Vizita.si

preteklost

Življenjske zgodbe 22. 10. 2024 10.41

'Življenje sem vedno dojemala kot veliko darilo'

Tanjo Žagar vsi poznamo kot energično, vedno pozitivno in nasmejano pevko, pianistko in učiteljico glasbe. Z njo sem se v luči Rožnatega oktobra pogovarjala o njeni nedavni diagnozi, kako jo je le-ta, če jo je, spremenila, zaupala pa mi je tudi, kdo ji je in ji predstavlja največjo oporo.

Osebna rast 02. 09. 2024 04.59

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno

Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Osebna rast 01. 01. 2024 05.00

Kako lahko začnemo z zdravljenjem travme sami?

Mnogo stvari vodi do travme, še več jih vodi v zdravljenje. Vsekakor lahko začnemo z delom sami, četudi je močno priporočljivo, da dobimo pomoč strokovnjaka, ko in če ga potrebujemo.

Duševno zdravje 27. 12. 2023 05.00

Največji decembrski stresorji

Druga polovica decembra je čustveno in fizično zelo naporna, sploh za posameznike, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, ugajanju drugim in tesnobi. Pričakovanja družine in prijateljev, brezglavo nakupovanje, maratonsko kuhanje, nepredvidljive finance ali celo odsotnost vsega naštetega lahko naredijo decembrski čas izjemno stresen, neobvladljiv in osamljen. A tudi v primeru slednjega, lahko vsak izmed nas z nekaj praktičnimi strategijami prevzame kontrolo nad dogajanjem in najde mir v vsem, kar prinese hektičen konec leta.

Življenjske zgodbe 19. 12. 2023 05.00

Boleča resnica o trenutnem stanju hudo bolnega igralca

Bruce Willis bije najhujši boj v svojem življenju. Svojci ne vedo, koliko časa mu je še ostalo, bolečo resnico o njegovem trenutnem stanju pa je razkril Glenn Gordon Caron po njegovem zadnjem obisku pri igralcu.

Osebna rast 19. 10. 2023 05.00

Kako ustaviti nepotrebne skrbi in začeti živeti v sedanjem trenutku?

Skrbi in stres so običajen del življenja, toda prekomerna skrb in tesnoba lahko negativno vplivata na naše duševno in telesno zdravje. Kako se torej ustaviti in začeti živeti v sedanjem trenutku?

Duševno zdravje 25. 08. 2023 05.00

Tesnoba nas lahko ovira ali spodbudi k spremembam

Tesnoba lahko prevzame naš um in telo, sočasno pa ima velik vpliv tudi na naše življenje, v katerem se mnogokrat ne znajdemo najbolje. In prav zato je še kako pomembno, da jo razumemo in znova najdemo tisti pristni stik sami s seboj. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko.

Osebna rast 14. 06. 2023 05.00

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo

Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Zdravje 15. 12. 2022 05.00

4 'dobre' navade, ki lahko v resnici delujejo proti vam

Najsi bo govora o prehrani ali pa o 'ustrezni' socializaciji in socialnih veščinah – pretiravanje ali, nasprotno, pomanjkanje ni nikoli dobro. Vse v življenju se nagiba k ravnovesju, zato je pomembno, da se naučimo zmernosti. Poglejmo si nekaj navad, za katere menimo, da so dobre, a lahko v resnici delujejo proti nam.

Odnosi in spolnost 17. 10. 2022 05.00

Tipi razmejitev v partnerskem odnosu

Postavljanje razmejitev v odnosih je v zadnjem času priljubljena tema, o kateri se veliko govori. Malo manj pa so v ospredju razmejitve v ljubezni, ki so pomemben del vsakega zdravega partnerskega odnosa. Tokrat izpostavljamo predvsem pomen telesnih, spolnih, čustvenih, intelektualnih in finančnih meja.

Seks & razmerja 15. 07. 2022 05.00

'Lekcije', ki jih dobiš v zvezi s starejšim fantom

Kot vse drugo v življenju ima tudi zveza s starejšim fantom svoje prednosti in slabosti.

Duševno zdravje 07. 06. 2022 05.00

Kaj točno je občutek deja vu?

V dobesednem pomenu in prevodu iz francoskega jezika 'deja vu' pomeni 'že videno'. Sam pojav deja vuja bi lahko opisali kot občutek, ki ga posameznik dobi v situaciji, za katero se mu zdi, da jo je že doživel.

Duševno zdravje 02. 06. 2022 05.00

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti

Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Osebna rast 04. 04. 2022 05.00

Kakšna je filozofija učenja Louise Hay?

Kaj bi dejali, če bi vam nekdo rekel, da ste sami stoprocentno odgovorni za svoje življenje in vse, kar se vam v njem dogaja? Nekateri bi bili skrajno jezni, nekaterim bi bilo vseeno, določeni bi se zamislili nad sabo, spet drugi pa bi potrebovali nekaj časa, da dojamejo to trditev. Začetni stavek izvira iz newagevskega gibanja, katerega začetnica je tudi Louise Hay.

Tuje 22. 03. 2022 05.00

Slavni igralec trpi za zahrbtno boleznijo

Pred dnevi je praznoval svoj 67. rojstni dan, v svojem življenju pa je ustvaril kultno filmsko kariero, zaradi katere ga pozna vsak. A kljub temu zdravje ponovno dokazuje, da je le-to največje bogastvo, kar zdaj spoznava tudi Bruce Willis, zvezdnik hollywoodskih akcijskih filmov. Ta se naj bi bojda soočal z zgodnjimi znaki demence, o čemer vse bolj šepetajo tudi drugi njegovi sodelavci.

Tuje 10. 03. 2022 05.00

Slavna igralka iskreno o motnji hranjenja: 'Ne bodite kot jaz'

Morda se zdi, da v zadnjem času vsi trpijo za duševnimi motnjami, motnjami prehranjevanja in podobnimi duševnimi bolečinami, a to ni res. Te obstajajo že od nekdaj, se pa zdaj končno o njih več govori, s tem pa izgubljajo avro tabuja, trpeči pa lažje najdejo ustrezno pomoč in pomagajo sebi oz. bližnjim. Močno pomaga tudi takrat, ko o svojih izkušnjah spregovorijo slavni, česar se zaveda tudi igralka Jameela Jamil.

Življenjske zgodbe 31. 01. 2022 05.00

Ana Praznik iskreno o svojem življenju: od otroštva do 40. rojstnega dne

Ana Praznik je pri svojih rosnih 19. letih stopila na avdicijski oder šova Popstars, vse ostalo pa je zgodovina. S skupino Bepop, v katero je bila izbrana, je ustvarila čudovito zgodbo, ki traja še danes, vmes postala mamica in voditeljica Delovne akcije ter bogatejša za številne življenjske izkušnje. Tokrat sva z Ano iskreno govorila o vsem: o njenem otroštvu, prvih korakih v svetu glasbe, bolečih izgubah, materinstvu, osebni rasti in vsem ostalem, kar je Ano zaznamovalo, da je danes to, kar imajo radi vsi Slovenci.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Osebna rast 27. 08. 2021 05.00

Kaj lahko storite, če ne veste, kdo ste?

Medtem ko imajo nekateri zelo močan občutek, kdo so in kaj si želijo, drugi ne vedo, zakaj in kako. Občutek negotovosti, kdo smo in kaj si želimo, lahko velikokrat vodi do spreminjajočega se občutka identitete. Kaj nam lahko pomaga pri iskanju naše resnične narave?

Duševno zdravje 19. 08. 2021 05.00

Razlika med coachingom in terapijo

Kadar se znajdemo na razpotju življenja, imamo težave v partnerstvu ali pa si želimo narediti le nekaj več zase, pomaga pogovor z nekom, ki ni vpet v naše življenje. A ob poplavi številnih ponudnikov je včasih težko vedeti, h komu po nasvet, usmeritev ali daljšo obravnavo. Tokrat izpostavljamo področji coachinga in psihoterapije, ki sta po eni strani precej različni, po drugi pa se ponekod precej prekrivata in stremita k istemu cilju. Preverite, kaj so ključne razlike med obema.

Duševno zdravje 14. 07. 2021 06.00

Kaj je radikalno sprejemanje?

Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Duševno zdravje 10. 05. 2021 06.00

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov

Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Simptomi in bolezni 02. 04. 2021 05.45

To so vzroki in načini zdravljenja nosnih polipov

Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

Starostne bolezni 31. 03. 2021 11.00

Kako demenca vpliva na življenje svojcev obolelega?

Svojci ob dolgoletni skrbi za osebe z demenco pogosto doživljajo občutke krivde, nemoči ali sramu. Za premagovanje negativnih občutij, ki sčasoma lahko vodijo v izgorelost, je nujno potrebno, da se svojci ves čas informirajo o bolezni in oblikah pomoči v skupnosti.

Odnosi in spolnost 30. 12. 2020 05.15

Kako preboleti boleč partnerski razhod?

Verjetno ni osebe, ki ne bi imela za seboj razhoda s partnerjem. Zaključek nekega poglavja v življenju ni nikoli enostaven, saj je vedno povezan tudi s težjimi čutenji. Žalost, strah, jeza, negotovost – pojavi se vrtiljak čustev, ki spodnese tla pod nogami, v srcu pa zaneti dvom, ali smo sposobni preboleti in biti še kdaj srečni.

Osebna rast 14. 12. 2020 05.55

Ko odpuščamo drugim, odpuščamo sebi

Vsak posameznik se zgoraj zagotovo vsaj enkrat v življenju znajde v situaciji, ki zahteva odpuščanje. Lahko se zgodijo boleča prevara, nesramno izdajstvo, neprimerno dejanje, dolgotrajno ignoriranje, ki zareže globoko in povzroči veliko bolečino. Ko počasi sprejmemo, kaj se je zgodilo, smo soočeni z vprašanjem – odpustiti ali ne?

Osebna rast 24. 11. 2020 05.45

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''

Živimo v času, ki od nas zahteva hitre odzive na najrazličnejše dražljaje. V tempu življenja, ki je vedno hitrejši, pri čemer naš vsakdan postaja vse polnejši, je pomembno, da se od časa do časa znamo tudi ustaviti in prisluhniti, kaj nam govori naše telo, navsezadnje pa naša duša.

Duševno zdravje 13. 11. 2020 06.00

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe

Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Psiha 12. 11. 2020 06.00

5 načinov, kako izboljšati svojo samopodobo

Našo samopodobo sestavljata samozavest in samospoštovanje. Od tega, kako samozavestni smo in koliko se spoštujemo je odvisna torej tudi naša samopodoba. Od nje pa je odvisno tudi, kako nas dojemajo vsi okoli nas, zato je pomembno, da vsak dan gradimo svojo samopodobo v pozitivni smeri.

Duševno zdravje 12. 11. 2020 06.00

Kako nas otroštvo oblikuje?

Prav tako kot temelji hiše so tudi izkušnje iz otroštva osnova, na kateri gradimo življenje. Če ti temelji niso trdni, kar pomeni, da imamo čustvene razpoke in rane, lahko to vpliva na strukturo našega življenja v odraslosti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853