Vizita.si

pogleda

Duševno zdravje otrok 01. 04. 2025 08.15

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja

Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Bolezni 30. 12. 2024 04.24

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih

Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Bolezni 02. 10. 2024 04.25

Vprašanja, ki razkrivajo, ali imate tveganje za demenco

Zamisel o izgubi nadzora nad svojimi mislimi ali nezmožnosti zapomniti si ljubljene osebe povzroča razumljivo tesnobo in to se, skupaj s staranjem prebivalstva, dogaja vedno večjemu številu ljudi.

Zdravje 30. 09. 2024 04.22

Kaj je Bowenova bolezen?

Bowenova bolezen, katere drugo ime je ploščatocelični karcinom, je vrsta kožnega raka, ki prizadene zgornjo plast kože, ne prodre pa globlje vanjo.

Koža 26. 07. 2024 04.12

Srbeči izpuščaji, ki so pogosto posledica alergijske reakcije

Koprivnica, kožni izpuščaj, ki je pogosto zelo srbeč, je pogosto posledica alergijske reakcije na hrano ali alergen oz. nekaj, česar ste se dotaknili. Koprivnica lahko hitro izgine (akutna koprivnica) ali traja dlje časa (kronična koprivnica). Zdravljenje lahko vključuje antihistaminike ali steroide.

Zlata leta 19. 05. 2024 04.44

Tako boste 'videti' mlajši

Filozofija dolgega življenja, predvsem pa vitalnosti posameznika, je že stoletja predmet številnih razprav. Zdi se tako zapletena in težavna za razumevanje, toda, ali je res? Konstanto poudarjamo čisto običajne stvari, kot so kakovosten spanec, pomen prostega časa, dovolj gibanja, rekreacija uma in telesa, omejitev alkoholnih pijač, opustitev kajenja ... pa se tega tudi držimo?

Rakave bolezni 11. 05. 2024 04.19

9 simptomov raka grla, ki jih ne smete spregledati

Spremembe v glasu so eden najzgodnejših simptomov raka grla. Večini bolnikov diagnozo odkrijejo šele v poznih stadijih bolezni, čeprav jim prav hripav glas že v začetnem stadiju pošilja močno opozorilo, da z njihovimi glasilkami nekaj ni v redu.

Življenjske zgodbe 15. 04. 2024 04.24

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje

Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Zdravje 31. 01. 2024 04.29

Kaj je prekomerna pronacija?

Prekomerna pronacija je, ko se stopalni lok prekomerno sesede navzdol ali navznoter. Zdravnik temu pravijo tudi 'pes planus' ali 'fleksibilno plosko stopalo'. Splošno znano je tudi kot plosko stopalo.

Zdravje 10. 01. 2024 04.22

Kaj stran postelje, na kateri spite, pove o vas?

Verjamete, da lahko stran, na kateri spite, pove veliko o vas?

Življenjske zgodbe 26. 09. 2023 05.00

Za seboj imata težko izkušnjo, a se nista vdala

Tomi Jakša in Jan Fonda sta borca, ki sta se morala pri že zelo mladih letih soočiti s sarkomom. Diagnoza jima je življenje povsem obrnila na glavo, od napornega zdravljenja in amputacije dela noge pa do čisto novega pogleda na svet. Tomi pri tem priznava, da te diagnoza rak na začetku sesuje, hkrati pa te tudi za vedno spremeni.

Lajfstajl 22. 05. 2023 05.00

Najpogostejše napake, ki jih delamo pri izbiri fakultete

Nikar ne izbirajte faksa na podlagi družbe, ekipe, ljudi, videza fakultete ali podobno.

Duševno zdravje 08. 05. 2023 05.00

Spreminjanje negativnih samogovorov v pozitivne

Samogovor je naš notranji glas, ki je močno prepleten z našimi čustvi. Lahko se ga povsem zavedamo ali pa tudi ne. Ko smo dobre volje, so pozitivne misli pogostejše in bolj intenzivne, ko doživljamo stiske, pa v našem umu prevladujejo negativne misli. Naš notranji glas v veliki meri vpliva na naše počutje, vedenja, odnos do sebe in drugih.

Duševno zdravje 18. 01. 2023 05.00

Kaj je eksistencializem?

Eksistencializem je filozofija, ki pravi, da naj bi imeli vsi svobodno voljo o odločanju. Naslanja se na trditev, da je posameznik odgovoren za pomen in smisel življenja, brez zanašanja na višjo silo, religijo, boga, ki bi določal, kaj je resnično pomembno oz. pravilno.

Duševno zdravje 06. 01. 2023 05.00

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost

Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

Psiha 28. 12. 2022 05.00

Psihološki triki, ki ti lahko pomagajo v odnosih

Bi verjel/a, da obstajajo določeni triki oz. bolje rečeno prilagojena vedenja, s katerimi lahko dosežemo, da imamo boljše odnose, tudi z osebami, s katerimi si morda nismo tako všečni?

Osebna rast 19. 11. 2022 05.00

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?

"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Duševno zdravje 11. 08. 2022 05.00

Kakšna je, če obstaja, povezava med duševnimi motnjami in umetnostjo?

Vsi poznamo dolg seznam slavnih in priznanih umetnikov, ustvarjalcev, ki so imeli različne duševne težave in bolezni. So se ravno zaradi teh 'našli' v umetnosti, so zaradi njih blesteli ali pa so bili zaradi njih celo boljši? Je umetnost pomagala pri 'zdravljenju' ali jih je, nasprotno, celo ovirala??

Duševno zdravje 02. 06. 2022 05.00

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti

Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Psiha 20. 04. 2022 05.00

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo

Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

Osebna rast 04. 04. 2022 05.00

Kakšna je filozofija učenja Louise Hay?

Kaj bi dejali, če bi vam nekdo rekel, da ste sami stoprocentno odgovorni za svoje življenje in vse, kar se vam v njem dogaja? Nekateri bi bili skrajno jezni, nekaterim bi bilo vseeno, določeni bi se zamislili nad sabo, spet drugi pa bi potrebovali nekaj časa, da dojamejo to trditev. Začetni stavek izvira iz newagevskega gibanja, katerega začetnica je tudi Louise Hay.

Lajfstajl 08. 03. 2022 05.00

15 dobrih dejanj, ki jih lahko naredite že danes

Polepšajte dan osebi. Kar eni osebi. Kar tako, brez razloga!

Lajfstajl 25. 10. 2021 05.00

Tako boš lahko enostavneje sklepal nova prijateljstva

Ko vstopimo v obdobje najstništva, se spremeni način, kako gradimo prijateljstva. Ne glede na to, ali smo bolj vase zaprti, ali smo se pred kratkim preselili ali pa se zgolj želimo naučiti bolje komunicirati z drugimi ljudmi, se splača naučiti nekaj ključnih spretnosti.

Osebna rast 27. 09. 2021 05.00

7 potencialnih razlogov, zakaj niste zadovoljni s svojim življenjem

Življenje ima svoje vzpone in padce, za slednje pa vemo, da so nekoliko neprijetni. Večina ljudi se vsaj enkrat v življenju počuti zmedeno, negotovo in nezadovoljno s svojim življenjem ali samim s sabo, a za določene stvari smo, če si priznamo ali ne, odgovorni tudi sami.

Duševno zdravje 14. 07. 2021 06.00

Kaj je radikalno sprejemanje?

Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Zdravje 29. 04. 2021 13.33

Navade, ki vam lahko pomagajo do zdravega življenja

Dejavnosti, ki jih iz dneva v dan ponavljamo, slej ko prej postanejo navade, ki predstavljajo dobršen del našega vsakdana. Določene navade nas podpirajo, spet druge na nas delujejo zaviralno, nas omejujejo ter so pomemben vzrok za slabo voljo, pomanjkanje energije in bolezni. Življenje nam ponuja kopico navad, na nas pa je, da izberemo tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše zdravje ter počutje.

Nasmeh zdravju 15. 10. 2020 06.00

Najbolj priljubljen poseg v Sloveniji ostaja preoblikovanje prsi ter telesa

Naše telo nas vodi skozi celo življenje, skrbi za vse procese in pogoje, ki so potrebni za normalno delovanje, prav zato pa bi ga morali obravnavati in zanj skrbeti kot za tempelj, ki si zasluži spoštovanja.

Življenjske zgodbe 21. 09. 2020 08.50

Gašper Kramar: Močna volja te pripelje do pravih rezultatov

Gašper Kramar je spremenil svoj življenjski slog, izgubil več kot sto kilogramov, uspešno prestal prvo operacijo odstranitve odvečne kože in dokazal, da se vse da, če se hoče. To je zgodba o popolni preobrazbi.

Duševno zdravje 16. 09. 2020 08.24

8 oblik sreče

Že Aristotel je nekoč dejal, da je sreča smisel in namen življenja, cilj in konec človeškega obstoja. Biti srečen, zadovoljen in živeti izpolnjeno življenje je želja slehernega posameznika, iskanje sreče pa je eno najpogostejših človekovih iskanj – v veliko primerih tudi nedosegljiv cilj. Na našo srečo pa ima ’izkušnja sreče’ veliko nians, ki jih imenujemo veselje, navdušenje, hvaležnost, ponos, optimizem, humor, zadovoljstvo in ljubezen.

Odnosi in spolnost 03. 07. 2020 14.03

Zakaj sabotiramo ljubezen?

Paradoksalno je, da prav toliko, kolikor si ljubezni želimo in po njej hrepenimo, se je lahko tudi bojimo. In velikokrat je prav strah odgovor na vprašanje, zakaj ne najdemo partnerja, zakaj odnosi ne uspevajo in zakaj toliko parov ostaja neporočenih. A svoj najhujši strah običajno še bolj poglobimo z izogibanjem in drugimi nezavednimi vzorci, ki kar kličejo po tem, da ostajamo neizpolnjeni v svojih največjih čustvenih potrebah; po razumljenosti, slišanosti, varnosti in ljubljenosti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859