pridobitev

Kako se lotiti pridobivanja mišične mase?
Kako se lahko pametno lotimo pridobivanja mišične mase, kaj to zahteva? Je pomembnejša prehrana ali gibanje, kombinacija obojega? Kakšne so, če so, razlike med moškimi in ženskami? Poglejmo si nekaj dejstev.

Kako preprečiti vnetje dlesni zaradi zobnega aparata?
Vnetje dlesni je pogosta težava, ki prizadene več kot tri četrtine ljudi, še posebej tiste z ortodontskimi aparati, ki otežujejo temeljito čiščenje zob. Slaba ustna higiena omogoča nabiranje zobnih oblog, kar vodi v vnetje, rdečico in krvavenje dlesni. Odlašanje z zdravljenjem lahko postane kronično in se razvije v paradontozo. Najboljša preventiva za boleče dlesni sta temeljita ustna higiena in reden obisk pri zobozdravniku.

Zavedajte se, da lahko doleti tudi vas
Ljudje smo si različni. Za nekatere bi lahko rekli, da s svojim divjim življenjskim slogom izzivajo srečo, drugi se ne izpostavljajo tveganjem, če to ni nujno potrebno. A to ne pomeni, da so varni pred nezgodami. Prometne nesreče, padci, zdrsi, opekline in druge nesreče se lahko zgodijo vsakomur, povsod in povsem nepričakovano. Če je sreča na vaši strani, jo odnesete samo s kakšno prasko, ni pa nujno, da bo res tako, zato je pomembno, da pravočasno, predvsem pa ustrezno zavarujete svoje zdravje.

Kako se 'nikoli' ne prehladiti?
Obstajajo določene navade, ki nam lahko pomagajo ohranjati zdravje in se izogniti prehladom, tudi v hladnejšem delu leta. Poglejmo si, kako lahko to dosežemo vsaj do neke mere.

Znak, da potrebujete zdravnika
Tako bolezen kot poškodba močno zaznamujeta naše življenje. Pa ne samo zaradi bolečin in strahu, temveč tudi zaradi negotovosti, kako hitro bomo prišli do pregleda pri specialistu. Slednjemu se je na srečo mogoče enostavno izogniti!

Zato ne morete shujšati
Kamor koli kliknemo, na spletu najdemo veliko morje najrazličnejših nasvetov strokovnjakov za hujšanje, ki pa nemalokrat spodbujajo bodisi stradanje bodisi pretiravanje v kateri koli obliki in restrikcije, ki niso ne pametne, še manj pa zdrave, v najboljšem primeru pa so le neumne. Poglejmo si najpogostejše.

Zakaj so se možgani človeka skozi evolucijo skrčili?
Možgani sodobnega človeka naj bi bili približno 13 % manjši od možganov Homo sapiensa, ki je živel pred 100.000 leti. Raziskovalce to dejstvo še vedno bega, toda zakaj. Poglejmo si, kaj so zapisali na BBC strani.

So 'goljufivi' dnevi in obroki zdravi ali ne?
'Cheat day' ali 'cheat obrok', koncepta, ki sta izjemno priljubljena med navdušenci fitnesa in med prehranskimi navdušenci, imata kot vse drugo v življenju svoje prednosti in slabosti. Poglejmo si, kaj je tako imenovani 'dan pregrehe' ali 'obrok goljufanja', pozitivne in manj dobre plati enega in drugega ter vse ostalo.

Starši silijo v določen študij? Naredi to
Če se znajdeš v situaciji, kjer te starši silijo v študij, ki si ga sam ne želiš, je pomembno, da komuniciraš z njimi in izraziš svoje občutke.

Krkine tople zgodbe že 70 let
Tik pred praznovanjem Krkine 70-letnice in tri dni pred svetovnim dnevom zdravja so se skupaj s specialisti pediatrije posvetili dobrim dejanjem, tokrat namenjenim zdravstveni oskrbi najmlajših bolnikov. V preteklih tednih so otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj potrebujejo in ki bo omogočila še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok.

10 načinov, kako si lahko v prihodnosti zagotoviš službo, ki jo boš imel rad
Zgodnje izpostavljanje različnim dejavnostim in poklicnim možnostim vam lahko pomaga odkriti, kaj vas resnično navdušuje in motivira v življenju.

Kako hitro do zdravnika?
Vstop v novo leto zaznamuje kopica voščil, ki običajno poleg sreče in ljubezni vključujejo tudi zdravje, prave vrednosti katerega se v resnici ne zavedamo povsem, dokler nam dobro služi. Ko pa bolezen ali poškodba potrkata na naša vrata, si seveda želimo čim hitreje do zdravnika – kar pa lahko predstavlja kar precejšen izziv. Kako si zagotoviti hiter dostop do osebnega zdravnika ter vrhunskih specialistov in učinkovito izkoristiti vse možnosti, ki so na voljo, za čim hitrejše okrevanje?

15 minut je lahko življenjskega pomena
Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?
Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

''Med operacijo možganov sem bil popolnoma buden''
Harry Forestell, voditelj CBC News New Brunswick at Six, je za cbc.ca napisal osebno izpoved. Zaradi Parkinsonove bolezni so mu operirali možgane, med samo operacijo pa naj bi bil popolnoma buden. Poglejmo si njegovo izpoved.

Te preglede bi morali opraviti pogosteje
Intenzivnejše aktivnosti od nas poleg dobre kondicijske pripravljenosti zahtevajo tudi fizično in psihično stabilno zdravstveno stanje. V kolikor načrtujete kak izziv, za katerega bo potrebno več telesnega napora, je pametno dodati še dobro organizacijo. Če se denimo odločite, da boste pretekli maraton, se je priprav na ta tekaški dogodek potrebno lotiti več mesecev prej z dobrim načrtom treningov in prilagoditvijo prehrane, prav tako pa je dobrodošlo preventivno preveriti svoje zdravstveno stanje. Preverite, zakaj!

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

Življenjsko zavarovanje – pasti in prednosti!
Življenje je nepredvidljivo in prav je, da smo pripravljeni tudi za najbolj nesrečne slučaje, zlasti, če imamo družino, za katero ne želimo, da bi kdaj morala nase prevzeti naša finančna bremena. Zato je tukaj življenjsko zavarovanje.

Operacija sprednje križne vezi – ali je operacija res potrebna?
Povečanje športne aktivnosti in preseganje mej človeških sposobnosti v zadnjih desetletjih sta privedla do povečane incidence poškodb kolena in sprednje križne vezi (ACL).

Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti
Gre za avtoimunsko bolezen ščitnice, pri kateri je delovanje najprej normalno, nato pa se postopoma zmanjšuje, dokler ne nastopi hipotiroza - sindrom, ki nastane zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov v tkivih. Kako prepoznati simptome?

Hočeš biti popularen? Potem si preberi to
Verjetno se ne zavedaš, toda dejstvo je, da si nihče od nas zares ne želi biti popularen – vsi si zgolj želimo, da bi bili sprejeti. In navadno v želji po tem delamo marsikaj. Četudi odrasli ne bodo priznali, smo si v mladosti in najstništvu vseeno vsi prizadevali, da bi bili ''popularni''.

Vse, kar morate vedeti o slovenskem znakovnem jeziku
Gluhe osebe za sporazumevanje uporabljajo slovenski znakovni jezik. Je jezik medsebojnega sporazumevanja, hkrati pa je pravica, da so gluhe osebe informirane v njim prilagojenih tehnikah. Znakovnih jezikov je več, tako kot govorjenih. Poglejmo si nekaj več o Slovenskem znakovnem jeziku.

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb
Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Kako začeti telovaditi?
Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Kaj je osebna asistenca in kakšno pomoč zajema?
Kaj je osebna asistenca, kako je njeno izvajanje videti v praksi in kaj sploh zajema? Velikokrat osebno asistenco enačimo s pomočjo na domu, a kot pravi naša sogovornica, nista enaki. Pogovarjala sem se z Urško Leburić, strokovno vodjo OA iz Zavoda Fractals.

Ali je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za vse zavarovance enako?
Zdravstveno zavarovanje je v Sloveniji v osnovi sestavljeno iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, če imate urejeni obe vrsti zavarovanj, potem pri obisku zdravnika, nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih storitvah ne boste imeli dodatnih stroškov.

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?
Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

Kaj je manipulacija in kako jo prepoznamo?
Manipulacija je praksa uporabe posrednih taktik za nadzor vedenja, čustev in odnosov. Najpogosteje se dogaja v zasebnih odnosih, znotraj partnerstva ali družine, pa tudi v poklicnem življenju, v sklopu odnosov med sodelavci. Širše in splošno gledano pa smo manipulaciji podvrženi vsak dan preko oglasov in ostalih prodajnih taktik.

''Spolna vzgoja bi morala biti veliko več kot ura o zaščiti in spolno prenosljivih boleznih''
13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Pogovarjali smo se z ekipo Jaz Intimi, ki jo sestavljajo Julia Hlede, Tjaša Kos in Katja Brečko in je prejela nagrado strokovne žirije v kategoriji "glasovanje strokovne žirije". Preverite, kaj so nam zaupale o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujejo mladim, ki si želijo podati na svojo pot.