praznične jedi

Zagotovite si zmernost med praznično pojedino
Zagotavljanje zdravega ravnotežja med uživanjem hrane in ohranjanjem zdrave prehrane med prazniki je pogosto izziv za mnoge. Kako se izogniti prenajedanju in še vedno uživati v prazničnih dobrotah?

Izvrstne ideje za praznične dobrote, ki ne bodo obtežile želodca
Praznični čas je tradicionalno namenjen druženju ob izdatnih količinah izvrstne hrane, omamno dišečih prazničnih piškotov, ter kozarcu ali dveh alkohola. S tem seveda ni nič narobe, saj bi bil decembra greh preštevati kalorije. A pretiravanje lahko oteži prebavo, zato je dobro vedeti, kako si pomagati, da vam prebavne tegobe ne pokvarijo božično-novoletnega vzdušja.

Kako uživati v decembrskih dobrotah brez slabe vesti?
Decembra se vse okoli nas spremeni v praznični čar, s svečkami, okrašenimi drevesci, zvočnimi zapisi božičnih pesmi in, seveda, bogatimi jedmi, ki nas vabijo v objem udobja in topline.

Jesenski 'čudež' narave, ki ga ne smete zamuditi
Kmalu bo čas, da ga bodisi skuhamo ali spečemo, poleg izvrstnega okusa, pa prinaša tudi številne dobre plati za naše zdravje!

Najboljši način za razstrupljanje telesa
Z odstranjevanjem toksinov iz telesa in uživanjem zdrave hrane ščitimo telo pred različnimi boleznimi in izboljšujemo splošno zdravje. Kako lahko svojemu telesu pomagamo pri razstrupljanju?

Kako preprečiti zgago in napihnjenost?
Praznični dnevi bi morali predstavljati prijetno popestritev. Toda marsikdo si jih žal zapomni po prebavnih težavah, ki jim sledijo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo povprašali, kako praznovati, ne da bi nas kasneje mučila zgaga ali bi se počutili napihnjeni. Nasvet, ki ga je vedno dobro upoštevati, je, da ne pretiravamo.

Preprost nasvet za bolj zdrav velikonočni obrok
Nič ni narobe, če se občasno pregrešimo ali pojemo več, kot naše telo potrebuje, razlaga prehranska strokovnjakinja Anja Pristavec. A le če se tako prehranjujemo le ob praznikih in ne ves čas. Preprosto pa lahko tudi svoje praznične obroke spremenimo v bolj zdrave, če poskrbimo, da polovico obroka sestavlja zelenjava. Kaj bi bilo še dobro vedeti o velikonočni hrani?

Decembra se Slovenci v povprečju zredimo za toliko kilogramov
V najbolj prazničnem mesecu leta se v povprečju zredimo za kar 2 kilograma, saj pojemo veliko več predvsem nezdrave hrane, sladkorja in popijemo več alkohola, so sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije. Prenajedanje v kombinaciji s stresnimi pripravami na praznike obremenjuje naše telo, predvsem želodec in jetra.

Prehrana diabetičnega bolnika
Lep pozdrav! Zanima me, kje bi lahko dobila primerne jedilnike, oziroma vsaj katera živila lahko uživa sladkorni bolnik? Že v naprej hvala za vaš odgovor! Lep pozdrav!

Kako jesti med prazniki, da ne bi pridobili preveč kilogramov?
Med prazniki se velikorat podružimo ravno ob hrani, mize se šibijo pod raznimi dobrotami in prazniki so zato »idealen« čas za pridobitev odvečnih kilogramov. Seveda, če ste bolj suhceni in jih potrebujete, so praznične jedi za vas več kot dobrodošle, vendar pa večina med nami, ne potrebuje dodatnih kilogramov. Pravzaprav se jim želimo resnično izogniti.

Za veliko noč si privoščite zdravilen hren
Eno od tipičnih velikonočnih živil je tudi hren, ki simbolizira žeblje, s katerimi so Kristusa pribili na križ, oziroma njegovo trpljenje. A že mnogo let ga številne kulture sveta uporabljajo tudi v zdravilne namene.

Izognite se prazničnim želodčnim težavam
Med prazniki se marsikdo težko upre dobrotam, ki jih ponujajo praznično obložene mize. Da bi se izognili prenajedanju in da ne bi imeli želodčnih težav, smo za nasvete, kako in kaj jesti, povprašali prehrambeno strokovnjakinjo Andrejo Čampa Širca.

Izognite se prazničnemu stresu in izčrpanosti
Čeprav je december za marsikoga najbolj vesel in čaroben mesec v letu, pa nam lahko zaradi predprazničnih opravkov in druženj kaj hitro postane prenaporen. Z nekaj preprostimi triki se lahko temu izognete.

Praznične jedi, prijazne želodcu!
Praznike pospremimo z obloženo mizo, z jedmi, ki nam pričarajo vzdušje in nas spomnijo na praznike, ki smo jih praznovali nekoč. Meso, potica, priloge. Nihče se temu ne izogne in težko si zamislimo, da bi bilo drugače.

Izognite se dodatnim kilogramom v veselem decembru
Začel se je veseli december in praznične dobrote se nam bodo ves mesec ponujale na vsakem koraku. Kako se ob številnih srečanjih in poplavi decembrskih dobrot izogniti dodatnim kilogramom? Z malo previdnosti in iznajdljivosti …

VIDEO: Kako se izogniti pekoči zgagi in napihnjenosti?
Med velikonočnimi prazniki ima marsikdo zaradi mastne in težke hrane težave z napihnjenostjo, zgago, vnetjem žolčnika. Prav v teh prazničnih dneh pride zaradi želodčnih težav kar nekaj ljudi na urgenco. Zdravniki zato svetujejo zmernost.

VIDEO: Zakonca Novak o zdravi velikonočni pojedini
Velikonočne jedi so pogosto težke za želodec. So pa lahko praznične dobrote le z malo domišljije našemu zdravju prijaznejše. Za nasvet, kako pripraviti bolj zdravo praznično pojedino, smo povprašali stara kuharska znanca – zakonca Novak.

Očistimo telo s čaji
Praznične pojedine so marsikomu dodale kilogram ali dva. Veliko jedi je vsebovalo tudi škodljive nasičene maščobe in sladkorje, ki so se nakopičili v našem organizmu. Svoje telo bomo najhitreje očistili z zeliščnimi čaji.

Pripravite okusno ohrovtovo musako!
Ohrovt ima zelo nizko hranilno vrednost, zato ga lahko v teh prazničnih dneh uporabimo kot dodatek k drugim, bolj kaloričnim jedem. Iz njega lahko pripravimo marsikaj – solato, juho, rulado, musako ...

Praznične jedi so lahko koristne za zdravje!
Silvestrovo je pred vrati in mize bodo spet polno obložene. Na krožnikih se bo znašlo marsikatero živilo, ki zdravju ni najbolj prijazno. A vendarle kot dodatek k prazničnim jedem pogosto uporabimo tudi kaj takšnega, kar je dobro za naše telo.