preprečevanje tveganja za demenco

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

6 načinov za zmanjšanje tveganja za demenco
Določenih bolezni ne moremo v celoti preprečiti. Vsekakor pa lahko nanje vsaj delno vplivamo s spremembami v življenjskem slogu.

Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?
Bi lahko menopavza pojasnila, zakaj je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci
Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Ukrepi, ki lahko preprečujejo demeco
V Sloveniji za neko obliko demence trpi okoli 32 000 ljudi, število pa bi se lahko do leta 2035 podvojilo. Eden od razlogov za to je, da je vsako leto odstotek starejših prebivalcev večji. Trenutno je delež ljudi, starejših od 65 let v Sloveniji 18,4%. Podobno je tudi v drugih državah zahodnega sveta, kjer se povečuje delež ljudi z demenco. A pred demenco se lahko zavarujemo, in sicer z naslednjimi sedmimi ukrepi.

Sezona jagod: razlogov za uživanje je ogromno
Le kdo ne obožuje jagod? Poglejmo si zdravstvene koristi in prednosti.

Znate prepoznati simptome demence?
Demenca je degenerativna bolezen možganov, ki povzroča spremembe v možganskih celicah. Simptomi, ki lahko nakazujejo na demenco in si jih bomo ogledali v nadaljevanju, so motnje spomina, orientacije, razumevanja, učnih sposobnosti, govorjenja, izražanja in mišljenja.

Kaj lahko naredi že ena ura lažje vadbe?
Nikar ne podcenjujte učinkov na zdravje, ki jih ima že nizko intenzivna vadba. Kot so ugotovili na Medicinski fakulteti Univerze v Bostonu, že ena ura takšnega gibanja pomeni, da se naši možgani starajo za 1,1 leta počasneje. Vrh vsega imajo večji volumen, kar je tudi pozitivno.

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco
Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Kako lahko preprečimo srčni infarkt?
Preventiva je boljša kot kurativa, je pravilo, ki velja pri vseh večjih zdravstvenih tveganjih. Prav tako tudi pri srčnem infarktu. S to filozofijo so se prejšnji teden strokovnjaki združili tudi na srečanju Ameriškega združenja za bolezni srca in ožilja v Chicagu, kjer so razkrili zadnja odkritja na področju preprečevanje srčnega infarkta.

Poglejte. To kajenje naredi možganom
Nizozemski znanstveniki so opazili povezavo med kajenjem in pojavom kalcifikacij v delu možganov, ki se imenuje hipokampus in je zadolžen za pomnjenje. To bi lahko pojasnilo, zakaj imajo kadilci večje tveganje, da zbolijo za demenco. Pri tistih, ki kadijo veliko, kar je več kot 40 cigaret na dan, naj bi bilo tveganje kar dvakrat večje.

7 največjih zdravstvenih tveganj za moške srednjih let
Vodilni vzroki smrti moških v srednjih letih in kasneje, so: bolezni srca, rak, nenamerne poškodbe, možganska kap, sladkorna bolezen, bolezni dihal, samomor in Alzheimerjeva bolezen. Za zmanjšanje možnosti smrti zaradi teh »morilcev«, prenehajte s kritičnimi navadami.