rak limfe

Imate te simptome? Previdno!
Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

Tako lahko poskrbite zase
Besedno zvezo 'skrbeti za svojo rit' lahko razumemo na različne načine: najpogosteje z njo označujemo ljudi, ki delajo vse za to, da jim je udobno, da imajo ležerno življenje in jim nič ne manjka. A tudi v dobesednem smislu bi morale te besede večkrat švigati skozi naše misli, sploh glede na dejstvo, da je rak na debelem črevesu in danki peti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri nas. V tem smislu lahko za svojo zadnjo plat ustrezno poskrbimo samo z ustrezno preventivo, saj se bolezen dolgo razvija brez očitnih znakov. Na srečo imamo v Sloveniji odličen javnozdravstveni ukrep, ki je pripomogel k občutnemu padcu novih primerov raka debelega črevesa in danke.

'Pred boleznijo sem živel, kot hočejo drugi, zdaj živim, kot hočem jaz.'
V Sloveniji je rak pri ženskah drugi, pri moških pa v zadnjih letih že prvi vzrok smrti, so ob današnjem svetovnem dnevu boja proti raku opozorili na NIJZ in onkološkem inštitutu. Po podatkih registra raka je v Sloveniji v letu 2016 na novo z rakom zbolelo 15.072 ljudi, kar pomeni, da so vsakih 35 minut postavili novo diagnozo raka, poročajo na STA.

Tveganje za raka povečuje za dvakrat več, kot smo mislili prej
Debelost povečuje tveganje za raka za dvakrat več, kot smo mislili prej, opozarja nova študija Mednarodne agencije za raziskave raka. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko debelost povzroči na tisoče smrti, ki bi se jim lahko izognili. V študiji se je pokazalo, da se je tveganje podvojilo od prejšnjih napovedi pri raku ledvic in trebušne slinavke.

Srbeča koža se je izkazala za rakavo obolenje
27-letna blogerka, katere srbeča koža in izguba telesne teže, sta se izkazali za Hodgkinov limfom, je razkrila 10 nasvetov, kako gredo lahko pacienti z nasmehom skozi naporno kemoterapijo.

Povečane in boleče bezgavke
Spoštovani g. dr. Debevec, Star sem 34 let, že 5 tednov imam povečane bezgavke pod desnim ušesom, nad levim ušesom in na desni strani v dimljah, ta je tudi boleča in največja cca 3 - 4 cm. Povišane...

'Moj kašelj je bil v resnici ...'
28-letna Jessica DeCristofaro je tri leta močno kašljala, a zdravniki niso odkrili pravega razloga. Rekli so, da kašlja zaradi alergij, refluksa, nategnjenih mišic ... Postavili so veliko diagnoz, a vse napačne. Na koncu se je izkazalo, da gre za raka limfe.

Ves čas so ji govorili, da je z njim vse v redu …
27-letna Rebbeca George je bila prepričana, da je njen sin hudo bolan, a zdravniki v lokalni bolnišnici so ves čas zatrjevali, da je popolnoma zdrav. Ko je bila že popolnoma obupana, se je s taksijem odpeljala 160 kilometrov stran v drugo bolnišnico, kjer so zdravniki dečku diagnosticirali raka.

Grozljivo, kaj je povzročilo takšno oteklino ...
47-letna Vicki Skelton je le še ena izmed žrtev napačno postavljene diagnoze, zaradi česar se bo njeno življenje za vedno spremenilo. Po 20 letih zdravljenja dokaj običajne bolezni so namreč zdaj ugotovili, da ji bodo morali zaradi redke oblike raka amputirati nogo.

Mladenka v resničnostnem šovu izvedela, da umira
Ko se je komaj 19-letna Melek prijavila na nemški top model, ni niti slutila, da se bodo njene največje sanje kmalu sprevrgle v najhujšo nočno moro. Med snemanjem prve oddaje resničnostnega šova je namreč izvedela, da boleha za rakom limfnega sistema.