Vizita.si

prekinitev

Rakave bolezni 30. 03. 2025 03.28

Nezdrav življenjski slog in rak: 7 dejstev, ki se jih morate zavedeti

Nezdrav življenjski slog ima močan vpliv na tveganje za razvoj različnih vrst raka. Raziskave so pokazale, da dejavniki, kot so prehranjevalne navade, telesna aktivnost, kajenje in uživanje alkohola, lahko bistveno povečajo verjetnost za nastanek raka.

Bolezni živčevja in možganov 19. 03. 2025 03.12

Nevrologinja o simptomih hude bolezni, prvi znak je lahko glavobol

Incidenca možganske kapi pri ženskah je še vedno največja v pomenopavzi, pri moških in ženskah pa obstajajo bistvene razlike v simptomih.

Simptomi in bolezni 17. 03. 2025 04.23

Se pogosto zbujate med spanjem? Potencialni zdravstveni vzroki

Pogosto zbujanje sredi noči je lahko več kot le nadloga – lahko je znak resnejših zdravstvenih težav. Kot navaja mayoclinic, nočno prebujanje ni vedno posledica stresa ali slabih spalnih navad, temveč je lahko povezano s stanji, kot so težave s ščitnico, spalna apneja in nihanja krvnega sladkorja.

Osebna rast 16. 03. 2025 04.21

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje

Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Zdravje 21. 01. 2025 04.57

7 načinov, kako alkohol vpliva na vaš spanec

Alkohol je pogosto viden kot sredstvo za sprostitev in pomoč pri uspavanju, vendar ima lahko negativen vpliv na kakovost spanja. Mnogi ljudje napačno verjamejo, da alkohol izboljša njihov spanec, vendar to ni povsem res. V resnici lahko alkohol moti različne faze spanja in povzroči številne težave, ki vplivajo na počitek in regeneracijo telesa.

Preventiva 17. 01. 2025 04.25

6 načinov, kako zmanjšati tveganje za nastanek bolezni zaradi vsakodnevnega sedenja

Dolgotrajno sedenje je postalo običajen del sodobnega življenjskega sloga zaradi dela za računalnikom, gledanja televizije ali vožnje. Raziskave kažejo, da lahko prekomerno sedenje prispeva k številnim zdravstvenim težavam, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen tipa 2, debelost in bolečine v hrbtu. Čeprav sedenju pogosto ne moremo povsem ubežati, obstajajo učinkoviti načini za zmanjšanje njegovega negativnega vpliva na zdravje.

Novice 14. 01. 2025 04.34

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo

Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

Prehrana 23. 12. 2024 04.07

Četudi se pregrešite, se lahko med prazniki prehranjujete zdravo

Vas skrbi, da bi se v prazničnem času zredili? Ne skrbite. Strokovnjaki pravijo, da je prav december lahko odlična priložnost za prekinitev prazničnega cikla povečanja telesne mase.

Zdravje 16. 12. 2024 04.29

Znaki, da prevečkrat uživate protibolečinske tablete

Protibolečinske tablete, kot so ibuprofen, paracetamol ali acetilsalicilna kislina (aspirin), so pogosto uporabljene za lajšanje bolečin, zmanjšanje vnetij in zniževanje povišane telesne temperature. Vendar pa jih je treba uporabljati zmerno, saj lahko pretirana uporaba ali dolgotrajno jemanje teh zdravil povzroči številne negativne učinke na zdravje.

Prehrana 02. 12. 2024 04.22

Kaj morate vedeti, če ne jeste zajtrka?

Za mnoge je zajtrk sinonim za dober začetek dneva – obrok, ki zažene telo, izboljša koncentracijo in omogoči energičen začetek jutra. Rek, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, se je zasidral globoko v naše navade in prepričanja. Je to res ali gre za mit? Raziskave kažejo, da je odgovor bolj zapleten, kot se morda zdi na prvi pogled.

Bolezni 29. 11. 2024 04.28

Kaj je fokalna distonija?

Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Estetska medicina 15. 11. 2024 04.15

Najpogostejši miti o botoksu in resnice, ki jih morate poznati

Botoks že desetletja spada med najbolj priljubljene kozmetične tretmaje za zmanjševanje gub in pomlajevanje kože. Kljub njegovi učinkovitosti pa se še vedno srečuje z vrsto mitov, ki pogosto zasenčijo dejanske učinke in varnost postopka. Ali botoks resnično spremeni obraz v "zamrznjeno masko"? Je škodljiv ali zasvoljiv?

Aktivno življenje 10. 11. 2024 04.51

Preprost način, da ostanete aktivni čez dan

V današnjem hitrem tempu je iskanje časa za vadbo lahko izziv. Med delom, družinskimi obveznostmi in družbenimi obveznostmi se veliko ljudi težko znajde v dolgih vadbah. Tu nastopi nov trend vadbe – majhni intervali telesne dejavnosti, razporejeni čez dan. Ta pristop zaposlenim posameznikom olajša, da ostanejo aktivni in izkoristijo zdravstvene koristi vadbe, ne da bi se zavezali k dolgotrajni telovadbi.

Preventiva 23. 09. 2024 04.32

5 stvari, ki se lahko zgodijo, če preveč sedite

Sodoben človek bistveno preveč sedi. Naš življenjski slog se precej razlikuje od naših prednikov, največja tegoba sodobnega časa pa je, da večino svojega dne presadimo. Da bi zmanjšali tveganje za slabo zdravje zaradi nedejavnosti, nam svetujejo redno gibanje, vsaj 150 minut na teden, in zmanjšanje časa sedenja.

Ginekologija in porodništvo 20. 08. 2024 04.37

Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?

Večini nosečnic se življenje zaradi nosečnosti ne obrne na glavo in lahko nadaljujejo z vsakodnevnimi aktivnostmi in le v manjši meri spremenijo svoj življenjski slog. Nosečnica pa se mora vsekakor izogibati alkoholu, kajenju in določenim živilom ter navadam.

Dieta 29. 06. 2024 04.16

Kaj se zgodi, če ne jemo zajtrka?

Vsi vemo, da naj bi bil zajtrk najpomembnejši obrok dneva, toda, ste se vprašali, zakaj?

Bolezni 13. 06. 2024 04.40

Manj poznan simptom možganske kapi

Možganska kap je lahko dogodek, ki spremeni življenje, vendar lahko razumevanje njenih vzrokov, simptomov in možnosti zdravljenja pomaga vam ali vaši ljubljeni osebi pri okrevanju.

Aktivno življenje 08. 06. 2024 04.09

Menite, da živite dovolj aktivno življenje?

Ali razmišljate o prenehanju vadbe? Ste vadbo prekinili zaradi tega, ker ste preprosto morali? Sploh ne telovadite? Poglejmo si, kako prekinitev vadbe vpliva na naše možgane in naše telo.

Bolezni živčevja in možganov 29. 03. 2024 04.36

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?

Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

Aktivno življenje 21. 03. 2024 04.29

4 nasveti, kako po dolgem premoru ponovno začeti z vadbo

Za prekinitev vadbe obstaja nešteto razlogov, a če prisegamo na zdrav način življenja vemo, da v različnih obdobjih ljudje močno pogrešamo telovadbo. Ne glede na to, ali telovadite in boste telovadili dvakrat ali petkrat na teden, ne glede na to, ali boste doma, v parku ali v telovadnici, in ne glede na samo vrsto vadbe pa obstaja nekaj praktičnih nasvetov, kako se spet spraviti v gibanje čim bolj optimalno.

Odnosi in spolnost 25. 02. 2024 04.41

Kdaj si v odnosu vzeti 'pavzo'? Najpomembnejše, kako?

Ste naklonjeni 'pavzi' v razmerju ali ne? Ob tovrstnih vprašanjih se navadno vnamejo burne debate, nekateri so absolutno za, drugi ne, toda najpomembnejše, kar je treba definirati, je to, da ne, premor ne pomeni nujno razhoda.

Prebava 28. 12. 2023 08.05

Tudi magnezij lahko pomaga pri tej najpogostejši tegobi

Ob vstopu v novo leto imamo vedno občutek, da se vse začne na novo. Pred nami so novi cilji, čakajo nas novi izzivi, vse je videti novo. Zato ne čudi, da si želimo na to svežo pot stopiti prenovljeni in v top formi. Še prej pa je treba obračunati s starimi bremeni, prečistiti telo in duha ter ponovno ali povsem na novo postaviti temelje za bolj zdrav življenjski slog. Kako se pravilno lotiti tega izjemno pomembnega procesa?

Zdravje 10. 07. 2023 05.00

Kako pravilno oskrbeti odrgnine?

Auva, kako boli! Vrtnarjenje, kuhanje, športne dejavnosti, aktivno preživljanje prostega časa in trenutne nepozornosti lahko povzročijo manjše poškodbe kože, kot so odrgnine in praske. Te niso samo neprijetne in boleče, ampak lahko povzročijo tudi okužbo, če niso pravilno oskrbljene. Koža je pomemben organ, saj omogoča prvo obrambno linijo telesa pred mikrobi, ščiti notranje organe pred poškodbami, ohranja ravnovesje tekočin in pomaga uravnavati telesno temperaturo, zato poškodb na koži ne smemo zanemariti.

Bolezni 26. 06. 2023 05.00

Stanje, ki je lahko nevarno, če ne ukrepamo dovolj hitro

Pravilno delovanje črevesja je lahko iz več razlogov močno moteno. Zelo pomembno je, da pravočasno prepoznamo 'zaporo' in se nujno odzovemo. Zaporo črevesnega pretoka strokovno imenujemo ileus, tukaj pa so vzroki, simptomi in načini zdravljenja.

Novice 01. 06. 2023 05.00

Vsak drugi Slovenec bi lahko imel suhe oči

Če ste se že zjutraj zbudili z občutkom peska v očeh, ste po veliki verjetnosti pomislili, da se bo ta neprijetnost čez dan izzvenela. Žal se dostikrat izkaže, da temu ni tako. Tekom dneva se stanje namreč kaj hitro lahko poslabša in pride do pekočega občutka in zbadanja, v očeh vas srbi in občutek imate, da so utrujene.

Prebava 29. 05. 2023 08.38

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri

V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

Zdravje 18. 04. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o zobnem aparatu

Zobni aparati so pripomočki, s katerimi s premišljenim delovanjem sil odpravljamo ortodontske nepravilnosti. Takšno terapijo najpogosteje izvajamo v obdobju odraščanja, čeprav zadnja leta pridobiva na priljubljenosti tudi terapija v odrasli dobi. Vsi si namreč želimo zdravega in lepega nasmeha in s sodobnimi ter estetskimi rešitvami lahko to doseže vsak med nami.

Simptomi in bolezni 16. 04. 2023 05.00

Izjemno nevarno stanje, če ga ne zdravimo

Prekinitev prehajanja črevesne vsebine skozi črevesje je resno stanje, ki ga lahko povzročijo številni različni vzroki, in vsekakor je dobro, da čim prej obiščemo zdravnika.

Bolezni 06. 01. 2023 05.00

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom

Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Odnosi in spolnost 12. 12. 2022 05.00

Metoda sive skale: strategija v manipulativnih odnosih

Metoda sive skale je metafora za slog komunikacije in vedenja, ki se uporablja, ko se poskušamo zaščititi pred toksičnimi osebami. To med drugim vključuje tudi neodzivnost in neopaznost kot siva skala, kar pomaga pri zmanjšanju ali odpravljanju neželenih interakcij ter ohranjanju lastnih meja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859