poklicna

Vse, kar morate vedeti o astmi
Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Katere vrste astme poznamo?
Astma je večinoma vseživljenjsko stanje, ki povzroči vnetje in otekanje dihalnih poti. Obstaja več različnih vrst astme in vsaka ima svoj nabor sprožilcev. Bolnik lahko astmo nadzoruje z zdravili in z izogibanjem sprožilcev, ki povzročajo napade.

Neozdravljiva bolezen, katere glavni simptom je kašelj
Ni skrivnost, da azbest povzroča številne bolezni, med drugim tudi azbestozo. In čeprav je bil nekoč med bolj priljubljenimi materiali in se je pogosto uporabljal v industriji ter tudi širše, se danes še kako zavedamo posledic, ki jih ima lahko na naše zdravje.

Izbira zdravstvenih storitev naj bo premišljena
Zdravje je vrednota, za katero je pomembno skrbeti, k temu pa poleg uravnoteženega življenjskega sloga spadajo tudi obiski zdravnika in udeleževanje rednih presejalnih programov. Na ta način redno spremljamo svoje zdravstveno stanje in ob morebitnih nepravilnostih poskrbimo za hitro ukrepanje. A kaj storiti takrat, ko se odločamo za izvajalce zdravstvenih storitev izven javnega zdravstva, bodisi gre za področje duševnega zdravja ali specialistov, ki delajo v okviru lastne prakse?

Kaj pomeni občutek kovinskega okusa v ustih?
Kovinski okus v ustih ali parageusia se lahko pojavi zaradi popolnoma nedolžnih razlogov, lahko pa predstavlja resnejše zdravstvene težave. Zagotovo pa kovinski okus v ustih predstavlja neprijeten občutek in lahko vztraja več tednov ali mesecev, zato si v spodnjih vrsticah preberite o možnih vzrokih, ki ga povzročajo.

Mravljinci v prstih
Pozdravljeni. Veliko delam za racunalnikom in ze pred kakimi tremi leti, mi je zato nekaj casa trzal mali prst na roki, s katero drzim misko. Ko sem svoj cas za racunalnikom nekoliko zmanjsala, ...

Trn v peti
Lepo pozdravljeni.Tudi mene je doletela ta bolečina v peti,toda to je moja poklicna bolezen,ker se vozim z viličarjem na katerem stojim in razlagam tovornjake.Bil sem na slikanju,bil sem na laserskih ...

Hreipavost, poklicna obremenitev
Pozdravljeni! Sem 32 letna učiteljica tretjega razreda, ki uživa v svojem poklicu. A imam težavo, ki se mi je pojavila že pred 4 leti, a smo jo očitno zatrli v kali. Pred 3 tedni pa se mi je ponovno ...

Depresivne epizode, samomorilne misli
Spoštovani, upam, da se vam bo ljubilo tole prebrati in mi dati strokovno mnenje o mojem stanju. Sem mlada ženska (v dvajsetih), zdrava, imam super družino in prijatelje. Ne vem, če mi boste verjeli,...

Preventivni pregled za odkrivanje raka
LP! zanima me, ali obstajajo kakšni preventivni pregledi, s katerimi bi lahko odkrili preventivni tumor v telesu? hvala

Bulimija in obisk pri zobozdravniku
Sem 22- letno dekle, ki se že 4 leta neuspešno "borim" z bulimijo. Ker sem prebrala, da se posledice bruhanja odražajo tudi na zobeh, me zanima ali zobozdravnik to takoj opazi in v kašni meri ima prav...

Ponavljajoča vnetja grla
Lep pozdrav! stara sem 25 let in pred dvema letoma sem začela učiti na osnovni šoli, kjer poučujem 2.razred. od začetka pouka in praktično skozi celo leto imam težave z grlom - suho grlo, sili me na ...

Se spopadate z nizko samopodobo?
Vas že manjša kritika vrže iz tira? Opazite, da ves čas hlepite po pohvali, ko to prejmete, pa ji v resnici ne verjamete? Potrebujete nenehne uspehe in dosežke, da ste zadovoljni? To je le nekaj težav, ki jih prinaša nizko samovrednotenje in ki lahko močno otežijo naše življenje. Kako se s temi težavami spopasti, nam je pojasnila psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny.

Boljše slišati, boljše živeti
So se vaši bližnji že kdaj pritožili, da imate televizor ali radio nastavljen preglasno? Ali ste morda kdaj imeli težave z razumevanjem sogovornika, ki je sicer govoril isti jezik, a nikakor niste mogli razločiti besed? Potem je morda čas, da preverite svoj sluh!

Znana Slovenka obiskala medicinske sestre
Na mednarodni dan medicinskih sester je Ana Praznik iz Radia Center obiskala sestre na njihovem delovnem mestu. Na ljubljansko Pediatrično kliniko in na mariborski UKC ni prišla praznih rok, ampak se je oglasila s kar 1000 rogljički.

Adijo pajkaste žilice!
Se sprašujete, zakaj so na vašem telesu postale vidne drobne žilice? Se jih želite znebiti, pa ne veste, kako? Predstavljamo vam nekaj odgovorov na vaša vprašanja.

Ne boste verjeli, zakaj vsi primerjajo ti fotografiji!
Ob pogledu na zapeljivo Drew-Ashlyn Cunningham zagotovo ne bi pomislili, da se je rodila kot deček, in da velja za eno najmlajših transseksualk v Veliki Britaniji. Preberite si njeno inspirativno življenjsko zgodbo.

Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
Doktorica psiholoških znanosti in psihoterapevtka, ki velja tudi za vodilno strokovnjakinjo za zdravljenje sindroma izgorelosti.

Katera zvezdnica se je tako zapustila?
Frankie Essex, ki je v začetku leta zaradi stroge diete in napornega režima telovadbe izgubila prav vse odvečne kilograme, je očitno še kako hitro pozabila na količino vloženega truda. Kaj kmalu je namreč začela jesti nezdravo hrano, čemur primerni so tudi rezultati.

Preverite, kako se znebiti hemoroidov?
Hemoroidi so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju sreča skoraj vsak človek. A kako vedeti, da je krvavitev posledica hemoroidov in ne kakšnega resnejšega obolenja? Več o tem nam je povedal kirurg doc. dr. sci. Pavle Košorok, dr. med.

Izognite se najbolj smrtonosnim rakom!
Najpogostejši raki niso vedno najbolj smrtonosni, a vendar se iz leta v leto zvišuje tako število rakavih bolnikov kot tudi smrti kljub vedno boljši diagnostiki in zdravljenju. Kako preprečiti in pravočasno odkriti najbolj smrtonosne oblike raka?

VIDEO: Prepoznajte simptome poklicne izgorelosti
Živimo v času, ko marsikdo skoraj ves dan preživi v službi in celo v prostem času težko odmisli službene obveznosti. A pretiravanje z delom in zanemarjanje svoje dobrobiti lahko pripelje do poklicne izgorelosti, ki lahko v skrajnem primeru vodi v fizični in psihični kolaps.

Preverite, ali ste izpostavljeni raku glave in vratu
Vsako leto za rakom glave in vratu v Sloveniji zboli okrog 450 ljudi, med njimi trikrat pogosteje zbolevajo moški po 50. letu starosti. S težko boleznijo sta se soočila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič.

Ste hitro zadihani?
Težko dohitevate prijatelje, ko se odpravite na skupni sprehod? Morda vam že hoja v drugo nadstropje predstavlja izziv? Vas ob tem muči še kašelj? Če vam v zadnjem letu zdravniki še niso izmerili pljučne funkcije, potem bi bil čas za to!

Ob 28. aprilu pozivi k skrbi za večjo varnost pri delu
Letošnja tema mednarodnega dneva varnosti in zdravja pri delu, 28. aprila, so nastajajoča tveganja in novi načini preprečevanja v spreminjajočem se svetu dela.

Kako premagati menopavzalno depresijo?
Menopavza prinaša s seboj specifične spremembe v telesu in duševnem stanju žensk, med drugim tudi menopavzalno depresijo. Kako jo prepoznamo, kaj jo povzroča in kako se z njo spopasti, smo povprašali psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Kako se soočiti s strahom pred izgubo službe?
Strah pred izgubo službe je v zadnjih časih vse bolj razširjena problematika. O tem, kako se kaže, kako se je s strahom treba soočiti in kako sprejeti morebitno odpoved, smo se pogovarjali s psihologinjo Andrejo Pšeničny.

VIDEO: Deloholiki si ne upajo počivati!
Ste tudi vi kdaj zaradi dela popolnoma izčrpani, pa si ne vzamete časa, da bi si odpočili? Ste veliko bolj izčrpani, kot vsi ostali v vaši okolici? Lahko, da ste nagnjeni k poklicni izgorelosti, ki je lahko celo smrtno nevarna.

Poklicna izgorelost, bolezen sodobnega časa
Poklicna izgorelost je vse bolj razširjen problem sodobnega časa. O tem smo se pogovarjali z psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB)
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je napredujoča okvara pljuč.