Vizita.si

pomen skupnosti

Prebava 14. 12. 2024 04.24

Opozorilni znaki, da črevesje ni zdravo

Ne pravijo brez razloga, da je črevesje temelj vsega zdravja.

Moško zdravje 06. 11. 2024 04.01

8 dejstev, ki bi jih morali vsi vedeti o penisu

Menite, da veste vse o penisu? Preverite v nadaljevanju.

Tuje 28. 10. 2024 04.20

Paris Hilton: 'Živeti z ADHD je moja super moč!'

Model, pevka in igralka, tudi medijska osebnost, Paris Hilton je odkrito delila svojo izkušnjo z ADHD. O tem govori preko družbenih medijev, različnih intervjujev in tudi svoje glasbe.

Dieta 07. 10. 2024 04.49

Vrsta prehranjevanja, za katero še verjetno niste slišali

Atlantska dieta je tradicionalna dieta s severozahodne Španije in Portugalske, ki je podobna sredozemski dieti, vendar vključuje več rdečega mesa in mlečnih izdelkov.

Zlata leta 19. 05. 2024 04.44

Tako boste 'videti' mlajši

Filozofija dolgega življenja, predvsem pa vitalnosti posameznika, je že stoletja predmet številnih razprav. Zdi se tako zapletena in težavna za razumevanje, toda, ali je res? Konstanto poudarjamo čisto običajne stvari, kot so kakovosten spanec, pomen prostega časa, dovolj gibanja, rekreacija uma in telesa, omejitev alkoholnih pijač, opustitev kajenja ... pa se tega tudi držimo?

Zdravje 08. 01. 2024 05.00

Razlog, da ste nenehno utrujeni in brez energije

Strokovnjaki pravijo, da trpimo za 'epidemijo utrujenosti', vendar je veliko stvari v naših rokah.

Puberteta 16. 11. 2023 05.00

Kakšen je pomen prostovoljstva in kaj ima to z vami, mladimi?

Si kdaj razmišljal, kakšen je pomen prostovoljstva? Je dejanje nesebične pomoči drugim, skupnosti ali družbi brez pričakovanja materialne nagrade. Nagrada, če se izrazimo tako, se namreč skriva nekje drugje.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Novice 13. 08. 2023 05.00

Če kdaj, se bomo sedaj začeli zavedati pomena skupnosti

Naravne katastrofe so nepredvidljive sile, ki imajo lahko uničujoče posledice za ljudi, okolje in infrastrukturo. Poplave, ki smo jim bili priča v preteklem vikendu, so prizadele celo Slovenijo.

Duševno zdravje 09. 08. 2023 05.00

Psihološki vpliv naravnih katastrof

Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Novice 19. 06. 2023 10.15

Krvodajalska akcija podjetja Orca energija: partnerji in zaposleni združeni v solidarnosti

V četrtek, 15. junija 2023, se je v Mariborskem podjetju Orca Energija odvijala prva krvodajalska akcija, ki so se je udeležili njihovi zaposleni, poslovni partnerji in ambasador podjetja, Blaž Švab. Z akcijo so se poklonili svetovnemu dnevu krvodajalstva in s to solidarno gesto prispevali več litrov življenjske tekočine ter hkrati ozaveščali o pomembnosti krvodajalstva in prostovoljnega darovanja krvi.

Duševno zdravje otrok 30. 01. 2023 12.43

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''

Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Prehrana 16. 06. 2022 05.00

Kako lahko ponotranjimo zdrav vzorec prehranjevanja?

Večina od nas se zaveda, da je veliko lažje narediti načrt zdrave prehrane, kot pa ga dejansko uresničiti.V današnjem dinamičnem in hitrem svetu je namreč zelo težko vzdržati zdrav vzorec prehranjevanja.

Duševno zdravje 02. 06. 2022 05.00

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti

Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Zdravje 24. 06. 2020 10.00

Psihosomatski pristop do bolečin v rokah

Bioenergetičarka Biserka Blašković je za Miss Zdrava obrazložila psihosomatski pristop do bolečin v rokah. Pravi, da z rokami izražamo svoja čustva in situacije, ki jih skozi besede ne moremo obrazložiti. Če nam nekdo ni všeč, potem podzavestno prekrižamo roki in se na ta način zaščitimo pred vplivom njegove energije, medtem ko se v stiku z bližnjimi osebami odpremo in jih objemamo. Kadar je kdo uspešen in kreativen na nekem področju, zanj rečemo, da ima »zlate roke«.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 08.10

Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja

Predpisovanje antidepresivov je v zahodnem svetu postalo precej pogosto. V Veliki Britaniji je uporaba antidepresivov višja kot v kateri koli drugi državi zahodnega sveta. Čeprav je do sedaj veljalo, da antidepresivi ne povzročajo večje odvisnosti, so strokovnjaki iz britanske zbornice psihiatrov Royal College spremenili svoje mnenje in priznali, da prekomerno predpisovanje antidepresivov lahko uničuje življenja.

Bolezni 21. 08. 2013 08.05

Kaj je malenkost, ki spreminja življenja?

Stranišče, tekoča voda, sploh možnost, da živimo higienično ... Vse to je za nekatere del vsakdana. Kaj za kakovost življenja pomeni, kadar ni, pa nam je zaupala predstavnica UNICEF-a, ki je nedavno obiskala Zambijo.

Novice 14. 03. 2011 15.38

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap

Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Infekcijske bolezni 01. 12. 2010 07.37

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi

V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859