Vizita.si

preživetja

Rakave bolezni 25. 03. 2025 02.52

Nevarna bolezen, ki se skriva za splošnimi simptomi

Bi prepoznali simptome raka nadledvične žleze?

Rakave bolezni 24. 03. 2025 02.05

Zdravnica opozorila na tri simptome smrtonosnega raka

Zdravnica je ženske pozvala, naj bodo pozorne na tri ne vedno očitne znake, ki lahko nakazujejo na eno najsmrtonosnejših vrst raka. Zgodnje odkrivanje bolezni močno poveča možnosti za preživetje.

Rakave bolezni 18. 03. 2025 03.11

Simptomi kostnega raka, ki jih ne smete spregledati

Pri kostnem raku je lahko govora o več različnih rakih, ki se razvijejo v kosteh. Rak, ki se začne v kosti, imenujemo primarni kostni rak. Tumorji, ki se začnejo v organih in drugih delih telesa, se lahko razširijo tudi na kosti. Zdravljenje kostnega raka vključuje več načinov zdravljenja.

Življenjske zgodbe 10. 03. 2025 04.17

Tako je mama ugotovila, da ima njen otrok raka 4. stopnje

Mama je opazila, da se njen otrok čudno obnaša. Nekaj dni pozneje je ugotovila, kot poroča spletna stran People, da gre za raka 4. stopnje.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Življenjske zgodbe 30. 01. 2025 10.47

Rekli so ji, da ima še tri mesece življenja, danes je že pet let v remisiji

Katherine Webster so diagnosticirali agresivno obliko možganskega tumorja in ji povedali, da ima še tri mesece življenja. Danes je pet let že v remisiji, njeno preživetje in sama remisija pa še vedno zbujata vprašanje za raziskovalce. Kot poudarjajo, bi morali raziskave v prihodnje usmeriti tudi v to, kaj je tisto, zaradi česar ljudje (pre)živijo.

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Dieta 19. 01. 2025 04.29

Je postenje dobro ali z njim le zmedemo presnovo?

Postenje, praksa, kjer se posamezniki odrečejo hrani za določeno obdobje, je v zadnjih letih postalo izjemno priljubljeno, predvsem zaradi številnih trditev o njegovih zdravstvenih koristih. Raziskave so pokazale, da postenje lahko pozitivno vpliva na izgubo telesne teže, izboljša metabolizem in celo podaljša življenjsko dobo.

Starostne bolezni 16. 11. 2024 04.38

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci

Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Duševno zdravje 07. 11. 2024 03.54

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?

Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

Odnosi in spolnost 28. 10. 2024 04.37

To se zgodi našim možganom, ko smo zaljubljeni

Zaradi romantične ljubezni se lahko hkrati počutite varne in brez nadzora, podobno kot bi uživali droge. Ko se prvič zaljubiš, tvoji možgani sproščajo kemikalije in hormone, zaradi katerih čutiš tobogan čustev. Ti hormoni povzročajo tudi vedenjske spremembe. Morda boste spremenili svoje navade in preživljali več časa s partnerjem ali spremenili svoj slog, da bo bolj ustrezal partnerjevemu.

Zlata leta 23. 10. 2024 04.11

Neverjetni učinki preproste prijetne navade

Samo kratek vsakodnevni sprehod lahko pri 70-letnikih pomaga podaljšati življenje preko 80. leta starosti, je pokazala nova raziskava medicinske univerze Johns Hopkins v Baltimoru.

Zdravje 01. 10. 2024 05.00

''Večina srčnih zastojev se pripeti v domačem okolju in na javnih mestih''

Znate oživljati? Kako bi odreagirali, v primeru, da bi kdo v vaši okolici potreboval oživljanje? Morda se nam kaj takšnega ne zdi pomembno, dokler sami ali nekdo od naših potrebuje takojšnje oživljanje. O tem, kako oživljati, zakaj je pomembno, da znamo oživljati, pomembnosti vsega znanja, ki ga potrebuje vsak od nas in vsem v povezavi s tem, smo se pogovarjali z Željkom Malićem, samostojnim strokovnim sodelavcem za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.

Rakave bolezni 17. 08. 2024 04.42

Kaj je brca gen?

Genetske raziskave so v zadnjih desetletjih omogočile poglobljeno razumevanje vloge genov pri razvoju različnih bolezni, vključno s gensko pogojenim rakom dojk.

Rakave bolezni 05. 06. 2024 04.54

Najpogostejši simptomi raka materničnega vratu

Rak materničnega vratu je rak celic v materničnem vratu. Redni ginekološki pregledi, Papa testi in varna spolnost so najpomembnejši koraki, ki jih lahko naredite pri preprečevanju raka materničnega vratu. Kirurgija, obsevanje in kemoterapija pa so glavni načini zdravljenja raka materničnega vratu.

Simptomi in bolezni 24. 05. 2024 04.28

Lahko otrok zboli za demenco?

Mati je razkrila, da se njen triletni sin bori z demenco. Da, mogoče je, da za demenco zbolijo tudi otroci. Poglejmo, kdaj in kako.

Rakave bolezni 11. 05. 2024 04.19

9 simptomov raka grla, ki jih ne smete spregledati

Spremembe v glasu so eden najzgodnejših simptomov raka grla. Večini bolnikov diagnozo odkrijejo šele v poznih stadijih bolezni, čeprav jim prav hripav glas že v začetnem stadiju pošilja močno opozorilo, da z njihovimi glasilkami nekaj ni v redu.

Prebava 01. 05. 2024 04.01

Ste že slišali za simbiotike?

V zadnjih letih je preučevanje črevesnega mikrobioma postalo eno najbolj vznemirljivih področij v znanstveni skupnosti. Spoznanja o kompleksnem ekosistemu mikroorganizmov, ki naseljujejo naše črevesje, so prinesla nove vpoglede v povezavo med zdravjem prebavil in celotnim zdravjem organizma.

Rakave bolezni 17. 04. 2024 11.04

'Kljub izjemnemu napredku na področju zdravljenja raka dojk, neenakosti po svetu ostajajo'

Slovenija se lahko pohvali z enim najbolj naprednejših zdravstvenih sistemov. Na področju raziskav in zdravljenja raka dojk je v zadnjih treh desetletjih prišlo do izjemnega napredka, ki je v nekaterih državah z visokim dohodkom privedel do več kot 40-odstotnega zmanjšanja umrljivosti zaradi raka dojk. Kljub temu neenakosti po svetu ostajajo, saj so številne skupine sistematično zapostavljene, prezrte in celo pozabljene. Poglejmo si, kaj so zapisali na Europa Donna Slovenija.

Rakave bolezni 04. 04. 2024 04.20

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?

Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Zdravi zobje 17. 10. 2023 05.00

Kako lahko zobozdravnik prepozna raka ustne votline?

Rak ustne votline in ustnega dela žrela na začetku ne boli, zato je pomembno, da si redno pregledujemo ustno votlino za potencialne spremembe, ravno tako pa je pomembno, da se redno udeležujemo pregledov pri zobozdravniku, kjer lahko s temeljitim pregledom in tipanjem struktur zobozdravnik odkrije spremembe v zgodnjih fazah.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Tuje 29. 08. 2023 05.00

Igralec javno spregovoril o svoji izkušnji z depresijo

Vemo, da bolezen ne izbira in prizadene tudi slavne in znane. Slednje radi omenjamo in o njih pišemo, saj so vsem ljudem bolj kot ne poznani in so lahko mnogokrat vir navdiha, v smislu 'Vse se da!' ali pa 'Tudi jaz sem imel podobno izkušnjo'.

Duševno zdravje 17. 08. 2023 12.51

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''

Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Novice 07. 06. 2023 05.00

Novo zdravilo za pljučnega raka naj bi zmanjšalo tveganje smrti za polovico

Raziskave kažejo, da jemanje zdravila osimertinib enkrat na dan po operaciji zmanjša možnost smrti bolnikov za 51 %.

Zdrav Lajf 06. 06. 2023 05.00

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Lajfstajl 10. 03. 2023 05.00

Predmeti, ki jih nimamo v šoli, a bi jih morda morali imeti

Naslednje veščine bi nam vsekakor v življenju prišle še kako prav. Govorimo seveda o finančni pismenosti, spolni vzgoji in marsičem drugem.

Prebava 08. 03. 2023 05.00

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Duševno zdravje 06. 01. 2023 05.00

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost

Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859