Vizita.si

ozadje

Duševno zdravje otrok 28. 02. 2025 04.42

Zakaj se pojavijo vedenjske motnje pri otrocih in kako jim lahko pomagamo?

Otroci, ki so izpostavljeni stresu in travmam, bodo bolj verjetno imeli vedenjske težave. Vedenjske motnje pri otrocih so vzorci vedenja, ki lahko vplivajo na otrokovo sposobnost delovanja doma, v šoli ali družbenem okolju. Takšni simptomi so prisotni šest mesecev ali več.

Seks & razmerja 13. 11. 2024 03.09

Družbena pričakovanja o ljubezni: Kdaj poslušati sebe in kdaj druge?

Ljubezen je eno najmočnejših čustev, ki jih lahko doživimo, a je hkrati tudi zapleteno področje, ki ga močno oblikujejo družbena pričakovanja. Od starševskih nasvetov do kulturnih norm in medijskih predstavitev smo nenehno izpostavljeni idejam o tem, kakšna naj bi bila ljubezen in kakšni naj bi bili naši odnosi. Kako se spoprijeti z družbenimi pričakovanji o ljubezni ter kdaj je smiselno poslušati sebe in kdaj druge?

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Lepota 13. 03. 2024 14.52

Zato vam izpadajo lasje

Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

Osebna rast 01. 01. 2024 05.00

Kako lahko začnemo z zdravljenjem travme sami?

Mnogo stvari vodi do travme, še več jih vodi v zdravljenje. Vsekakor lahko začnemo z delom sami, četudi je močno priporočljivo, da dobimo pomoč strokovnjaka, ko in če ga potrebujemo.

Novice 18. 12. 2023 05.00

Kaj bi vsaka oseba s sladkorno boleznijo morala vedeti o svojih očeh?

Diabetična retinopatija je resen zaplet sladkorne bolezni in po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vodilni vzrok slepote med prebivalstvom v razvitem svetu.

Odnosi in spolnost 25. 03. 2022 05.00

Zakaj so v odnosu pomembni pogovori o spolnosti?

Znano je, da je komunikacija eden od pomembnejših delov vsakega partnerskega razmerja, saj le tako ustvarjamo pristne globine odnosa. Če se dotaknemo spolnosti, pa dobra komunikacija vodi tudi do zadovoljujoče in iskrive spolne intime, v kateri uživata oba. Pari, ki se odkrito in brez zadržkov pogovarjajo o spolnih potrebah, imajo veliko večjo verjetnost, da bodo oblikovali srečnejši in izpolnjujoč odnos v primerjavi s tistimi, ki se tej temi izogibajo ali imajo z njo povezane zadržke.

Psiha 28. 01. 2022 05.00

Kje poiskati pomoč, če doma nimaš podpore?

Najstniško obdobje je turbulenten čas, v katerem se pojavljajo različne dileme, skrbi, vprašanja in težave. A kaj storiti takrat, ko zaradi različnih razlogov na pomoč staršev ne moreš računati ali pa je ravno družina glavni razlog težjih stisk?

Simptomi in bolezni 06. 01. 2022 05.00

Kri v blatu – kdaj je nevarna?

Nemalo ljudi postane zaskrbljenih, če se v blatu opazijo kri, a razlogi niso vedno resne narave.

Duševno zdravje 30. 11. 2021 05.00

V primežu toksične produktivnosti, ki je pot do izgorelosti

V preteklosti se je izraz toksična produktivnost uporabljal predvsem v povezavi z deloholizmom – torej z ljudmi, ki svoje delo uporabljajo ali bolje rečeno zlorabljajo za bežanje pred seboj. V današnjem času se toksična produktivnost nanaša na osebe, ki delajo prek svojih dolžnosti ali celo zmogljivosti. Pojav je postal še toliko bolj opazen v času pandemije, saj so pri delu od doma meje med delom in zasebnim življenjem postale precej zabrisane.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Duševno zdravje 12. 07. 2021 06.00

Medicinska hipnoza: z nezavednim do boljšega življenja

»Dovoli si videti, česar si ne dovoliš videti,« pravi znana misel priznanega hipnoterapevta Ericksona. Hipnoterapevtske metode postajajo vse bolj priljubljene, a izraz hipnoza pri nekaterih še vedno vzbuja številne pomisleke, dvome in napačna prepričanja. Čeprav obstaja več vrst hipnoze, se medicinska oziroma klinična veja izvaja v terapevtske namene, torej za lajšanje psihičnih in nekaterih fizičnih tegob, izvajajo pa jo le usposobljeni hipnoterapevti.

Alternativa 14. 04. 2021 06.00

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?

Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

Duševno zdravje 17. 02. 2021 06.00

Kompulzivni rešitelji: nezadržna želja po pomoči drugim

Ste se kdaj vprašali, ali so lahko dobre namere in pomoč drugim škodljive? So, ko prestopimo mejo. Kompulzivni rešitelj oziroma pomočnik je lahko izjemno izčrpavajoča vloga, ki jo nekateri igrajo skozi vse življenje. Želeti pomagati drugim je zagotovo velikodušna lastnost, vendar lahko vodi tudi do ekstremnih vedenj.

Seks & razmerja 09. 02. 2021 06.00

Normalno je, da se sprašuješ o svoji spolni usmerjenosti

Najstništvo je obdobje, ki spodbudi k razmišljanju o svoji identiteti. »Kdo pravzaprav sem?« se sprašuje marsikateri najstnik, kar je normalen, celo nujen del odraščanja. Del odkrivanja lastnih občutkov o sebi lahko vključuje tudi vprašanja o spolni usmerjenosti.

Alternativa 21. 01. 2021 06.00

Zdravilna zelišča, ki so odlična za dihala

Zdravilna zelišča na produktiven kašelj pogosto delujejo tako, da spodbujajo njegovo dodatno nastajanje, s tem, ko redčijo sluz in bolniku olajšajo izkašljevanje izločkov.

Duševno zdravje 12. 08. 2020 08.14

Čustva in vrste čustvenih odzivov

Različne vrste čustev vladajo v našem vsakdanjem življenju, na podlagi teh pa se odločamo in sprejemamo odločitve, ko smo srečni, žalostni, jezni, v dolgočasju ali pa celo frustrirani. Aktivnosti, hobije in različne okoliščine izbiramo na podlagi čustev, razumevanje teh pa nam pomaga pri lažjem krmarjenju v življenju. Kaj sploh so čustva in kakšni so čustveni odzivi?

Osebna rast 29. 05. 2020 10.30

Kaj se zgodi, ko zapustite nefunkcionalen odnos?

Vztrajanje v nefunkcionalnih partnerskih odnosih je največkrat posledica težkih izkušenj v otroštvu. Oropajo nas občutka vrednosti, zadovoljstva, svobode in odvzamejo smisel. A če zberemo toliko moči, da prekinemo moč preteklosti in se odločimo postaviti na svoje noge, pridemo do čustvene osvoboditve, ki nam zopet da vero vase.

Duševno zdravje 22. 03. 2020 18.49

Zakaj ljudje v času pandemije na veliko kupujejo toaletni papir?

Ste v zadnjih tednih opazili porast vse splošnega nakupovanja zalog toaletnega papirja? Razglasitev pandemije zaradi naglega širjenja koronavirusa Covid-2019 je v ljudeh vzbudilo različne odzive in dojemanje situacije. Na eni strani so se izpostavljali ignoranti, ki jih zadeva niti malo ni skrbela, na drugi strani pa so ljudje panično in množično drli v trgovske centre in nakupovali večje zaloge dobrin. Med drugim tudi toaletni papir. Zakaj?

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Zdravje 26. 09. 2019 12.59

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje

26. septembra po vsem svetu obeležujemo svetovni dan kontracepcije. Ta dan je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena.

POPovi zdravniki 23. 04. 2018 10.00

Težave z erekcijo

Jemljem kapsule combodart ,vendar nimam vec erekcije ali obstaja kaksna tableta za povecanje erekcije.

POPovi zdravniki 08. 10. 2013 21.07

Zdravljenje degenerativnih sprememb očesnega ozadja in možnosti za odpravo sive mrene po operaciji s

Vprašanje za dr. Krevla Zanima me, ali lahko s homeopatskim zdravljenjem upočasnimo napredovanje degenerativnih sprememb očesnega ozadja zaradi visoke kratkovidnosti tn odprava dvopjnega vida po opera...

POPovi zdravniki 19. 04. 2013 11.11

SELEKTIVNI MUTACIZEM

Pozdravljeni! Sprašujem za prijatelja,ki ima selektivni mutizem že nekej od otroštva,je selektivni mutizem ozdravljiv ali ne in,če je kakšni so uspehi? Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem

POPovi zdravniki 05. 04. 2013 22.52

Fantazije o posilstvu in anksioznost

Pišem ker potrebujem nasvet. Pred približno tremi leti sem se redi dneva sprehajala ob reki ko je za mano začel hoditi mladostnik približno moje starosti, najverjetneje zadrogiran. Med hojo za mano se...

POPovi zdravniki 17. 09. 2012 21.12

Rak

Spoštovani g. Debevec, na vas se obračam z veliko mero nevednosti in stiske. Moji mami (53 let) so naključno v desnem spodnjem režnju pljuč odkrili tumor (1,5 cm). Ko so ji delali bronhoskopijo, PE...

POPovi zdravniki 19. 01. 2011 17.22

RELAPS DEPRESIVNE MOTNJE

Lepo pozdravljena! Stara sem 52 let. Pred dvemi leti sem začela jemati CIPRALEX 10 mg, katerega mi je predpisala osebna zdravnica, zaradi anksioznosti in hudega vrtenja v glavi. Po dveh letih sem se ...

POPovi zdravniki 15. 10. 2010 13.45

Hipnoterapija

Lepo pozdravljeni! Pri 5tih letih mi je umrl oče zaradi možganske kapi. Našla sem ga jaz in sem potrebovala mnogo let, da se o tem lahko sploh spregovorila. Sedaj, 30 let kasneje, še vedno čutim nekak...

POPovi zdravniki 05. 10. 2010 19.07

PSIHOFARMAKOLOŠKA ZDRAVILA

Pozdravljeni! zdravim se za depresijo,panično motnjo,vsaj tako so mi povedali.Zbolela sem pri svojih 19,bila tudi hospitalizirana v bol.Ormož,ker mi ni moja prejšna osebna zdravnica verjela,da imam te...

POPovi zdravniki 08. 03. 2010 19.55

Babica je sladkorna bolnica, zdravili so jo z laserjem zaradi očesnih sprememb.

Pozdravljeni ! Babica je sladkorni bolnik, nedavno je bila v bolnišnici na posegu z laserjem - zaradi žilic. Očesni pritisk se je izboljšal, pa tudi očesno ozadje. Teden dni po posegu in uporabi kapl...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859