pomarančni

9 živil z visoko vsebnostjo vitamina D
Naslednja živila vam bodo pomagala zadovoljiti vaše dnevne potrebe po vitaminu D.

Potrebujemo v zimskem času dodatke vitamina D?
Vitamin D je pogosto imenovan 'sončni vitamin', in sicer zaradi njegove naravne tvorbe v koži, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. V zimskem času, ko so dnevi krajši in manj svetli, pa je pridobivanje zadostne količine vitamina D iz sonca oteženo, kar odpira vprašanje: ali je pozimi treba posegati po dodatkih vitamina D?

9 najslabših navad za vaše kosti
S staranjem se naše kosti obrabljajo, saj nosijo tako rekoč največje breme naših številnih vsakodnevnih dejavnosti. Kosti in sklepi skrbijo za naše gibanje, delovanje v vsakdanjem življenju, zato je toliko bolj pomembno, da jih zavarujemo.

Bolezni, ki so povezane s pomanjkanjem vitamina D
Pomanjkanje vitamina D lahko povzroči več zdravstvenih težav, tu pa so najpogostejše bolezni, ki jih pogosto povezujemo prav s pomanjkanjem vitamina D.

To se zgodi, če si preveč umivate zobe
Morda pridno skrbite za svoje zobe s ščetkanjem in nitkanjem po vsakem obroku ali malici. Pa vendar je treba poudariti –prepogosto ščetkanje in nitkanje nikakor nista koristna za zdravje naših zob.

Poletno sadje, ki ga vsi obožujemo, je odlično za naše zdravje
Že dolgo vemo, da češnje in drugo koščičasto sadje zagotavljajo vrsto osnovnih vitaminov in mineralov. Toda tu je še nekaj razlogov, da poskrbite, da so na vašem jedilniku.

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice
Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Načini, s katerimi telo sporoča, da nekaj ni v redu
Ljudje premalokrat zares prisluhnemo svojemu telesu in upoštevamo, kar nam želi sporočiti. V vsem današnjem tempu se nam venomer mudi, smo neprespani in vse simptome pripisujemo zgolj natrpanemu urniku ter pomanjkanju časa. Včasih pa je dobro, da se za trenutek ustavimo in premislimo o znakih, ki se na novo pojavijo ter s katerimi nas želi telo opozoriti, da nekaj ni v redu.

10 stvari, ki jih lahko že danes naredite za svoje zdravje
Z razlogom pravijo, da se kot mladi ne zavedamo določenih stvari, posebej tistih, ki vplivajo na naše zdravje v kasnejših zrelejših letih. Kaj lahko že danes naredimo za svoje zdravje, da bomo sami sebi kasneje hvaležni?

Kateri so najboljši vitamini in hranila za zdravje oči?
Preverite, kateri vitamini in hranila zagotavljajo zdravje oči.

Jemanje zdravil s temi pijačami se odsvetuje
Seveda lahko zdravila vedno spijete z vodo. Kaj pa kombinacija ostalih pijač?

Kaj barva vašega urina pove o vašem zdravju?
Barva vašega urina vam lahko pove, ali ste spili dovolj vode ali ne, kar je pomemben podatek v vročih poletnih mesecih. Urin je običajno v različnih odtenkih rumene barve. Bolj kot je rumen, bolj verjetno je, da ste dehidrirani. Kaj pa pomeni, če je vaš urin rdeč ali oranžen? Preverite.

11 živil, polnih kalija, ki so odlična za zdravje
Predstavljamo enajst živil, ki vsebujejo ogromno kalija in so odlična za naše zdravje – pravijo, da predvsem za zdravje srca in denimo za zniževanje krvnega tlaka. Poglejmo si ta živila.

Ne marate mleka? Obstajajo živila, ki vsebujejo še večje količine kalcija
Marsikateri 'moderni' prehrani in dieti v današnjem času primanjkuje kalcija. Mastna hrana ovira absorpcijo kalcija, natrij (sol), kofein in fosfati iz gaziranih pijač pa še dodatno povečajo izločanje kalcija iz telesa. Edini način vnosa kalcija v telo je z zdravo hrano.

Sestri Hadid razkrili, kako ohranjata vitko linijo
Sestri Hadid, Bella in Gigi, sta sta za tuje spletne medije razkrili, kako ohranjata svojo vitko linijo, predvsem pa svoje zdravje.

Kaj jesti in piti, ko imate gripo?
Ko imate gripo, sta edino zdravilo počitek in čas. Ni hrane, ki bi čarobno rešila vse simptome in vas pozdravila. Pomembno je, da pijete čim več tekočine in jeste hranljivo hrano, ki vam bo pomagala, da se ne boste počutili slabše, in bo pripomogla k temu, da bi si čim prej opomogli.

Živila, zaradi katerih smo le še bolj lačni
Ste že kdaj postali silno lačni, čeprav je minilo denimo le pol ure od zadnjega obroka hrane? Težava ni vedno v količini, temveč v kakovosti, predvsem pa v izbiri hrane.

Napitek, ki okrepi imunski sistem
Čas, ko se poletje prevesi v jesen, je lahko zaradi temperaturnega padca za naše telo stresen. V tem času je koristno malo več narediti za močnejši imunski sistem. Jejte več česna, naredite si zeliščni čaj. Lahko pa se okrepite tudi z naslednjim napitkom, ki vam bo v pomoč tudi, če vas že praska po grlu ali vam teče iz nosu.

Veste, koliko krofov bi morali pojesti, da bi pridobili kilogram maščobe?
Nutricisti priporočajo, da na dan pojemo le okoli 100 kalorij (418 kJ energije) nezdrave hrane, kar predstavlja približno tablico čokolade ali četrtino krofa. A na pustni torek se seveda s tem ne bomo obremenjevali. Preverite, zakaj vam en dan nezdravega prehranjevanja ne bo škodil in koliko krofov bi morali pojesti, da bi pridobili kilogram maščobe.

Med jemanjem antibiotikov se izogibajte naslednjih živil
Jogurti, zelena listnata zelenjava in kislo zelje so le nekatera izmed živil, ki lahko pomagajo pri ravnovesju prebave, ki je pogosto porušeno zaradi jemanja antibiotikov. Zakaj so ta živila dobra za našo prebavo, je razložila gastroenterologinja.

Sadni sok povečuje tveganje za smrt
Pitje sadnih sokov je ravno tako slabo za vas kot pitje sladke gazirane pijače, je pokazala zadnja študija, ki je bila objavljena v strokovni reviji JAMA. Strokovnjaki so odkrili, da lahko prekomerno uživanje sadnih sokov poveča tveganje za prezgodnjo smrt za 24 odstotkov. Vendar povečanega tveganja ni, če spijete le 1,50 dcl sadnega soka na dan.

Sir in krekerji v večernih urah so lahko tudi koristni
Veliko je poklicev, ki imajo zaradi narave dela neurejen dnevni ritem ter pogosto zajemajo tudi nočno delo. Kaj je v teh primerih priporočljivo jesti, so raziskali v novi študiji, v kateri so ugotovili, da so za delavce najboljši manjši obroki.

Mučen občutek napihnjenosti
Spoštovani! Že nekaj časa (lahko rečem nekaj let), me muči občutek napihnjenosti. Ko kaj pojem me tišči v želocu, na blato grem vsak drugi dan, razen med menstruacijo, ko se mi prebava odlično uredi,...

Preprečevanje raka na črevesu
Pozdravljeni! Zanima me kakšno prehrano je potrebno imeti, če imamo v družini črevesnega raka (dedno)? Čemu se je potrebno izogibati ter kaj je priporočljivo? Zanima me še ali je res da je za želo...

Prekomerna aktivnost sečnega mehurja
Spoštovani! Imam eno težavo, ki me spremlja že priblilžno 15 let, vendar se mi zdi, da se ta težava vedno bolj stopnjuje, še posebej po porodih, leta 97 in 02. Namreč zelo pogosto uriniram, tudi po...

Zobozdravnik razkril živila, ki uničujejo naše zobe
Umivanje zob, nitkanje in redni pregledi pri zobodravniku so ključnega pomena za dobro zdravje naših zob. A pomembno je tudi, kaj jemo. Vsi že dobro vemo, da sladkor in sladkarije uničujejo naše zobe, a to niso edina živila. Tudi nekatera zdrava živila so lahko za naše zobe nekoliko problematična. Preverite, katera.

Starši, to morate vedeti!!!
Starši bi morali nehati otrokom za zajtrk dajati pomarančni sok, saj jim to močno povečuje tveganje za razvoj prekomerne telesne teže in debelosti, so opozorili strokovnjaki z Medicinske univerze na Dunaju.

Prebavne težave na dopustu? To bo pomagalo
Ste končno prišli do tako zasluženega dopusta, nato pa so vas pričele pestiti prebavne težave? Driska, napihnejnost in vetrovi niso tako redka stvar na dopustu, saj se lahko v tujini kaj hitro okužimo s kakšno pokvarjeno hrano, vodo ali pa naš prebavni sistem preprosto reagira na spremembo prehranjevalnih navad. Pomagate si lahko s probiotiki.

Greste na potovanje? To morate zagotovo vzeti s seboj
Najpogostejša zdravstvena težava, ki mnoge pesti na potovanju je driska. Z njo se spopade kar 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo po svetu. Na potovanju se pogosto spopademo tudi z zaprtjem ali napihnjenostjo. Prav zato je pomembno, da s seboj vzamete probiotike.