prisotnost v trenutku

Zakaj nekatere ženske nikoli ne doživijo orgazma?
Čeprav je orgazem pogosto povezan z užitkom in sprostitvijo, ki ga prinaša, nekatere ženske z njim nimajo rednih, včasih pa tudi nikakršnih izkušenj. Dejstvo je, da številne ženske v življenju nikoli ali pa zelo redko doživijo orgazem, kar je pogosto posledica kombinacije fizičnih, čustvenih in psiholoških dejavnikov.

Zakaj pride do laktozne intolerance?
S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Trend, kateremu bi morali slediti vsi
V zadnjih časih se je na družabnih omrežjih pojavil trend ''slow living'' oziroma počasno življenje. Gre za trend, katerega namen je spodbujanje bolj uravnoteženega in premišljenega življenje. Filozofija počasnega življenja predstavlja protiutež hitremu življenju in potrošniško usmerjeni kulturi, ki prevladuje v sodobni družbi.

Kako prenehati z razmišljanjem 'vnaprej'?
Čuječnost je protistrup navadi možganov, ki se nagibajo k nenehnemu razmišljanju o prihodnosti.

Ste že slišali za 'počasno jutro'?
Se tudi vi zbujate 'tečni' in brezvoljni? Morda se rešitev skriva v tako imenovanem počasnem jutru. Poglejmo si, kaj je in zakaj je pomembno.

Majhne stvari, ki vam lahko pomagajo pri boljšem počutju
Iskanje veselja v preprostih stvareh je lahko izjemno osvobajajoče in deluje pozitivno na naše misli in občutke. Vzpostavljanje pozitivnega življenjskega sloga, ki vključuje majhne in velike užitke v trenutkih, ki nam prinašajo veselje, je zagotovo odličen recept tudi za naše mentalno zdravje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Andrej Škufca: 'Duševno zdravje je zelo pomembno'
Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo poklepetali o zdravju na splošno, telesni aktivnosti, stresu ter duševnem zdravju. Kako pomembno je, da skrbimo za svoje telo in kako zanj skrbi Andrej Škufca?

4 glavni odzivi na travmo, strah ali stres
V davni preteklosti je bilo za naše prednike zelo koristno, da so se hitro odzvali na nevarne plenilce in pobegnili z odzivom 'boj ali beg'. V sodobni družbi je danes telesnih groženj sicer manj, pa vendar so isti evolucijski odzivi še vedno globoko zasidrani v naših telesih.

Odvisniška osebnost: mit ali resnica?
Odvisniška osebnost je hipotetično niz osebnostnih lastnosti, zaradi katerih je oseba bolj dovzetna za odvisnost. Čeprav je izraz precej priljubljen, je sam koncept sporen in manjka doslednih dokazov, ki bi podpirali obstoj tovrstne osebnosti. Strokovnjaki, ki raziskujejo področje odvisnosti, so mnenja, da ne obstaja jasno definirana odvisniška osebnost in da je to bolj kot ne konstrukt, ki spodbuja stigmatizacijo in marginalizacijo. Obstajajo pa številni dejavniki, ki lahko povečajo tveganje za razvoj odvisnosti.

Zakaj je pomembno, da ne verjamemo vsemu, kar govori naš um?
Ste tudi vi med tistimi, ki velikokrat preprosto ne morejo izklopiti takšnih in drugačnih misli? Se tudi vi (pre)večkrat počutite, kot da ste nenehno v svoji glavi, izgubljeni v svojih mislih in celo večkrat odtavate in sploh niste prisotni v trenutku?

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''
Živimo v času, ki od nas zahteva hitre odzive na najrazličnejše dražljaje. V tempu življenja, ki je vedno hitrejši, pri čemer naš vsakdan postaja vse polnejši, je pomembno, da se od časa do časa znamo tudi ustaviti in prisluhniti, kaj nam govori naše telo, navsezadnje pa naša duša.

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Kako preko čuječnosti vzpostaviti stik s samim seboj?
Stres v življenju je neizogiben in zdi se, da ga je čedalje več. Ljudje s polnimi urniki moramo biti neprestano aktivni in dostopni. Vse to pa vpliva na naše duhovno stanje in duševno zdravje. Ko se začnemo odmikati od narave, se pravzaprav odmikamo sami od sebe. Kako znova vzpostaviti stik s seboj in kakšne tehnike pri tem uporabiti, nam je svetovala Anja Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije.

Preverite nove ukrepe za preprečevanje širjenja okužb s koronavirusom
Več kot 111.000 ljudi se je okužilo z novim koronavirusom, več kot 62.000 jih je ozdravljenih. Med Evropskimi državami je največ okuženih in smrti, posledično je italijanska vlada sprejela nov previdnostni ukrep in karanteno razširila na celotno državo. V Sloveniji so prvi primer okužbe potrdili šele 4. marca, od takrat pa do danes jih je novo okuženih skupaj 25. Kakšni so ukrepi?

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve
Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Osebnostne motnje
Pozdravljeni Kmalu bom star 21 let, približno tri leta pa imam težave z depresijo. No, pravzaprav sem očitno hudo obdobje že prebolel in tistih radikalnih, tipičnih znakov, kot so pogosto jok...

Zgodnje navajanje na kahlico
Danes se je naš mali korenjak prvič pokakal v kahlico. Star je 6 mesecev. Naše mame in babice so otroke navajale na kahlo zelo rano, pa smo poizkusili če gre. Zanima me ali je to sploh pametno? Po opr...

To je idealen čas za nove partnerske zaobljube
Mnogi si v tem obdobju leta obljubljate, da boste novo leto začeli drugače. Postavite si novoletne sklepe, ki so največkrat povezani z bolj zdravim življenjem, poklicnimi dosežki ali osebnostno rastjo. Malo pa je takšnih, ki novoletne cilje postavijo skupaj s partnerjem. Gre za zakonske oziroma partnerske odločitve, ki jih kreirajo tisti pari, ki si želijo predvsem kakovostnega in izpolnjujočega odnosa.

Za leto dni sem nehala piti alkohol. Zgodilo se je to ...
Kanadska učiteljica joge Lisa Hillyer je potovala po svetu, ko je doživela najnižjo točko v življenju. Takrat se je odločila, da bo nehala piti alkohol in zgodilo se je to ...

Poglejte, kako ljudje VIDIJO, ko so v različnih stanjih
Ste že kdaj pomislili, kako je videti barvna slepota? Ali pa kakšen je vid novorojenčka? Ali pa človeka, ki je omamljen od kokaina? Tu so vizualne podobe, ki kažejo, kako ljudje vidijo v različnih stanjih.

Policist izgubil obe nogi, osem prstov in del nosu. Kljub temu je danes presrečen
Nekdanji policist Dean Smahon, ki je prejel medaljo Queen’s Gallantry za aretacijo teroristov na Severnem Irskem, je izgubil obe nogi, desno roko, tri prste leve roke in del nosu, potem ko so zdravniki spregledali simptome sepse. K sreči je preživel in kmalu bo postal oče.

Kljub grozljivim poškodbam ji je stal ob strani
23-letna Lindsay Wood je utrpela hude opekline po tem, ko je med inštrukcijami vožnje doživela prometno nesrečo in je njen avto zagorel kot bakla. Zaradi hudih poškodb je padla v komo in se morala na novo naučiti hoditi, ves čas okrevanja pa ji je ob strani stal njen parner Robert.

Mala borka Sofija presenetila celo zdravnike
Mala Sofia se je rodila s hudo genetsko okvaro, za katero je njena mati Petra Greiner izvedela šele po porodu. Čeprav so bile napovedi zdravnikov črne, pa je mala Sofia pokazala, da je prava borka in pred kratkim praznovala svoj tretji rojstni dan.

Trenutek, ko se je srečala z moškim, ki je odgovoren za možganske poškodbe njenega sina
Abdallah Khader je bil star dve leti, ko je pijani voznik izgubil nadzor nad svojim vozilom in se zaletel v avto, v katerem sta bila še njegov oče in mati Loubna Khader. Udarec je bil tako močan, da je deček ostal ukleščen na svojem sedežu in utrpel hude možganske poškodbe.

Celo zdravniki so bili šokirani ...
Čeprav ima komaj tri leta, brez slabe vesti lahko rečemo, da se je Lucas v svojem kratkem življenju spopadel z več izzivi kot marsikateri odrasel človek. Pri 11 mesecih je njegovo življenje viselo na nitki, zdravniki so mu hoteli celo amputirati obe roki in nogi, a na koncu se je odločitev staršev vendarle izkazala za pravilno.