oviranost

Kaj se zgodi, če pride do pomanjkanja vitamina K?
Vitamin K ima vlogo pri strjevanju krvi, zdravju srca in zdravju naših kosti. Toda ravno vitamina K navadno ne zaužijemo dovolj z našo tipično zahodno prehrano. Zakaj je še tako zelo pomemben vitamin K?

Kaj in kdo je (lahko) družinski pomočnik?
Družinski pomočnik je, grobo rečeno, alternativna oblika pomoči institucionalnemu varstvu.

Helena Kos: Predsodki in zadrege nastanejo iz nepoznavanja drugačnosti in strahu pred neznanim
Cerebralna paraliza ni bolezen, temveč stanje in je skupina neprogresivnih motenj gibanja in telesne drže. Vse o njej in o sami stigmi, ki se včasih še vedno drži določenih posameznikov v naši družbi, smo se pogovarjali s Heleno Kos, univ. dipl. psih. in strokovno vodjo Varstveno-delovnega centra Sonček.

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent
''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.

Gibalna oviranost
Imam sina,ki je gibalno oviran. Ne hodi samostojno in potrebuje stalno pomoč tudi pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti (oblačenje,uporaba stranišča,premikanje po stanovanju,..)Po odločbi o usmerjan...

Darja Nagode, hipoterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave
Darja Nagode je nevrofizioterapevtka, ki izvaja individualno razvojno-nevrološko obravnavo otroka (učenje pravilnih vzorcev gibanja) ter individualno učenje njegovih staršev za pravilno negovanje in sodelovanje z njim.

Kako živeti in preživeti s hemofilijo?
Letošnji svetovni dan hemofilije poteka pod geslom 'Poiščite navdih, sodelujte z izvirno idejo ob svetovnem dnevu hemofilije'. Društva, zveze in organizacije doma in po svetu želijo tokrat opozoriti predvsem na to, da igra prav vsakdo izmed nas pomembno vlogo pri izboljšanju celostne oskrbe oseb s hemofilijo.

Bo 34-letni slovenski fotograf spet hodil?
Še pred pol leta je bil Dejan povsem hrom. Danes, le pol leta pozneje, pa s pomočjo bergel že prehodi okrog 200 metrov. Zasluge za tako hitro in dobro okrevanje gredo tudi lokomatu – robotski napravi, namenjeni treningu hoje otrok in odraslih s hudimi omejitvami gibanja.

Deklica, ki komaj hodi, želi biti plesalka
Sedemletna Ariella si bolj kot vse na svetu želi plesati. A njena želja je neuresničljiva, saj zaradi ene od oblik cerebralne paralize niti hoditi ne more brez pomoči. Celo pri umivanju in oblačenju potrebuje pomoč.

Rodila se je brez spodnjega dela telesa
Joanne Fluke je presegla vsa pričakovanja. Rodila se je namreč brez spodnjega dela telesa in takrat so zdravniki napovedali, da bo živela le nekaj dni. A ne le da je danes stara že 34 let, prav tako živi polno življenje in je vsak dan na lovu za svojimi sanjami.

'Tudi paraplegiki smo lahko odlični športniki!'
Vse življenje je Jasmin Bambur sanjal, da bo nekega dne nastopil na olimpijskih igrah. A pred desetimi leti so se mu sanje sesule v prah. Jasmin je namreč zaspal za volanom, si poškodoval hrbtenico in pristal na invalidskem vozičku.

23-letnik zbolel za Parkinsonovo boleznijo
Shaun je ravno postal očka in pred njim je bila uspešna kariera v ragbiju. Potem pa so se njegove sanje čez noč sesule v prah. Pri komaj 23 letih je namreč zbolel za Parkinsonovo boleznijo.

Zaradi deskanja na snegu spet hodi!
Thomas se je rodil z okvarjenimi nogami. Ker ima zaradi nepravilnosti v kolkih stegenski mišici nekoliko zarotirani, so se mu obrnila tudi stopala. Osemletnik tako zelo težko hodi. A ure deskanja na snegu so mu spremenile življenje.

Plesalec s cerebralno paralizo
Gregg se že vse življenje spopada z radovednimi in pomilujočimi pogledi, ker je njegova hoja zaradi cerebralne paralize močno ovirana. V zadnjih mesecih pa so oči vanj uprte iz povsem drugačnega razloga. Gregg je namreč kljub bolezni postal plesalec.

Doprinesimo k neodvisnemu življenju invalidov
Letošnji mednarodni dan invalidov poteka pod geslom Ustvarjajmo pogoje za neodvisno življenje invalidov. Ti so namreč kljub številnim prizadevanjem in spremembam na boljše pogosto še vedno zapostavljeni.

Svet skozi oči invalida
Iztok Mrak je absolvent Fakultete za socialno delo. V prostem času se rad druži s prijatelji, hodi v kino in diskoteke, si ogleda kakšno tekmo. Pa vendar se od svojih vrstnikov nekoliko razlikuje. Že od sedmega razreda je namreč na invalidskem vozičku.