Vizita.si

posttravmatski

Duševno zdravje 30. 08. 2023 05.00

Posttravmatska stresna motnja se ne razvije pri vseh

Povsem normalno je, da se na travmatične dogodke odzovemo tako čustveno kot telesno, kar pomeni, da nas spremljajo tudi določeni simptomi, ki se lahko od posameznika do posameznika razlikujejo. Torej, kdaj lahko govorimo o posttravmatski stresni motnji in kako jo prepoznamo? Več o tem si lahko preberete v pogovoru s terapevtko Dr. Tjašo Stepišnik Perdih.

Duševno zdravje 09. 08. 2023 05.00

Psihološki vpliv naravnih katastrof

Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Duševno zdravje 04. 10. 2021 05.00

Ekspresivna umetnostna terapija: drama, ples, glasba in pisanje

Ekspresivna umetnostna terapija je integrativni pristop, ki uporablja različne metode – pisanje, glasbo, vizualno umetnost, dramo in ples, s pomočjo katerih lahko posameznik osebnostno raste, razvija spretnosti, zmanjšuje simptome čustvenih motenj, izboljša komunikacijo in osmišlja osebne življenjske izkušnje.

Duševno zdravje 20. 09. 2021 05.00

Kako travma spremeni možgane?

Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Duševno zdravje 31. 08. 2021 05.00

Somatska terapija - celostno terapevtsko zdravljenje

Somatska terapija, znana tudi kot terapija somatskega doživljanja, vključuje celostno – um, telo in duha – terapevtsko zdravljenje.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Duševne motnje 12. 03. 2020 08.24

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice

Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

POPovi zdravniki 23. 08. 2013 19.03

Spolna zloraba?

Pozdravljeni. Zadnjih deset let me preganja grozna misel, ki jo je takrat sprožil neki dogodek. Počutim se kot da me daje paranoja in niti ne vem če je dogodek resničen. Namreč od takrat se mi občasno...

POPovi zdravniki 05. 04. 2011 15.31

Poškodba gležnja

Pozdravljeni ! Stara sem 29 let . Poškodba v desnem gležnju se je zgodila leta 2006 - diagnoza fractura trimalleolaris dex. dobila sem vijake in ploščico v gleženj , ki so mi to kovino odstran...

Novice 31. 03. 2011 12.49

Kako osebnost vpliva na zdravje?

Ali lahko na podlagi osebnosti posameznika resnično ocenimo, kakšno je njegovo zdravstveno stanje? Strokovnjaki menijo, da lahko, saj naj bi osebnostne lastnosti pomembno vplivale na to, katere bolezni nam grozijo.

Bilke 07. 02. 2011 13.45

Meditacija spreminja strukturo možganov

Da meditacija zmanjšuje stres, je znano že dolgo, sedaj pa so znanstveniki šli še dlje in preučevali, kakšen vpliv ima na delovanje možganov. Preverite, kaj so ugotovili.

Duševno zdravje 09. 06. 2010 09.41

'Težko je pozabiti slike razkosanih trupel!'

Najnovejša študija kanadske univerze v Torontu kaže, da zaradi posttravmatskega stresa trpi vse več vojnih dopisnikov. Vse več tistih, ki se vrnejo z bojišč, ne more pozabiti grozljivih prizorov, ki so jim bili priče.

Bolezni 29. 03. 2010 10.15

Ko boli celo telo

Fibromialgija je bolezen, o kateri se le redko govori in je številni ljudje ne priznavajo. Kljub temu pa prizadene približno dva odstotka ljudi, ki se zaradi izjemnih bolečin znajdejo v hudi stiski – tako fizični kot tudi psihični. O fibromialgiji smo se pogovarjali z asist. Heleno Jamnik, dr. med.

Novice 10. 12. 2009 11.57

Je slabe spomine možno izbrisati?

Si predstavljate, da bi lahko slabe stvari, ki so se vam zgodile, preprosto izbrisali? Da se ne bi nikoli več obremenjevali s travmatičnimi dogodki iz svoje preteklosti? Znanstveniki pravijo, da je s pravim pristopom to mogoče!

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859