Vizita.si

pozitivna stran

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Življenjske zgodbe 10. 03. 2025 04.17

Tako je mama ugotovila, da ima njen otrok raka 4. stopnje

Mama je opazila, da se njen otrok čudno obnaša. Nekaj dni pozneje je ugotovila, kot poroča spletna stran People, da gre za raka 4. stopnje.

Bolezni živčevja in možganov 13. 06. 2024 04.44

Previdno, če imate te simptome

Simptomi možganskega tumorja so zelo podobni simptomom nekaterih drugih stanj, pri katerih se pojavijo glavoboli in omotica. Prav zato pa ga velikokrat ne diagnosticiramo takoj oz. dovolj zgodaj.

Zdravi zobje 20. 11. 2023 05.00

Vse o zobni protezi

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Zdravi zobje 17. 11. 2023 05.00

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?

Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Zdrav Lajf 06. 06. 2023 05.00

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Osebna rast 16. 10. 2022 05.00

Ste že slišali za moč hvaležnosti?

Vsak od nas ima svojo zgodbo, ki je edinstvena, unikatna in posebna. Definirajo nas morda na videz povsem podobne, a hkrati različne izkušnje, vzorci in okolje, iz katerega izhajamo. Mnogi med nami tako večino svojih dni ne vidijo smisla v izzivih, s katerimi se soočajo, velikokrat se tudi osredotočamo na vse tisto slabo, kar je za nami, ob nas in pred nami, le malokrat pa pomislimo na vse tisto, kar imamo. Predvsem ob sebi.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Duševno zdravje 18. 03. 2022 04.45

Kdo so visokoobčutljive osebe?

Z izrazom "visokoobčutljiva oseba" označujemo posameznike, za katere se domneva, da imajo povečano ali globljo občutljivost centralnega živčnega sistema za fizične, čustvene ali socialne dražljaje. Čeprav so ti ljudje pogosto označeni kot preobčutljivi, je to osebnostna lastnost, ki prinaša tako prednosti kot izzive.

Naslovnica 04. 02. 2022 05.00

Je izguba las med prejemanjem kemoterapije res dejstvo ali obstaja rešitev?

4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, za katerim v Sloveniji vsako leto zboli več kot 15.000 ljudi. Ker bolezen ne izbira in bi lahko trdili, da že vsakdo od nas pozna nekoga, ki je za rakom zbolel ali pa je ta bolezen prizadela tudi vas, bi tokrat z vami želeli deliti pomembno novico, ki je, če lahko tako rečemo, pozitivna točka na poti trnovega zdravljenja.

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Duševno zdravje 14. 07. 2021 06.00

Kaj je radikalno sprejemanje?

Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Duševno zdravje 20. 08. 2020 05.30

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo

Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Duševno zdravje 07. 07. 2020 11.18

4 miti o stresu, ki so napačni in škodljivi

Ljudje imamo veliko napačnih predpostavk o stresu – od tega, kako pogost je, do tega, kako nevaren je dejansko lahko.

Lajfstajl 03. 06. 2020 07.41

Kako najti pravo ljubezen?

Veliko je ljudi, ki išče svojo polovico ljubezni, tisto pravo, ki bi trajala do konca in še dlje. Osebo, ki bi nas ljubila prav takšne kot smo in ki bi znala videti onkraj naših nepopolnosti. Takšno, s katero bi postali eno in ki bi nas dopolnila v vseh primanjkljajih, ki jih nosimo v sebi. Toda kako jo najti? Mnogi jo iščejo skozi vse življenje, a nikoli ne najdejo, kar je lahko razlog, da jo iščejo na čisto napačnem koncu. Včasih je treba na ljubezen in življenje pogledati iz drugačnih zornih kotov, saj šele od tam spoznamo, da je najprej treba začeti pri sebi …

Prehrana 07. 02. 2020 13.06

Prehrana, ki zmanjšuje vnetja v telesu. Kaj najbolj deluje?

Kronična vnetja igrajo pomembno vlogo pri pravzaprav vsaki bolezni. Zaradi kroničnih vnetij postanemo utrujeni, bolni in debeli. A zdravilo za naša vnetja je na našem krožniku. Hrana je tista, s katero lahko zmanjšamo vnetja v telesu.

POPovi zdravniki 22. 02. 2014 21.35

Depresija, samomorilne misli

Pozdravljeni, sem star 16 let. Večkrat imam misli o samomoru pa se vedno premislim, češ da me bo družina pa kakšen prijatelj pogrešali. Razpoloženje mi zelo niha. Kdaj bi se najraje zjokal, naslednjič...

POPovi zdravniki 30. 03. 2010 18.24

Tesnobnost in depresija ob izgubah

Pozdravljeni! stara sem 22 let, že od osnovne šole se brez razloga zapiram vase in v oš sem se večkrat tudi namerno poškodovala..sliši se grozno in počutila sm se prav tako. po končani oš sem imela n...

POPovi zdravniki 01. 11. 2009 14.46

Čudna oseba

Pozdravljeni! Imam nenavaden problem ,ki sicer ni nenavaden je pa meni osebno zelo tuj. Stara sem 18 let in hodim v 1.letnik fakultete. Zadnje pol leta, bolj pogosto pa zadnji mesec ali dva, sem izgu...

POPovi zdravniki 29. 08. 2009 14.09

NIZKO SAMOVREDNOTENJE

Pozdravljeni, Star sem 21 let in že par mesecev se čudno počutim samo težko je razložiti. Predvsem se mi dozdeva, da se ne morem čisto sprostiti, tudi misli ne morem čisto sprostiti včasih in mi ka...

POPovi zdravniki 07. 04. 2003 09.33

Ločevalna dieta

Lep pozdrav! Vem,da so vas o tej temi že spraševali,vendar imam jaz malo bolj konkretno vprašanje.Stara sem 26 let in že približno dve leti jem na sistem ločevanja ogl.hidratov in beljakovin.Poleg te...

Bolezni 03. 10. 2017 08.06

Delila fotografije mozolja, ki se je izkazal za raka

Američanka Marisha Dotson je v svojih 28 letih prestala veliko več, kot bi morala pri teh rosnih letih. Zaradi grozljivih posledic kožnega raka, ki je bil sprva videti kot mozolj, je od leta 2014 prestala že več kot 30 operacij.

Bolezni živčevja in možganov 01. 02. 2017 08.08

Ema iz Ljubljane: ''Pred enim letom sem se znova rodila''

Težko si je predstavljati, da se nekega dne zbudite in vas okolica ne razume več, da se morate na novo naučiti govoriti, hoditi, umivati zobe. 25-letno Emo je januarja lani zadela možganska kap. Z neomajno voljo pa je v enem letu premagala že skoraj vse ovire na poti okrevanja.

Novice 11. 11. 2016 08.20

Izgubila je oko – bo zdaj izgubila še življenje?

Komaj 23 let ima Jessica Van Zeil, a preživela je ogromno. Najprej je lansko leto izgubila zaradi bolezni levo oko. Ko je že mislila, da je konec najhujšega, pa je izvedela, da predora, v katerem se je znašla, še ni konec. Zdaj se bori za svoje življenje.

Novice 29. 07. 2015 10.27

Prej 109 kilogramov – danes 67

"Mislim, da sem nazadnje nosila kratke hlače, ko sem jih štela 12 – sedaj jih nosim ves čas," se smeje Tara Lajevic, ki ji je uspelo izgubiti kar 42 kilogramov. Preberite si, kako.

Zdravje 24. 07. 2015 08.02

Kar polovica okuženih: preprečite, da bi bila med njimi tudi vaša

Ameriški znanstveniki so sporočili, da je bila kar polovica zobnih ščetk, ki so jih testirali, okužena s fekalnimi bakterijami. Ko z nekom delimo kopalnico, pravijo znanstveniki, delimo tudi bakterijsko floro.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859