oskrba na domu

Stopite v nov dan sproščeni in z lahkimi nogami
Vsak dan so naše noge tiste, ki nas nosijo po svetu, zato jim skupaj s skupino CCO privoščite nekaj razvajanja in si omogočite lahkotnejši vsakdan.

Kaj je dolgotrajna oskrba?
V vseh razvitih državah v zadnjih letih v ospredje vedno bolj prihaja dolgotrajna oskrba v okviru socialnih politik. Razlog tiči predvsem v staranju prebivalstva in naraščajočem deležu starostnikov, ki potrebujejo pomoč. Na Ministrstvu za zdravje tako poudarjajo, da je njihova prioriteta priprava sistemskih rešitev na področju dolgotrajne oskrbe, ki vključujejo tudi pripravo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Kot pravijo, namen sistemske ureditve je, da bodo upravičenci s primerljivimi potrebami dostopali do primerljivih pravic, ki bodo v večjem deležu financirane iz javnih sredstev.

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''
Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Smo se pripravljeni soočiti z lastno minljivostjo?
Kakšen odnos imamo kot družba do umiranja, zakaj se bojimo staranja? Zakaj smrt odrivamo na stran, kot da ne bi bila del življenja in ne zgolj nasprotje le tega? Z lastnim umiranjem, predvsem pa s smrtjo bližnjega se je težko, včasih skoraj skrajno nemogoče sprijazniti, a kot pravijo v Slovenskem društvu hospic, je tudi smrt naravni element živega.

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?
“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Kolonizacija MRSA in domska oskrba
Mama je bila hospitalizirana v bolnišnico zaradi vnetja žolčnih kamnov in anevrizme.Ima ztudi popuščanje srca.Teden dni je ležala na intenzivni vstavili so ji kateter, ker je imela tudi infekt.V tem č...

Opeklina na stegnu
Pozdravljeni! Pred nekaj dnevi sem se opekla z vrelim oljem in sicer po stegnu, rano so mi sicer oskrbeli, zdaj pa me zanima koliko možnosti je, da brazgotine ne bo in kako naj rano negujem v naprej....

Alzheimerjeva bolezen
Spoštovana dr.Grm! Moja mama ima postavljeno diagnozo Alzheimerjevo bolezen. Zanima nas, ali obstajajo v Sloveniji delavni terapevti za to področje oz. kako ji lahko mi pomagamo. Ali so v Sloveniji ka...

Društvo Hospic ob 20-letnici z dražbo likovnih del
Slovensko društvo Hospic bo na svetovni dan paliativne in hospic oskrbe na Ljubljanskem gradu pripravilo dražbo likovnih del, s katero želijo obeležiti 20-letnico delovanja. Kot je za STA pojasnila predsednica društva Renata Roban, so prvotno načrtovali tudi mednarodno slikarsko kolonijo. Društvo se trenutno osredotoča na krepitev svojih programov.

Mirjam Kovačič Čadež, dr. med.
Zobozdravnica, ki v zasebni ambulanti izvaja stomatoprotetično rehabilitacijo po najsodobnejših doktrinarnih algoritmih.