tipov čustvenih vampirjev.

Zdravi v jesen 01. 09. 2014 09.20

Kateri tip masaže ustreza vaši osebnosti?

V hitrem tempu življenja, ko moramo nekako krmariti med službenimi in družinskimi obveznostmi, je stres naš pogost spremljevalec. Njegove učinke na telo in duha lahko zmanjšamo z masažo, a katera je tista prava za nas? Preverite!

Duševno zdravje 22. 11. 2011 08.12

Zakaj je danes tako težko najti partnerja?

To je vprašanje, s katerim se soočajo številne ženske, ki kljub temu, da so uspešne, prijetnega videza in značaja, kar ne najdejo in ne najdejo primernega partnerja. Kaj je vzrok za to, nam je pojasnila POPova psihologinja dr. sci. Andreja Pšeničny.

Duševno zdravje 08. 03. 2012 08.00

Imate mejno osebnostno motnjo?

Mejna osebnostna motnja ni bolezen, je pa stanje, ki močno vpliva na življenje posameznika, saj zaradi nje težko ohranja normalne odnose do partnerja, bližnjih in sebe. Prav zato je potrebno zdravljenje s psihoterapijo.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859