premik

5 načinov, kako preživeti spomladanski premik ure
Spomladanski premik ure, znan tudi kot prehod na poletni čas, je vsakoletna sprememba, ki lahko pomembno vpliva na naše telo in vsakodnevno rutino. Premik za eno uro naprej prinaša daljše dni, a lahko tudi povzroči motnje spanja, utrujenost in celo vpliva na naše srčno-žilno zdravje.

Kako nas bo umetna inteligenca leta 2025 spremenila?
Inovacijski val umetne inteligence je mimo in strokovnjaki pripravljajo napovedi za prihodnje leto. Mnenja o tem, kaj je pred nami, so različna. Kako pa bo vplivala na naše duševno zdravje?

Visoke pete prinašajo to nevarnost
Visoke pete prinašajo nevarnost za naša stopala in noge. Morda so videti elegantno, a za kakšno ceno?

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Kaj so dentigerne ciste?
Čeprav so dentigerne ciste blage, lahko povzročijo resne zaplete, če jih ne zdravimo.

7 razlogov, zakaj se pojavijo težave s spanjem
Težave s spanjem pri mladostnikih so lahko posledica različnih dejavnikov, ki se pogosto prepletajo. Kateri so najpogostejši vzroki, kakšne so rešitve?

Shannen Doherty razkrila, kako se pripravlja na smrt
Shannen Doherty se sooča z rakom dojke 4. stopnje. Spregovorila je o tem, kako se pripravlja na smrt, kar je mnoge šokiralo, a kot menijo mnogi, je o tem pomembno govoriti.

Ste že slišali za 'počasno jutro'?
Se tudi vi zbujate 'tečni' in brezvoljni? Morda se rešitev skriva v tako imenovanem počasnem jutru. Poglejmo si, kaj je in zakaj je pomembno.

Strokovnost v diagnostičnem centru UltraLab
V diagnostičnem centru UltraLab združujejo prednosti ultrazvočne preiskave s strokovnostjo izkušenih zdravnikov in najsodobnejšo tehnologijo.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Najpogostejši vzroki za bolečine v spodnjem delu hrbta
Skoraj vsak se kdaj sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki nam otežujejo vsakodnevne aktivnosti, hkrati pa negativno vplivajo tudi na naše razpoloženje. Vzrokov je lahko ogromno, a tokrat bomo omenili le tiste najpogostejše. Več o tem v nadaljevanju.

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne
V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Razlika med coachingom in terapijo
Kadar se znajdemo na razpotju življenja, imamo težave v partnerstvu ali pa si želimo narediti le nekaj več zase, pomaga pogovor z nekom, ki ni vpet v naše življenje. A ob poplavi številnih ponudnikov je včasih težko vedeti, h komu po nasvet, usmeritev ali daljšo obravnavo. Tokrat izpostavljamo področji coachinga in psihoterapije, ki sta po eni strani precej različni, po drugi pa se ponekod precej prekrivata in stremita k istemu cilju. Preverite, kaj so ključne razlike med obema.

Krepi cirkulacijo, dober je za prebavo in pomaga pri hujšanju
Najbolj znan je kot 'jezen ugriz', zaradi česar ga ne marajo vsi, a mnogo ljudi ne ve, da kajenski poper pomaga pri izgorevanju kalorij, lajšanju artritisa, normalizaciji prebave, uravnavanju krvnega sladkorja in še marsičem, kar si bomo pogledali v nadaljevanju.

Čustvena zanka preteklosti: Kako in zakaj jo pustiti za seboj?
Zakaj se včasih tako močno oklepamo preteklosti? Zakaj je tako težko izpustiti iz rok vse tisto, kar nam je povzročilo bolečino in trpljenje? Zakaj se še kar vračamo v zgodbe, ki so že zdavnaj minile? Odgovor je preprost.

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko
Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Zrcaljenje: tehnika za večjo priljubljenost in uspeh
Zrcaljenje se v odnosih z bližnjimi odvija na povsem nezavedni ravni, razlog pa se skriva v zrcalnih nevronih. A tehnike zrcaljenja nam v poslovnih in zasebnih odnosih prinesejo tudi boljšo prepričljivost, všečnost in zmožnost pozitivnega vpliva na druge. Paziti je treba le, da smo pri tem še vedno karseda avtentični, v nasprotnem primeru je lahko vse skupaj videti kot slaba igra.

9 naravnih načinov za krepitev imunskega sistema
Zgodi se lahko, še preden trenete z očmi. Najprej se počutite dobro, nato pa vaš prijatelj ali sodelavec prične kašljati in kihati, kar naenkrat pa tudi sami obležite v postelji. A to se ne bi zgodilo, če bi imeli odporen in močan imunski sistem. Preverite, kako ga lahko okrepite na naraven način.

MR in EMG izvid
Pozdravljeni. Prosila bi za razlago izvida MRI ledvene hrbtenice v dveh ravninah in običajnih sekvencah ter MRI meliografije. Izvid se glasi: l.v. diskus L2-L3 je zmerno degeneriran, difuzno malenkost...

MR izvid ledvene hrbtenice
Spoštovani, Stara sem 29 let in sem pred dvema letoma zaradi pogostih bolečin v hrbtenici sem opravila MR LS hrbtenice. Lepo vas naprošam za razlago izvida in nasvet o zdravljenju. Hrbtenica ima zravn...

Izvid MR križa
Spoštovani, stara sem 57 let, 85 kg in lepo prosim za razlago izvida - magnetna resonanca hrbtenice. M R lumbarne hrbtenice anteorni osteofiti vseh lumbalnih vretenc in posteorni osteofiti na nivoju L...

Protruzija diska v križu
Spoštovani, stara sem 51 let, 62 kg in lepo prosim za razlago izvida - magnetna resonanca hrbtenice. Preiskava pokaže degenerativne spremembe lumbalne hrbtenice v smislu spondiloze na vseh segmentih. ...

Protruzija diska v prsni hrbtenici
Spoštovani. Že od jeseni imam hude bolečine v hrbtu, srednji del med lopaticami. Bolečina se širi naprej, delno v roke, prsnico. Vsako delo je dokaj nemogoče, ob tabletah sicer nekaj migam, vendar pot...

Boleča rama
Pozdravljeni! Imam bolečine desne rame. Pred petimi leti sem izvedel napačni udarec in doživel izpah rame. Takoj ko sem roko postavil v pravilni položaj je ta sama skočina nazaj. Od takrat naprej vsak...

Madež na vidnem polju
Pozdravljena ga. Tatjana! Upam, da ste prava oseba za moje vprašanje :) Dogaja se mi, da od časa do časa dobim težave z mravljinci (od obraza pa do konic prstov), včeraj pa sem imela težavo samo v gla...

Poškodba križa v fitnesu
Pozdravljeni. Več kot mesec nazaj sem si na fitnesu pri počepih poškodoval spodnji del hrbtenice oz. križ. Še vedno čutim bolečino in napetost in še vedno ne morem delati počepov. Nisem še bil pri zdr...

Boleča rama in mrtvenje roke
Spostovani. Stara sem 32 let. 6mesecev me konstantno boli desna rama, vrat (je tezje gibljiv v desno, prisotna je bolecina ob pogledu cez ramo), desna lopatica, zadnje case pa mi mrtvi tudi desna roka...

Bolećine v roki
Pred dvema mesecema so se začele hude bolečine v levi lopatici, da tudi spati nisem mogla na levi strani. Roka mi je bila občasno ponoči omrtvičena. Potem ene mesec bolečin ni bilo. Sedaj so se boleči...