psihoterapevt

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?
Sindrom odtujenosti od staršev je izraz, ki ga morda ne poznate, vendar ste ga morda izkusili. Včasih se pojavi v družinah, ki gredo skozi težke čase, kot je denimo ločitev.

Osamljenost, pogosta težava sodobnega človeka
Včasih niti ne pomislimo, kako srečni smo lahko, če smo obkroženi z družino in prijatelji ter smo v sebi prijetno pomirjeni, ampak kaj pa, če tega nimamo? Še več, osamljeno se lahko počutimo tudi takrat, ko je okoli nas množica ljudi, a se z njimi ne čutimo zares povezani. Govorimo o epidemiji osamljenosti, ki se je razširila tudi v slovenski družbi. In kakšne so lahko posledice, med drugim na naše zdravje?

''Zlorabljeni otroci skoraj vedno razvijejo občutek krivde''
V najzgodnejših letih lahko doživimo travmatične dogodke, na katere se lahko odzovemo tako čustveno kot telesno, hkrati pa nas lahko posledice spremljajo še dolga leta, a se včasih tega niti ne zavedamo. In prav zato je pomembno, da imamo na voljo ustrezno zdravljenje, ki nas lahko osvobodi težke prtljage, zaradi katere ne moremo zares naprej. "Ne zaslužim si, umazan sem, nisem vreden ... Zlorabljeni otroci skoraj vedno razvijejo občutek krivde, s katero potem zamaskirajo tisti grozen občutek nemoči," poudarja doc. dr. Robert Oravecz.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Katarina Venturini: ''Skozi ples se vidi, kakšni smo''
Profesionalni plesalci in tisti, ki se s plesom ukvarjajo morda zgolj za rekreacijo trdijo, da ples ni le aktivnost, ki je namenjena telesu, temveč tudi naši glavi. Poglejmo si zakaj.

Kaj je bioenergetsko zdravljenje in na čem je zasnovano?
Bioenergija je oblika alternativnega oz. komplementarnega zdravljenja. Stara naj bi bila toliko, kot je staro človeštvo. Bioenergija je energija življenja, je v nas in povsod okoli nas. Vsak človek, rastlina in žival je energijsko bitje in zato sestavni del vesolja. Če te življenjske energije ne bi imeli, bi bili mrtvi.

Odvisnost od spolnosti lahko vodi do hudih težav
Nekateri so še vedno zmotno mnenja, da je odvisnost od spolnosti samo visok libido, ki vodi v večjo željo po spolnosti, s čimer se poistovetijo predvsem moški. A pri spolni odvisnosti gre za vztrajne in stopnjujoče se vzorce spolnega vedenja, pri katerih posameznik vztraja kljub negativnim posledicam, ki se kažejo kot zdravstveno tveganje, finančne težave, razhodi in ločitve ali celo nezakonite aktivnosti.

Kaj je manifestacija?
Učenje, kako nekaj manifestirati, se začne z razumevanjem, kaj manifestacija sploh je in kaj ni. Pri tem je treba dodati, da nekateri menijo, da manifestiramo ves čas– namensko ali pa nezavedno. Poglejmo si, kaj o tem pravi stroka.

Problem današnje družbe je tudi zasvojenost s seksualnostjo
Zasvojenost, taka in drugačna, lahko postane neobvladljiva in dirigira posameznikovo življenje. Peter Topić, psihoterapevt: »Virtualni seks, razne aplikacije za seksualne stike in internetna pornografija – vse to so fenomeni, ki jih v preteklosti nismo poznali in so precej dostopnejši ter zelo intenzivno vplivajo na nas in našo spolnost.«

'Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?'
Pozdravljeni! Pred nekaj tedni je moja nepokretna mama s katero sva bili zelo navezani, odšla v dom za starejše. Na odhod se je pripravljala že pred leti, ko je bila še zdrava in je lahko hodila. Zdaj ko je pa tam pa se mi vsak dan po telefonu pritožuje in obžaluje svojo odločitev. Ves čas razglablja kako je nesrečna in kako trpi, ker ne more ven na sonce in kako pogreša svoj vrt in kokoši, psa, mačke. Ker obiskov ni, ji ne moremo razložiti kako in kaj, ker sploh ne posluša in nas vse po vrsti prekinja in nehote v vseh nas ustvarja psihozo. Tako je vsa družina zamorjena in žalostna. Kako naj ji dopovem, da se je ves svet ustavil za nas vse in da se moramo tudi mi (vnukinja, vnuk, mož in jaz) vsak dan prebijati skozi vse probleme, če nas ne pusti do besede? Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?

Kako pozdraviti posledice dolgotrajnega stresa?
So vam že kdaj rekli, da je stres le v vaši glavi in da preprosto nehajte skrbeti in se sprostite? Lepo bi bilo, če bi bile stvari tako preproste, a niso, pravi psihoterapevt Peter A. Lavine, ki je specialist za zdravljenje travmatičnih dogodkov. Preverite, kako pozdraviti posledice hudega stresa v preteklosti.

Naši sosedje so preglasni, kaj lahko storimo?
Pomoč z nemogočimi sosedi. Živim v bloku, v katerem je veliko stanovanj. Že večkrat prej smo imeli težave z glasnimi sosedi, ki jih imamo tako zraven kot nad sabo. Nismo 'težaki' v smislu, da ne razumemo, da je včasih kakšna zabava, otroške igre ali podobno. Kakšna dva meseca nazaj sem prvič v življenju stopila do zgornjih sosedov, potem kmalu za tem še enkrat, ker je bilo razbijanje sredi noči, dan za dnem, preveč in nas je zbudilo vsako noč nekaj noči zapored. Odkar so posebne razmerje, pa je siutacija postala nemogoča. Oba v gospodinjstvu normalno delava naprej od doma, še več kot prej. To razbijanje, nabijanje glasbe in otroška igra pa je zdaj več kot polovico dne. Poleg tega so imeli prejšnji teden, ko je bila karantena že polna, še zabavo z gosti. Včasih potolčemo po raditorju in se za nekaj časa konča, potem pa spet nadaljuje. Zdaj tudi če bi želeli, niti ne moremo potrkatni na vrata, policije pa ne želimo klicati. Delo v takih razmerah pa je enostavno nemogoče. Umakniti pa se ne moremo.

Farmacevt: 'Ne vem več, kje naj črpam energijo, da zdržim do konca pandemije.'
Pozdravljeni. Opravljam poklic pomemben za državo trenutno v času pandemije. Ne glede na situacijo se nad mano vrši mobing s strani zaposlenih, sicer že ves čas moje zaposlitve, vendar v teh težkih trenutkih, ki jih trenutno preživlja ves svet je to nevždrzno. Ne upam se postaviti zase, ker se bojim izgube službe, imam namreč kredit, ki ga je treba odplačati seveda. Ne vem več kje naj črpam energijo, da zdržim do konca pandemije.

Bralka: 'Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha'
Lani septembra sem ostala brez službe, ki mi je bila super in imela sem enkratno sodelavko, hkrati tudi prijateljico. Od takrat nisem več ista. Najprej me je tiščalo v prsih in sem jokala vsak drugi dan. Kasneje se je tiščanje v prsih končalo, ampak je ostal jok. Decembra se je pojavilo piskanje v glavi. Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha. Zaradi vsega skupaj se mi že meša. Opazila pa sem tudi, da imam strah, da ne bi znala več govoriti, pisati ali brati. Včasih mi možgani prav zaštekajo. Kako naj si pomagam? Naj omenim, da sem že poskusila z rekreacijo in pogovorom z najbližjimi, ampak ni nič bolje.

'Obup. Hčerke nikakor ne morem zadržati doma, zdaj ko je virus ...'
Hčerke nikakor ne morem zadržati doma, zdaj ko je virus ... Hodi h kolegici in k prijateljem. Groza. Kaj naj naredim, sem čisto na tleh. Res je, da so vsi blizu, ampak vseeno ne spoštuje nobenih pravil. Obup.

Potrebujete pomoč psihoterapevta? Pošljite nam vprašanje!
Situacija, v kateri smo se znašli, nas je pošteno prizemljila, vrgla iz vsakdanjega ritma in nas soočila s seboj. S seboj pa prinesla tudi strah, občutke tesnobnosti in anksioznost, depresijo ... Na preizkušnji so se znašli tudi številni odnosi, mnoge skrbi, kako bodo v naslednjih mesecih preživeli, ali bodo obdržali službo ... Če potrebujete strokovno pomoč se lahko sedaj s svojimi vprašanji obrnete na psihoanalitičnega psihoterapevta Miha Štrukelja.

To preberite, če mislite, da ste preveč utrujeni
Ali veste, kdaj pretiravate? Kdaj ste na dobri poti proti izgorelosti? "Ločiti je namreč treba proces izgorevanja in njegovo končno stopnjo – izgorelost," pojasnjuje dr. Andreja Pšeničny, psihologinja in psihoterapevtka. "V procesu smo že, ko se začnemo prisilno pretirano angažirati, ko začnemo delovati deloholično, perfekcionistično, ko se prek vseh meja trudimo, da bi drugim ugajali in podobno."

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?
Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Tipi depresije, za katere verjetno še niste slišali
Depresija je v današnjem času precej razširjena duševna motnja in verjetno skoraj vsak med nami pozna koga, ki jo ima zapisano v svoji zdravstveni kartoteki. A dejstvo je, da se strokovno področje, ki proučuje duševne motnje, hitro razvija, na plan pa prihajajo vedno nova spoznanja in odkritja strokovnjakov ter nove teorije, ki včasih razdvajajo stroko. Tokrat izpostavljamo različne tipe depresij, kot jih navaja APA (Ameriško združenje za psihologijo).

Spolna zasvojenost: ali lahko računalnik resnično nadomesti partnerja?
Pri spolni zasvojenosti gre pravzaprav še najmanj za seks. Bolj kot na tem zasvojenost s spolnostjo temelji na občutkih osamljenosti in zapuščenosti. Običajno si ljudje, ki so zasvojeni s spolnostjo, želijo zmanjšati svoje notranje bolečine ali stiske. Kaj pa to pomeni v odnosu s partnerjem?

Izražanje sožalja na družbenih omrežjih ne pomaga
Morda si mislimo, da z izražanjem sožalja na družbenih omrežjih, izkažemo podporo prijatelju, ki trpi zaradi izgube bližnje osebe in preživlja težke trenutke. A zadnja raziskava spletne strani WebMD je pokazala, da večina ljudi, ki žaluje, objave na družbenih omrežjih doživlja kot nesmiselne, moteče in nepotrebne.

Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja
Predpisovanje antidepresivov je v zahodnem svetu postalo precej pogosto. V Veliki Britaniji je uporaba antidepresivov višja kot v kateri koli drugi državi zahodnega sveta. Čeprav je do sedaj veljalo, da antidepresivi ne povzročajo večje odvisnosti, so strokovnjaki iz britanske zbornice psihiatrov Royal College spremenili svoje mnenje in priznali, da prekomerno predpisovanje antidepresivov lahko uničuje življenja.

Nezaupljivost
Pozdravljeni! Imam en problem (v bistvu veliko več, vendar moram razrešiti najprej tega): obiskujem psihiatra, ampak mu ne morem ničesar povedati. Sem zelo nezaupljiva in se to kaže tudi v pogovoru z ...

Prehod v odraslost
Pozdravljeni! Vpisati se moram na študij, ampak me nič ne veseli, ne čutim se sposobno za nobeno delovno mesto. Končala sem srednjo poklicno šolo, ki me ne zanima, nato sem končala še 2 leti študija, ...

Po ločitvi
Pozdravljeni redno berem vašo rubriko in sem se odločila da vam še sama zastavim vprašanje. Pred štirimi leti sem se razvezala od moža in se odselila iz družinske hiše. Mož mi je kupil svoje stanovanj...

Iskanje mamine ljubezni
Pozdravljena! Obračam se nas s vprašanjem, na katerega že od kar pomnim zase iščem odgovor. Gre za moj odnos z mamo. Že kot otrok se spomnim, da nisem bila preveč vezana nanjo. Celo večkrat sem si azž...

Mejna osebnostna motnja
Pozdravljeni! Star sem 35 let, moja partnerka 25. Skupaj sva 3 leta in ves čas so naju spremljali konflikti. 3 mesece nazaj, je bila hospitalizirana v psihiatrično bolnišnico. Diagnoza anksioznost in ...

Zdravila in psihoterapija pri depresiji in anksiozni motnji
Pozdravljeni! Na vas se obračam, ker bi rada pomagala svoji prijaletljici. Menim, da potrebuje strokovno pomoč. Stara je 24 let in ima težave. Kakšna tri leta ima napade tesnobe, močno ji razbija srce...

Laganje
Pozdravljeni mene pa zanima kam naj se obrnem ko ugotovis da ti sin ze dve leti laze o soli. danes je kot strela iz jasnega prispela posta v kateri so nas obvestili da je prijavljen na jesenski poprav...