Vizita.si

psihična

Novice 03. 04. 2025 09.03

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati

V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

Duševno zdravje 10. 08. 2024 04.36

Lahko umremo od zlomljenega srca?

Morda ste, verjetno v šali, koga že slišali dejati, da bo 'umrl od zlomljenega srca'. Pa ste vedeli, da je kaj takega res mogoče?

Puberteta 18. 12. 2023 05.00

8 stvari, ki se jih moraš zavedati, če odraščaš

Česa bi se morali zavedati vsi najstniki?

Zdravje 23. 10. 2023 06.00

Simptomi, ki lahko ženskam ogrozijo kakovost življenja

Eden najpomembnejših mejnikov v življenju ženske je zagotovo menopavza, ki prinaša številne spremembe tako na fizičnem kot na čustvenem področju. V večini gre za neprijetne simptome, ki so lahko pri nekaterih ženskah zelo intenzivni, a brez skrbi. Če boste razumele, kaj se v vašem telesu pravzaprav dogaja, in se podučile, kako ohraniti hormone v harmoniji, boste lahko zaživele izpolnjeno in brezskrbno tudi v obdobju menopavze.

Aktivno življenje 29. 09. 2023 05.00

''Maraton je disciplina, do katere moramo imeti malo spoštovanja''

V luči prihajajočega Ljubljanskega maratona smo se o teku na dolge proge, pripravah in o vsem v povezavi s to 'disciplino' pogovarjali s slovenskim atletom, maratoncem in državnim rekorderjem v maratonu, Romanom Kejžarjem.

Zdravje 16. 05. 2023 05.00

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske

Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

Novice 16. 05. 2023 05.00

Andrej Škufca: 'Duševno zdravje je zelo pomembno'

Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo poklepetali o zdravju na splošno, telesni aktivnosti, stresu ter duševnem zdravju. Kako pomembno je, da skrbimo za svoje telo in kako zanj skrbi Andrej Škufca?

Duševno zdravje 20. 04. 2023 05.00

Gabor Maté: 'Travma ni tisto, kar se ti zgodi'

Vedno več zdravnikov in ostalih strokovnjakov v zdravstvenih krogih poudarja povezavo duševnega in telesnega zdravja, pa tudi pomen vpliva travme iz otroštva in normalnega razvoja v tem obdobju. Gabor Maté je zdravnik, pisatelj in kot ga imenujejo mnogi danes: guru za samopomoč. Širši javnosti je bil predstavljen pred mesecem, ko se je na spletu pojavil s princem Harryjem.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Življenjske zgodbe 07. 03. 2023 05.00

Izpoved bralke: ''Skoraj 3 ure in pol pozneje sem se zbudila v sobi''

Endometrioza je pogosto boleča motnja, pri kateri tkivo, podobno tkivu, ki običajno obdaja notranjost vaše maternice, endometrij, raste izven vaše maternice. Pogovarjali smo se z bralko, ki je diagnozo endometrioze dobila v letu 2016, simptome pa je občutila že veliko prej.

Življenjske zgodbe 28. 02. 2023 09.13

Sara Kager: Moje življenje poteka čisto normalno, edino, česar še vedno nimam, je izpit za avto

Epilepsija je nevrološka motnja centralnega živčnega sistema, pri kateri možganska aktivnost postane nenormalna, kar povzroči napade ali obdobja nenavadnega vedenja, občutkov in včasih izgubo zavesti. Epilepsija lahko prizadene tako moške kot ženske vseh ras, etničnih ozadij in starosti. Pogovarjali smo se s Saro Kager, ki z epilepsijo živi že dobrih 20 let.

Življenjske zgodbe 27. 02. 2023 13.59

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''

Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Duševno zdravje 05. 01. 2023 05.00

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?

Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Duševno zdravje 28. 11. 2022 05.00

To naj bi bile lastnosti ljudi, ki imajo dobro psihično zdravje

Določene kombinacije osebnostnih lastnosti so lahko povezane z boljšim osebnim počutjem. Se sprašujete, katere so te lastnosti?

Zlata leta 17. 11. 2022 05.00

To doleti vsako žensko po 45. letu starosti

Neznosno potenje, navali vročine, motnje spanja, nihanje razpoloženja in potrtost ... To je le nekaj najpogostejših simptomov, ki jih povezujemo z menopavzo. Ta se v povprečju prične med 45. in 55. letom starosti in traja od 4 do 7 let. A čeprav obdobje menopavze, ki se mu ne more izogniti nobena ženska, velja kot eno bolj neprijetnih, ni nujno, da je tako. Če razumete, kaj se dogaja v vašem telesu in k lajšanju simptomov pristopite pravilno, je to obdobje lahko priložnost, da (za)živite dobro, izpolnjeno in s strastjo.

Preventiva 02. 11. 2022 05.00

To so posledice stiskanja trebuha

Nenehno vlečete trebuh notri, da bi bil bolj raven? Morda bi se komu takšno početje zdelo smešno, a nikakor ni, dodatno pa naj bi bilo tudi precej pogosto. Smešno ni, ker stiskanje trebuha lahko povzroči bolečine v hrbtu in vratu ter težave z dihanjem!

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

Odnosi in spolnost 14. 06. 2022 09.00

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja

Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Preventiva 08. 06. 2022 05.00

Izpovedi ljudi, ki so nehali kaditi: 16 trikov, ki vam lahko pomagajo nehati kaditi

Zakaj se zdi, da je opustitev kajenja za nekatere ljudi tako lahkotna, drugi pa se z opustitvijo resnično mučijo? Je res vse v glavi?

Zdravje 15. 05. 2022 05.00

Kajenje – psihična ali fizična odvisnost?

Poleg očitne fizične zasvojenosti, ki jo povzroča nikotin, je pri kajenju govora tudi o psihični odvisnosti. Cigarete torej prinašajo dvojno odvisnost, pri kateri se zdi, da je veliko težje ne prižgati cigarete ob kavi, kakor telo odvaditi od nikotina. Latinka Basara, prof. psihologije in spec. klinične psihologije, je eden od psihologov, ki govori o psiholoških vidikih odvisnosti od kajenja.

Psiha 04. 03. 2022 05.00

Nasilje v odnosu niso vedno modrice

Zakaj je tako zelo pomembno, da se o nasilju v odnosih več govori? Zato, ker so nekatere oblike nasilnega vedenja tako zelo prikrite, da se veliko časa morda sploh ne zavedamo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Preveri, kateri so ključni alarmi, da odnos ni zdrav in da ga je bolje zaključiti. In ne pozabi – nikoli ne čakaj, da bolje.

Duševno zdravje 03. 11. 2021 05.00

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas

Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Življenjske zgodbe 19. 10. 2021 05.00

Jaka Križanič: '' Ne sprijaznite se s povprečjem. Ne iščite izgovorov za neuspeh. Dovolite si poizkusiti več.''

Pri poškodbah našega telesa in nadaljnjih rehabilitacijah, takšnih in drugačnih, je vse odvisno od tega, kako hude so same poškodbe, kako naše telo odreagira na rehabilitacijo in potek zdravljenja, kot pri vsem drugem v življenju pa je tudi pri tem izjemno pomembna psihična moč.

Duševno zdravje 19. 10. 2021 05.00

Ste kronično nezadovoljni?

Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Duševno zdravje 27. 11. 2020 06.00

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?

Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Nasmeh zdravju 22. 10. 2020 06.00

Kako najbolje izkoristiti upokojitev in leta v pokoju?

Prepričanje, da se življenje po upokojitvi konča ali pa da so starostniki vedno neaktivni ter betežni, ni le zmotno, temveč je tudi škodljivo. S sodobno medicino in razvojem sodobnega načina življenja so tudi med starejšimi takšni starostniki, ki so velikokrat še bolj aktivni kot številni mladi, hkrati pa imajo starostniki nekaj, česar se morajo navadno mladi še priučiti – resnično, če si le dovolijo, znajo izkoristiti čas, ki ga imajo na voljo, in cenijo vsako minuto svojega življenja.

Duševno zdravje 24. 09. 2020 05.45

Kdo je psihično bolj odporen na pandemijo koronavirusne bolezni?

Ljudje se zelo različno odzivamo na stresne razmere, kamor sodi tudi pandemija koronavirusne bolezni in z njo povezane spremembe življenjskega sloga. Vsak lahko opazi, da nekomu že najmanjša sprememba predstavlja veliko, neobvladljivo motnjo, drugi pa se z njo niti ne obremenjuje. Ob vsem tem se pojavlja vprašanje, kateri tipi osebnosti se najlažje spopadajo s pandemijo.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Domače 03. 04. 2020 08.15

Andreja Roškar: 'Ob sestrini smrti testiranje sploh ni bilo več vprašanje.'

Osnovna značilnost raka dojke in drugih rakov je nenadzorovana delitev in razrast spremenjenih, rakavih celic. Natančni vzroki nastanka raka dojke niso znani. V razvitem svetu je najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. Ravno zato se je Andreja Roškar odločila, da bo o tej temi spregovori na glas. Da bi ozaveščala o genetskem raku dojk in pozitivni samopodobi žensk, ki se odločijo za masektomijo brez rekonstrukcije dojk.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859