Vizita.si

razlikovanje

Rakave bolezni 24. 03. 2025 03.49

Vse, kar morate vedeti o obsevanju

Obsevanje ali radioterapija je običajno zdravljenje raka, ki uporablja sevanje (običajno močne rentgenske žarke) za ubijanje rakavih celic. Radioterapija se lahko uporablja neodvisno ali skupaj z drugimi zdravljenji, kot sta operacija ali kemoterapija.

Prebava 19. 02. 2025 04.50

Zakaj in kdaj pride do riganja?

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Koža 17. 11. 2024 04.05

Kakšne so razlike med suho kožo in ekcemom?

Obe stanji, suha koža in ekcem, imata značilno luskasto, pordelo in srbečo kožo. A ne gre za enaki stanji, četudi imata nekaj podobnih simptomov. Vsekakor pa je lahko razlikovanje enega in drugega oteženo.

Novice 23. 09. 2024 05.00

Statistike so pokazale, da postaja vloga farmacevtov vse bolj pomembna

Zdravstveni sistem, ki ga poznamo danes, temelji na številnih disciplinah, ki so ključne za njegovo učinkovito delovanje. In ena izmed teh je farmacija. Ker 25. septembra obeležujemo svetovni dan farmacevtov, je pomembno, da govorimo o njihovi vse večji pomembnosti. Danes namreč farmacevti niso zgolj strokovnjaki za izdajo zdravil, temveč imajo ključno vlogo pri svetovanju bolnikom, optimizaciji terapij in izboljšanju javnega zdravja. V nadaljevanju članka bomo podrobneje raziskali, zakaj se njihova vloga razvija in kako pomembni postajajo za sodobno zdravstvo.

Koža 13. 02. 2023 05.00

Kako lahko podpremo naš največji organ telesa?

Ko pomislimo na organe, nam najhitreje pridejo na misel srce, pljuča, ledvice, jetra in podobno. Premalokrat pa pomislimo na naš največji in najbolj viden organ telesa – našo kožo.

Prehrana 11. 01. 2023 05.00

Zakaj nekateri pogosteje doživljajo lakoto?

Naše telo je odvisno od hrane, da zadovolji svoje energetske potrebe, zato je povsem normalno, da nekaj ur po jedi začutimo lakoto. Če pa vaš želodec nenehno zahteva več, včasih tudi celo takoj po obroku, je morda kaj narobe z vašim zdravjem.

Simptomi in bolezni 16. 11. 2022 05.00

Kako razlikovati bronhitis in pljučnico?

Bronhitis in pljučnica sta bolezni dihal, ki imata lahko podobne simptome, vendar se bistveno razlikujeta in ju različno tudi zdravimo. Ob pojavu simptomov je vsekakor priporočljivo obiskati zdravnika.

Okužbe in zastrupitve 25. 05. 2022 05.00

Česa nikoli ne smete storiti, če vas ugrizne kača?

... in kako razlikovati strupeno kačo od nestrupene?

Duševno zdravje 20. 09. 2021 05.00

Kako travma spremeni možgane?

Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Duševne motnje 12. 02. 2020 08.28

Tipi depresije, za katere verjetno še niste slišali

Depresija je v današnjem času precej razširjena duševna motnja in verjetno skoraj vsak med nami pozna koga, ki jo ima zapisano v svoji zdravstveni kartoteki. A dejstvo je, da se strokovno področje, ki proučuje duševne motnje, hitro razvija, na plan pa prihajajo vedno nova spoznanja in odkritja strokovnjakov ter nove teorije, ki včasih razdvajajo stroko. Tokrat izpostavljamo različne tipe depresij, kot jih navaja APA (Ameriško združenje za psihologijo).

Zdravje 30. 05. 2019 09.21

Otrokom privlačne embalaže še ne pomenijo zdravih živil

Inštitut za nutricionistiko je v ugledni znanstveni reviji Nutrients objavil rezultate nove raziskave, v kateri so raziskovali, kako zdrava so v resnici predpakirana živila, ki se ponujajo predvsem otrokom. Nezdravo prehranjevanje je še vedno eden izmed večjih problemov, ki močno vpliva na zdravje prebivalstva. Še posebej ranljiva in izpostavljena populacijska skupina so otroci, saj je dokazano, da prehrana v otroštvu zaznamuje tudi prehranske navade v odrasli dobi.

POPovi zdravniki 08. 11. 2009 12.54

POSLUH

Pozdravljeni. Z glasbo se ukvarjam že več kot deset let in že prej mi razlikovanje med raznimi intervali in akordi ni šlo preveč dobro, sedaj se to nadaljuje. Zanima me, ali je to normalno ali se za t...

POPovi zdravniki 15. 02. 2005 16.18

Pregled krvi in urina

Dober dan! Zanima me kaj vse pregledajo v labaratorijuko oddamo kri in urin? Prosim če mi lahko odgovorite tako, da bom vedel kaj kaj pomeni. Hvala. didl

POPovi zdravniki 06. 11. 2004 09.57

Solarni lentigo

Stara sem 23 let. imam svetlo polt. Nikoli nisem imela sončnih peg zdaj so se mi pa pojavile pred dvema meseci po zgornjem delu hrbta pri vratu in po celem hrbtu so malo. Zanima me če je to od prekome...

Zdravje 09. 06. 2018 08.41

To so glavni viri skritega sladkorja

Zaskrbljujoča nova raziskava, ki so jo izvedli Avstralci v sklopu kampanje 'The Sugar Movement', je pokazala, koliko odraslih ljudi se ne zaveda skritih sladkorjev, ki so v nekaterih najbolj priljubljenih živilih. Prekomerno uživanje sladkorja je težava v številnih razvitih državah in je eden ključnih vzrokov za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, debelosti, srčno-žilnih bolezni in še bi lahko naštevali.

Odnosi in spolnost 21. 07. 2011 09.03

Najpogostejša vprašanja o orgazmu

Orgazem nekaterim predstavlja neznanski užitek, tistim, ki ga ne morejo ali ne znajo doseči, pa pravo uganko. Preberite, kaj je orgazem, ali je seks brez njega prav tako dober in še več o orgazmu.

Bolezni 20. 09. 2010 10.35

Življenje brez barv

Si predstavljate, da ne bi razločevali barv in bi svet videli le v črno-beli barvi? To doživljajo tisti, ki trpijo za popolno barvno slepoto. Tisti, ki so le delno barvno slepi, pa določenih barv ne ločujejo, najpogosteje rdeče in zelene, včasih tudi modre.

Bolezni 14. 09. 2010 08.10

Kihate in smrkate? Preverite, kako si pomagati!

Čeprav je uradno še vedno poletje, pa so temperature že čisto jesenske. Prav zato so prvi prehladi že marsikoga spravili v posteljo z otečenim grlom, polnim nosom in suhim kašljem.

Lepota 26. 07. 2010 10.02

Pigmentne lise se da odstraniti!

Čeprav pigmentne lise v večini primer niso nevarne, pa so lahko z estetskega vidika sila moteče. Nastajajo zato, ker se na določenih delih telesa v koži odlaga preveč rjavega pigmenta melanina. Njegovo tvorbo spodbudijo UV-žarki, zato so v poletnih dneh pigmentne lise toliko pogostejše in opaznejše.

Bolezni 03. 05. 2010 09.15

Kako si pomagati, ko se vname pokostnica?

Sezona teka je v polnem zagonu in marsikateri tekač se v tem času sreča z nadležnim vnetjem pokostnice, ki ga moramo čim prej pozdraviti. Kajti če težav ne odpravimo, se bomo morali teku odpovedati.

Zdravi z 02. 11. 2009 09.00

BUČA

Buče prihajajo iz Amerike. Uživali so jih Indijanci v Mehiki in srednji Ameriki. Evropski mornarji so buče prinesli v Evropo. V 17 stoletju so se pojavile v Angliji, zaradi svojih kulinaričnih odlik pa so se hitro razširile po vsem svetu.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859