prekomerno delujoča ščitnica

Se pogosto zbujate med spanjem? Potencialni zdravstveni vzroki
Pogosto zbujanje sredi noči je lahko več kot le nadloga – lahko je znak resnejših zdravstvenih težav. Kot navaja mayoclinic, nočno prebujanje ni vedno posledica stresa ali slabih spalnih navad, temveč je lahko povezano s stanji, kot so težave s ščitnico, spalna apneja in nihanja krvnega sladkorja.

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno
Prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) ravno nasprotno od premalo delujoče ščitnice pospeši delovanje številnih celic in tkiv v telesu. Gre za eno od pogostih motenj hormonskega sistema, ki se največkrat pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Preverite, kako ga prepoznati.

Hipotiroidizem in hipoglikemija
Pred časom sem vam pisala o svojih problemih, katere kolobocija se počasi rešuje. Pri tirologu so ugotovili vrednost TSH 5,1, in z UZ 3 bezgavke, ki so povečane, največja je 1,5 cm v višini enega ščit...

Razlogi, zakaj ste nenehno utrujeni?
Najpogostejši vzrok utrujenosti so hiter tempo življenja in številne obveznosti, ki jih moramo postoriti preko dneva. A če se utrujenost pojavlja kljub temu, da smo se naspali, in če se z njo spopadamo dlje časa, je pametno poiskati nasvet zdravnika. Tu je nekaj možnih vzrokov za dolgotrajno utrujenost.

4 bolezni, ki so pogosto napačno diagnosticirane
Prejšnji teden je nova britanska študija pokazala, da kar tretjina tistih, ki so jim na Otoku diagnosticirali astmo, v resnici nima te bolezni. A ne gre le za astmo. Obstajajo tudi nekatere druge bolezni, ki so pogosto napačno diagnosticirane. Preverite, katere.

Novo odkritje, kaj poveča tveganje za srčni infarkt
Mala metuljčasta žleza v našem vratu, ki proizvaja različne hormone in je nadzoruje številne aktivnosti našega telesa, lahko ob nepravilnem delovanju povzroči neredno bitje srca ali privede do srčno-žilnih bolezni. Zadnja raziskava je pokazala, da nepravilno delovanje ščitnice poveča tudi tveganje za srčni infarkt.

Simptomi, ki kažejo na bolezen ščitnice
V Sloveniji se z boleznijo ščitnice spopada od 200 do 300 tisoč ljudi. Najpogostejše obolenje je avtoimunsko obolenje ščitnice Hashimotov tiroiditis, ki se navadno pojavi pri ženskah okrog 50 do 60. leta starosti, lahko tudi prej. Ker imajo bolezni ščitnice najrazličnejše simptome, je nanje pravzaprav treba pomisliti in se testirati.

To so znaki, ki kažejo na težave s ščitnico
Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja na vratu in je odgovorna za izločanje hormonov, ki vplivajo na številne telesne funkcije: od apetita do telesne temperature. S tem si nam ni treba beliti glave, ko deluje dobro, a ko se pojavijo težave, lahko nepravilno delujoča ščitnica močno vpliva na življenje bolnika.

10 znakov, da imate težave s ščitnico
V Sloveniji se kar 150.000 ljudi spopada z boleznijo ščitnice, vsako leto pa na novo odkrijejo približno 4000 novih primerov oblelih. Najpogostejša oblika bolezni ščitnice je avtoimunska bolezen Hashimotov tiroidizem, pri kateri ščitnica proizvede premalo ščitničnih hormonov.

Kako veste, da je za odvečne kilograme kriva ščitnica?
Ko kar naenkrat pridobimo 5 kilogramov, je najlažje kriviti premalo delujočo ščitnico, ki lahko v resnici vodi do nepojasnjenega pridobivanja telesne teže. A kako vemo, da gre za težave s ščitnico in ne le preprosto za dejstvo, da smo posegali po preveč kalorični hrani.