programi odkrivanja

V pripravi presejalna programa Luka in Peter
Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo po načrtih zaključili do konca leta 2026.

Svetovni dan boja proti raku 2025 pod geslom 'združeni v edinstvenosti'
Po podatkih registra raka, ki deluje na onkološkem inštitutu, v Sloveniji vsako leto za rakom v povprečju zboli več kot 17.000 ljudi, so pred torkovim svetovnim dnem boja proti raku sporočili z inštituta in Državnega programa obvladovanja raka. V Sloveniji živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak. V Sloveniji za rakom vsako leto v povprečju zboli več kot 17.000 oseb.

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''
Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Nevaren rak, ki je v Evropi v porastu med mladimi
Kolorektalni rak ali rak debelega črevesa in danke je nekoč veljal za raka, ki prizadene le ljudi starejše od 50 let. A ta oblika raka je po novih podatkih nizozemskih raziskovalcev močno v porastu v Evropi tudi med mladimi - starimi od 20 do 39 let. Strokovnjaki so opozorili na vzroke, ki lahko pripeljejo do tega.

To bo nova epidemija 21. stoletja
Demenca bo nova epidemija 21. stoletja, napovedujejo strokovnjaki. Danes se z njo spopada 32.000 Slovencev, zaradi staranja prebivalstva se bo to število v naslednjih 25 letih več kot dvakrat podvojilo. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavja kar 70 odstotkov vseh demenc. Preverite, kakšni so simptomi demence in kako jo pravočasno prepoznati.

Bodite z nami NA TERAPIJI!
Na POP BRIO 26. septembra ob 20:45 prihaja prva domača predpremiera. Na sporedu bo nova, odlična domača serija NA TERAPIJI - nov format, ki vas bo popeljal na vznemirljivo in fascinantno potovanje po svetu psihoterapije.