prirojene

Zakaj se pojavijo povešene veke in kako jih odpraviti?
Ptoza je stanje, pri katerem se zgornja veka povesi, pokrije del očesa ali pade čez oko. Zakaj pride do tega in kakšne so rešitve?

5 simptomov pomanjkanja vitamina D
Vitamin D je eden od ključnih vitaminov, ki skrbijo za optimalno delovanje našega telesa. Kako prepoznati simptome pomanjkanja in zakaj je vitamin D tako pomemben?

Ali so multivitamini nujni za zdravo življenje?
Multivitamini so prehranski dodatki, ki vsebujejo širok spekter vitaminov in mineralov, ki naj bi jih telesu zagotovili, če jih ne zaužijemo dovolj s hrano. Toda ali res potrebujemo multivitamine, da bi ohranili zdravje, ali so le modni trend?

Kakšna je razlika med srčnim zastojem in srčnim infarktom?
Mnogi so prepričani, da je srčni zastoj enak kot srčni infarkt, prav tako pa se uporabljata izraza za obe stanji. Slednji pa si vseeno nista enaki.

Najboljši vitamini za boj proti vnetjem
Zdrava in uravnotežena prehrana je ključna, ko se pogovarjamo o boju proti vnetjem v telesu. Sem seveda sodijo tudi vitamini, ki so ključni tudi za normalno delovanje našega telesa. Poglejmo si, o katerih vitaminih je govora.

Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?
Večini nosečnic se življenje zaradi nosečnosti ne obrne na glavo in lahko nadaljujejo z vsakodnevnimi aktivnostmi in le v manjši meri spremenijo svoj življenjski slog. Nosečnica pa se mora vsekakor izogibati alkoholu, kajenju in določenim živilom ter navadam.

Imate to na vratu?
Bivolja grba, grba na vratu, je lahko problematična, zato posamezniki iščejo informacije in zdravila za olajšanje. Kakšni so vzroki, kako jo zdravimo?

Kaj je skolioza?
Skolioza je bolezen, ki se najpogosteje diagnosticira pri mladostnikih. Gre za bočno ukrivljenost hrbtenice.

Stanje, ki zmanjša in blokira pretok krvi iz srca
Ena najpogostejših in najresnejših težav z zaklopko se imenuje stenoza aortne zaklopke.

Vse, kar morate vedeti o virusu zika
Virus zika (ali zika mrzlica) je bolezen, ki jo dobite zaradi določenih vrst komarjev (Aedes aegypti in Aedes albopictus).

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal
Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

Kakšni so simptomi toksoplazmoze?
Toksoplazmoza je okužba, ki jo povzroča parazit Toxoplasma gondii.

Katera so ključna hranila za ohranjanje dobrega vida?
Zagotovo so vas v otroštvu večkrat spodbujali, da jejte korenje, saj boste potem bolje videli. Ta nasvet v resnici ni čisto iz trte izvit. Korenje je namreč bogat vir beta-karotena, ki se v telesu lahko spremeni v vitamin A, če ga telo potrebuje. Ravno vitamin A pa je eno od pomembnejših hranil, ki vpliva na zdravje naših oči. Seveda pa za zdrave oči in ohranjanje kakovosti vida še zdaleč ni dovolj le uživanje korenja ...

Predležeča posteljica lahko povzroči vaginalno krvavitev med nosečnostjo in porodom
Placenta previa (predležeča posteljica) je težava med nosečnostjo, ko posteljica v celoti ali delno prekriva odprtino maternice (maternični vrat).

Disfagija ali motnje požiranja: vzroki in načini zdravljenja
Disfagija je pogosta težava in pogosto povzroča skrbi. Na srečo je stanje resno le pri manjšem številu bolnikov.

Mikrobiom kože – kaj vse vpliva na njegovo sestavo in ravnovesje?
V našem telesu, pa tudi na koži je veliko različnih 'prebivalcev', njihova populacija pa je pri vsakem človeku edinstvena kot prstni odtis.

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma
Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

6 simptomov, na katere morate biti pozorni
Najpogostejši vzrok za riganje je požiranje zraka med jedjo. Ko in če riganje postane pogosto in ga spremljajo drugi simptomi, pa je čas, da se posvetujete z zdravnikom, da izključite nekatere možne bolezni, kot so želodčni refluks, Crohnova bolezen ali alergija na hrano.

Kaj in kdo je (lahko) družinski pomočnik?
Družinski pomočnik je, grobo rečeno, alternativna oblika pomoči institucionalnemu varstvu.

Roman Demir: Bolj kot jakost je pri komuniciranju z naglušno osebo pomembna hitrost govora
Ste kdaj razmišljali, kako bi bilo, če enega izmed čutil, ki ga imate za tako samoumevnega, ne bi imeli? Denimo, vonja, dotika ali pa ... Sluha? Dejstvo je, da si slišeči ljudje ne predstavljamo življenja v tišini. Kakršne koli okvare sluha močno zmanjšajo človekove sposobnosti, prav tako pa vplivajo na samo kakovost življenja. Kaj sploh je gluhota, kaj je naglušnost, kaj je znakovni jezik in o ovirah gluhih in naglušnih oseb, smo se pogovarjali s tolmačem znakovnega jezika Romanom Demirjem.

Tako lahko neizražena čustva vplivajo na naše telo
Duševne 'brazgotine' so očem nevidne, a naše telo se na stres in negativna čustva odziva na načine, ki lahko na koncu vodijo v bolečino. To še posebej velja za situacije in čustva, ki ostanejo neizražena.

Zakaj pride do zožitev dihalnih poti v predelu glasilk, grla in sapnika?
Hripavost in težave z dihanjem lahko kažejo na obstoj tako imenovane laringotrahealne stenoze. Gre za zožitev dihalnih poti v predelu grla in sapnika, ki ima lahko resne posledice.

Zakaj moramo uživati vitamine?
13 vitaminov naj bi bilo po mnenju strokovnjakov absolutno potrebnih za naše zdravje. Mednje spadajo vitamini A,C, D, E, K in skupina vitaminov B, ki jo tvorijo tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kislina, biotin, B6, B12 in folati. Kje najdete te vitamine in zakaj so tako pomembni?

Disfonija in afonija: vzroki, simptomi in načini zdravljenja
Vzroki za hripavost in izgubo glasu so lahko številni, zdravljenje pa je odvisno od specifičnega vzroka. Posebno področje zdravljenja zajema spremembe barve in frekvence glasu, za katere se najpogosteje odločijo ljudje, ki spremenijo spol.

Dr. Miran Križančič: Odločitev za estetsko operacijo ni kot odhod v supermarket
Estetske operacije že dolgo niso več tabu tema, saj se jih poslužujejo skoraj vse generacije, od mladih do tistih malo starejših, medtem ko obstaja veliko različnih razlogov, zakaj se ljudje odločajo zanje. O tem in o najpogostejših lepotnih operacijah pri nas, najnovejših trendih in postopkih smo se pogovarjali tudi s priznanim lepotnim kirurgom.

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Veganstvo in zdravje skozi prizmo znanosti
Vsake toliko časa lahko v medijih zasledimo dokumentarec, ki sporoča, da se moramo, če je naša vrednota zdravje, odpovedati praktično vsem izdelkom živalskega izvora. Vedno več je tudi osebnih zgodb in pričevanj slavnih osebnosti o koristih odpovedovanja živalskim proizvodom in popolnega prehoda k rastlinski oziroma veganski prehrani.

Žilne bolezni: kako pravočasno prepoznati težave?
Za posege na žilah je zaradi redkejših zapletov in lažjega nošenja kompresijskih nogavic najprimernejše hladnejše vreme.

Je to nepremagljiv dvojec te zime?
Vsi imamo dneve, ko smo enostavno utrujeni in imamo prazne baterije. Če gre le za občasna stanja, ni razloga za skrb. V kolikor pa utrujenost, pomanjkanje energije in prebavne težave postanejo dolgotrajne spremljevalke, lahko to kaže tudi na oslabljen imunski sistem, kar ne vpliva zgolj na kakovost vsakdana, temveč tudi na večjo dovzetnost za okužbe. In ker smo v hladnejši polovici leta bolj izpostavljeni virusnim obolenjem, je izjemno pomembno, da še pravočasno okrepimo svoj obrambni mehanizem. Pri tam nam je lahko v pomoč nepremagljiv dvojec te zime, ki ga sestavljata izurjen telesni stražar ter spreten vitez, ki nas zagotovo ne bosta pustila na cedilu!

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.