psihično nasilje

Situacije, ko je dobro poslušati svoj um, ne srce
So situacije – in verjetno se vam je kakšna že zgodila – ko vam srce govori, da naredite eno stvar, razumni del vas pa ve, da to ni najbolj pametno. V nekaterih situacijah bi vsekakor morali prisluhniti razumu.

Zato je idealizacija partnerskih odnosov škodljiva
Predstavljajte si, da vas človek vidi kot nadpovprečno bitje brez napak in vas kuje v zvezde ... Dokler vas ne spozna v celoti. Nihče od nas si ne želi takšnega razmerja, ker smo navsezadnje vsi samo ljudje z lepimi in manj lepimi lastnosti. Poglejmo si, zakaj vse je še idealizacija partnerskih odnosov škodljiva.

Vrstniško nasilje ima dolgoročne in škodljive posledice na posameznike
Vrstniško nasilje, psihično, verbalno ali fizično, navsezadnje tudi ustrahovanje, ima dolgotrajne posledice za najstnike, vključno z depresijo, anksioznostjo in nizko stopnjo samozavesti.

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč
Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve
"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja
Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Nasilje v odnosu niso vedno modrice
Zakaj je tako zelo pomembno, da se o nasilju v odnosih več govori? Zato, ker so nekatere oblike nasilnega vedenja tako zelo prikrite, da se veliko časa morda sploh ne zavedamo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Preveri, kateri so ključni alarmi, da odnos ni zdrav in da ga je bolje zaključiti. In ne pozabi – nikoli ne čakaj, da bolje.

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?
Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Travmatični dogodki v otroštvu lahko privedejo do fizičnih težav in bolezni
Rezultati raziskave o slabih in grdih izkušnjah iz otroštva kažejo, da je večina anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo.

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen
Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza
Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

BIPOLARNA MOTNJA
Pozdravljena! Imam vprašanje glede bolezni bipolarna motnja. Namreč, bivša žena mojega partnerja jo ima in sicer se je začela zdravit okoli 45 leta. Do takrat so bili vsi, vključno s partnerjem prepri...

ŽRTVOVANJE
Spoštovani, v razmerju sem z moškim, ki je na kratko povedano psihično nasilen moški, vztrajam pa v razmerju zaradi njegove druge strani, ki je tako dobra, nežna, pozorna, sam ne ve kako bi mi ustrege...

RAZVOJNO ANALITIČNA PSIHOTERAPIJA
Spoštovani, stara sem 22 let in v svojem življenju sem že dala veliko skozi. Imam očeta, ki že od majhnega izvaja psihično nasilje. Nikoli ni bil fizično nasilen, je pa z besedami naredil ogromno. Že...

PARTNERSKA NESOGLASJA
Pozdravljena Prebrala sem vaš odgovor, za katerega se vam lepo zahvaljujem. Tudi sama vem, da moram končno narediti nekaj zase, saj je to moja osebna pravica. A kaj ko vedno pride vmes teden, štirina...

PSIHIČNO NASILJE S STRANI PARTNERJA
Spoštovani, Zanima me,kaj je lahko vzrok,da se oseba pogovarja sama s seboj.Ne mislim na glasno razmišljanje,pač pa da oseba vodi dialog sama s seboj,sprašuje npr.z enim tonom kot oseba X in nato s...

Nasilje med vrstniki v šoli
Sem dijakinja tretjega letnika in stara sem 18 let. imam hude težave v šoli s sošolci saj me vedno zbadajo z nesramnimi žaljivkami in vse kaj naredim ni prav, vedno se norčujejo ter zdaj tudi v ...

ŽIVLJENJSKA STISKA
Pozdravljeni! Nujno sempotrebna nasveta oz. pomoči. 7 let sem živela v izvenzakonski skupnosti s partnerjem s katerim imava 5 let starega sina. Pred pol leta sem odšla od njega, ker je stanje posta...

Rak na jajčnikih
Pozdravljeni. Imam eno zelo pomembno vprašanje za vas: Moji dobri prijateljici so pred kratkim zdravniki povedali da ima raka na jajčnikih v prvem stadiju. Stara je 14 in je že tako pod pritiskom zar...

Psihično nasilje v družini
Pozdravljeni! Prosim, če mi lahko pomagate s kakšnim nasvetom. Ne vem namreč, kako se izkopati iz težav, ki se kar vrtijo v začaranem krogu. Oče se pogosto zateka k alkoholu, kar je vzrok za nenehno "...

Nasilje nad moškimi je po krivici prezrto
Medtem ko se o nasilju nad ženskami veliko govori in se ustanavljajo številna gibanja, pa na drugi strani nasilje nad moškimi ostaja povsem prezrto. Na prvi pogled se zdi, kot da ta problematika ne obstaja, a je za domačimi vrati še kako prisotna. Kaj je razlog, da ta tema še vedno nosi predznak tabuja?

Čustvena odcepitev v družini
Vsak od nas je del družinskega sistema, v katerem ima svojo vlogo. Preplet zapletenih odnosov, družinski vzorci, zamere, zlorabe in pomanjkanje razmejitev včasih pripeljejo tudi do čustvene odcepitve (ang. cut off), s katero se prekinejo vsa težja občutja, ki jih nekdo v družini doživlja. Odcepitev od neke osebe traja več mesecev, let, lahko tudi celo življenje.

Uspelo ji je nemogoče!
35-letni mamici je uspelo izgubiti kar 63 kilogramov. Njeno življenje nikoli ni bilo boljše, saj je zapustila tudi moža, ki jo je ves čas poniževal. "Nikoli več ne želim biti oseba, ki sem bila," pravi. "Ne bi mogla biti srečnejša."

Nekoč so se norčevali iz nje, a poglejte jo danes!
Frankii Wilde se je morala v srednji šoli spopadati z dnevnim fizičnim in verbalnim nasiljem vrstnikov, kar bi jo skoraj pahnilo v smrt. A ob pomoči matere je zbrala pogum, preskočila na videz nepremagljivo oviro in odkrila, da ima vse atribute za uspešno in srečno življenje.

Kanadska igralka žrtev brutalnega napada
Kanadska igralka Ariane Bellamar je ta teden šokirala s fotografijami svojega podplutega telesa, ki jih je predala medijem in pojasnila, da je bila prejšnji teden žrtev brutalnega napada uglednega poslovneža Patricka Henryja. Še preden je šla iskati pravico na sodišče, se je odločila, da javno spregovori o napadu.

Za rojstni dan sta ji starša kupila nov obraz
“Še danes se sprašujem ali sta to storila zato, ker sta me imela rada, ali pa zato, ker so se me nekateri v družini sramovali,“ o pravem vzroku, zakaj sta ji starša za 18. rojstni dan kupila nov obraz, še danes tuhta 24-letna Sophie Yates.

Njeno življenje je bilo srečno, dokler ...
Nicole Coyle je bila brezskrbna študentka, ko je pri 17 letih spoznala fanta Kierana McLuckieja. Sprva je bil njun odnos čudovit, kmalu pa se je spremenil v njeno najhujšo nočno moro.

Grozljivo, kaj se je zgodilo slavni manekenki
Tyra Banks, ki velja za eno izmed najlepših in najvplivnejših žensk današnjega časa, je spregovorila o temačnih skrivnostih svojega otroštva. Le kaj se je dogajalo s slavno zvezdnico?