prehrana starostnikov

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike
Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Najboljše živilo, če želite izgubiti kak kilogram
Stročnice so zelo zdravo živilo. Idealno bi bilo, če bi jih prav vsi vključili v svojo vsakodnevno prehrano. Vse vrste stročnic so tudi idealno živilo, če morate izgubiti odvečne kilograme. Težko jih je pojesti preveč. Čeprav jih naenkrat ni mogoče pojesti veliko, vas za dolgo zasitijo. Imajo nizko energijsko vrednost, a obenem z njimi zaužijete veliko vitaminov in mineralov, ki jih telo potrebuje.

So odkrili recept za dolgo življenje?
Medtem ko večna mladost ostaja skrivnost, lahko skupne značilnosti starostnikov z vsega sveta, ki imajo več kot 100 let, vsem ponudijo nekaj namigov za daljše in močnejše življenje.

Stvari, ki jih vaše telo potrebuje v starosti
Ko se staramo, naše telo drugače odreagira na notranje in zunanje dejavnike, ki vplivajo na naše zdravje. Spreminja se tudi potreba po hrani, vitaminih in določenih mineralih. Poglejmo si, katere stvari naše telo potrebuje v zlatih letih.

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?
Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami
Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Ali lahko s prehrano vplivamo na kronične bolezni?
Napredek v medicini, znanosti in tehnologiji danes omogoča, da ljudje živijo dlje in število starostnikov v praktično vsaki državi na svetu se povečuje tako na absolutni kot tudi relativni skali. Po napovedih se bo delež svetovne populacije, ki je starejša od 60 let, v letih med 2015 in 2050 podvojil in presegel 20 odstotkov. Po drugi strani pa s porastom starostnikov narašča tudi število kroničnih bolezni in ena od treh odraslih oseb ima diagnosticirano vsaj eno, pogosto pa več kroničnih obolenj.

Pravočasno prepoznajte simptome nizkega krvnega tlaka
Hipertenzija ali visok krvni tlak je ena najbolj razširjenih nadlog današnjega časa, medtem ko je njegovo nasprotje, hipotenzija ali nizek krvni tlak, neupravičeno v njegovi senci. Nizek tlak sicer ni tako nevaren, je pa vseeno zelo neprijeten.

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial
Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako
Demence so bolezni starostnikov, najpogostejša izmed njih je Alzheimerjeva bolezen. Ta predstavlja eno največjih tveganj za starejše ljudi. Danes po svetu z demenco živi okoli 47 milijonov ljudi. Ker se življenjska doba daljša, se lahko ta številka do leta 2050 celo potroji. Prav zato je pomembno, da vemo, kako lahko preprečimo demenco.

Tako se živi kot kraljica!
Kraljica Elizabeta je aprila praznovala 92 let. Tudi pri tej starosti se še ni upokojila, temveč nadaljuje svoje delo, obiskuje različne dele države, se srečuje z ljudmi ... Tudi njena mati je živela dolgo. Ko je umrla, je imela 101 leto. Njun recept za dolgoživost bi se torej vsekakor izplačalo upoštevati.

Tako lahko zmanjšate tveganje za Alzheimerjevo bolezen!
Če želite izboljšati delovanje svojih možganov, uživajte veliko rib, zelenjave, stročnic in olivnega olja. Mediteranska prehrana močno izboljšuje delovanje naših možganov in zmanjša tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni, je pokazala zadnja študija avstralskih strokovnjakov.

Lahko s tem zeliščem doživimo 100 let in več?
Rožmarin bi lahko bila skrivnost dolgega življenja, pravijo strokovnjaki, ki so preučevali več kot 300 stoletnikov iz oddaljene italijanske vasi Acciaroli. Zanimalo jih je, zakaj je v tej vasi življenjska doba tako dolga in odkrili so, da k temu prispeva tudi začimba rožmarin.

Nikoli ne bi uganili, koliko let ima ...
Ernestine Shepherd šteje 77 pomladi, a namesto da bi uživala v brezdelju ter radostih pokoja, vsako jutro preteče vsak 16 kilometrov in je inštruktorica v lokalnem fitnes centru.

Postarajte se zdravi, aktivni in vitalni
Z zdravim življenjskim slogom lahko največ prispevamo k daljšemu, kakovostnejšemu in bolj zdravemu življenju, da bomo tudi v starosti vitalni, srečnejši ter družbi v korist, ne pa v breme. Starost namreč ni bolezen, lahko pa je čudovito življenjsko obdobje.

Pri 91 letih osvaja medalje v bodybuildingu
Starost ni omejitev za bodybuilding, je prepričan 91-letni dr. Charles Eugster, ki kljub svojim letom pridno nabira medalje na svetovnih prvenstvih v fitnesu in z redno vadbo vzdržuje popolno telo.

Zdravi, vitalni in spolno aktivni pri 100-tih letih
Okinava je dolgo časa burila duhove ameriških in japonskih znanstvenikov. To južno japonsko otočje se namreč ponaša z najvišjim številom starostnikov preko 100 let. Vsi ti ljudje so ne glede na svojo starost izredno vitalni in aktivni.