pljučnica preventiva

Pravočasno prepoznajte simptome pljučnice
Pljučnica je v razvitih državah še vedno šesti najpogostejši vzrok smrti. Nevarna je predvsem za hude kronične bolnike, starostnike in dojenčke. Osebe z dobrim imunskim sistemom jo večinoma prebolijo brez težav.

8 najnevarnejših virusnih bolezni
Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Prva obramba pri obvladovanju okužb dihal
Okužbe dihal, kot so prehlad, gripa in v hujših primerih pljučnica, so pogoste težave, ki jih povzroča širok spekter virusov in bakterij.

Vrste pljučnice in kako se zdravi vsaka od njih
Pljučnica je ena najpogostejših in najresnejših okužb dihal, ki lahko prizadene ljudi vseh starosti. Gre za vnetje pljuč, pri katerem se alveoli – drobni zračni mešički – napolnijo s tekočino, gnojem ali vnetnim materialom. Obstaja več vrst pljučnice, ki se razlikujejo po povzročitelju, načinu prenosa in težavnosti bolezni. Razumevanje teh razlik je ključno za pravočasno diagnozo in učinkovito zdravljenje.

Gre za gripo ali covid-19? Kako prepoznati razliko in se zaščititi?
Z nastopom hladnejših mesecev in sezono okužb dihal se mnogi znajdejo v dilemi: je nenadno poslabšanje zdravja posledica gripe ali covid-19? Oba virusa imata podobne simptome, vendar se razlikujeta po resnosti, poteku bolezni in potrebnem zdravljenju. Ta članek pojasnjuje ključne razlike med gripo in covid-19, kako ju prepoznati ter kaj lahko storite za zaščito.

Kako prepoznati simptome bakterijskih okužb in jih pravočasno zdraviti?
Bakterijske okužbe so pogost vzrok bolezni, ki vplivajo na različne dele telesa. Bakterije so mikroskopski organizmi, ki lahko povzročijo različne vrste okužb, od preprostih vnetij do resnih bolezni, ki zahtevajo hitro zdravljenje. Prepoznavanje simptomov bakterijskih okužb v zgodnji fazi je ključno za preprečevanje zapletov in učinkovito zdravljenje.

Okužba, ki lahko vodi v smrt
Tetanus je resna bakterijska okužba, ki lahko povzroči togost mišic in krče.

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače
Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

Bolezni, ki se lahko pojavijo po 50. letu starosti
Po petdesetem letu se lahko zdravstvene težave pojavijo nenadoma oz. se nam tako vsaj zdi. Večinoma gre za bolečine, ki nas v mladosti in mladih letih niso preveč skrbele, v srednjih letih pa nam lahko začnejo predstavljati večje težave.

5 manj znanih simptomov pljučnice
Pljučnica je okužba dihal, ki prizadene pljuča in jo lahko povzročijo različni patogeni, vključno z bakterijami, virusi ali glivami.

Kako si pomagati pri kašlju?
Kašelj je refleksno dejanje, ki se pojavi kot odziv na draženje dihalnih poti. Gre za naraven mehanizem telesa, ki pomaga odstraniti tujke, sluz ali dražilne snovi iz dihalnega sistema. Vendar pa se kašelj lahko pojavi tudi kot simptom različnih bolezni. Poglejmo si, kdaj in kako.

Kako preprečiti pogosta jesenska obolenja?
Tako kot prilagodimo svojo garderobo, bi s prihodom jeseni in vedno hladnejših temperatur morali prilagoditi tudi svoje navade. Te naj zajemajo predvsem preventivo in skrb za lastno zdravje. Poglejmo si najpogostejša jesenska obolenja, preprečevanje, preventivo in kurativo.

Kako poplave vplivajo na širjenje bolezni?
Poplave, ki smo jim bili priča v zadnjih dneh, vplivajo na posameznika tako fizično kot psihično. Neposredno prizadeti čutijo posledice na svojem telesu, psihi in seveda tudi v svoji okolici. To pa še ni vse. Poplave na žalost pustijo posledice tudi na in v našem okolju z zdravstvenega vidika.

Kako razlikovati bronhitis in pljučnico?
Bronhitis in pljučnica sta bolezni dihal, ki imata lahko podobne simptome, vendar se bistveno razlikujeta in ju različno tudi zdravimo. Ob pojavu simptomov je vsekakor priporočljivo obiskati zdravnika.

Kakšna je razlika med bakterijsko in atipično pljučnico?
Sezona respiratornih obolenj se je začela in med njimi je tudi pljučnica. Nevarna je predvsem za kronične bolnike, starostnike, dojenčke in za vse, ki imajo težave s slabim imunskim sistemom. Večkrat se zgodi, da dokler smo zdravi, niti ne pomislimo, kako zelo so v resnici pomembna naša pljuča.

"Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila"
Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki prizadene dihala. Največkrat se pojavlja pozimi v obliki večjih ali manjših epidemij. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so z rednim izvajanjem cepljenja proti gripi v ambulantah pričeli že 19. oktobra.

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka
V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Pnevmothorax
Pozdravljeni! Star sem 22 let in pred dvema letoma sem imel pnevmotoraks. Vstavili so mi drenažno cev in tako izčrpali zrak. Sedaj me občasno bolijo plujča pri močnem vdihu, včasih tudi pri kakšnem po...

Aaaaaačiiih! Spet se me nekaj loteva!
Iz nosa se nam cedi, grlo nas vedno bolj peče, nadležen dražeč kašelj pa kar ne mine. Se tudi vam to zdi kot slab začetek vsakoletne zimske pravljice? Naše telo je spet postavljeno pred izziv zaradi prehladnih obolenj, pred katerimi v zimskem in zgodnjem spomladanskem obdobju nikakor nismo varni. Statistika pravi, da v življenju prebolimo približno 200 prehladov, v povprečju od 2 do 5 na leto, otroci celo do 10 na leto.

Prepoznajte zgodnje simptome ošpic!
Zaradi ošpic, ki so izjemno nalezljiva bolezen, se z zapleti srečuje vsak 15. okuženi, eden na 1000 obolelih pa zaradi bolezni umre. Zdravila ni, edini učinkoviti ukrep pred okužbo pa predstavlja cepljenje.

Pravočasno prepoznajte otroške okužbe dihal!
Pozimi je tveganje za virusne okužbe dihal močno povečano. V nevarnosti so zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let, v UKC Ljubljana pa že sedaj opažajo porast števila obolelih.

Postavite se po robu jesenskim obolenjem!
V teh hladnih dneh so spet na pohodu številna virusna in bakterijska obolenja. Kako si okrepiti imunski sistem in se jim izogniti ter kako ravnati, če vendarle zbolimo, smo povprašali zdravnico družinske medicine Neno Kopčavar Guček, dr. med.