razočaranje

Zakaj nekateri raje izbirajo površinske odnose kot intimo?
Ljudje smo socialna bitja, ki zares uspevajo šele v odnosu in povezovanju z drugimi. Medtem ko se zdi, da nekateri brez težav krmarijo na področju intimnosti, se zdi, da so drugi sposobni ohranjati le površinske, mimobežne odnose.

Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?
Vas zanima, kako pogosta je izgorelost nadarjenih otrok, kako je videti, kakšni so njeni učinki in kako jo preprečiti?

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?
Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Ni se tuširala 6 tednov, zdaj pojasnjuje, zakaj naj bi se splačalo
Pomislite, bi zdržali brez tuširanja in umivanja šest tednov? Jessy Muller je naredila točno to, sedaj pa za različne tuje medije razkriva, zakaj naj bi se izplačalo.

Kako novoletne zaobljube vplivajo na naše duševno zdravje?
Začetek novega leta pogosto zaznamujejo novoletne zaobljube – odločitve, s katerimi želimo izboljšati svoje življenje. Od bolj zdravega življenjskega sloga do večje produktivnosti ali boljših odnosov so te zaobljube pogosto prežete z optimizmom in pričakovanji. A čeprav imajo lahko pozitiven vpliv, pogosto prinašajo tudi stres, občutke neuspeha in nepotreben pritisk.

Prenehajte z dietami in se začnite osredotočati na zdravje
Diete so že desetletja eden najbolj priljubljenih načinov za doseganje "popolnega" telesa. A večina ljudi, ki se jih loti, hitro ugotovi, da te prinašajo kratkoročne rezultate, dolgoročno pa pogosto povzročijo razočaranje, frustracije in celo zdravstvene težave. Namesto diet je čas, da premislimo o svojem pristopu in se osredotočimo na zdravje – fizično, duševno in čustveno.

Zato vam novoletne zaobljube ne bodo uspele
Novoletne zaobljube pogosto spremljajo občutki motivacije, optimizma in želje po izboljšanju svojega življenja. A raziskave kažejo, da večina teh zaobljub ne preživi niti prvih nekaj tednov. Zakaj? Razlogi, ki vodijo do neuspeha, so pogosto skriti v našem pristopu, načrtovanju in pričakovanjih.

Kaj lahko razkriva ura, ob kateri se ponoči zbujate?
Pogosto zbujanje sredi noči je lahko povezano z našim duševnim in fizičnem stanjem, sam čas zbujanja pa lahko govori o tem, za kakšne težave specifično gre. Poglejmo si, kaj določene ure razkrivajo o naši psihofizični kondiciji telesa.

Kako se soočiti s čustveno zavrnitvijo in ne izgubiti zaupanja vase?
Soočanje s čustveno zavrnitvijo je lahko eno najbolj bolečih in zahtevnih izkušenj v življenju. Ne glede na to, ali gre za romantično zavrnitev, izgubo prijatelja ali zavrnitev v poklicnem svetu, takšne izkušnje pogosto vplivajo na našo samozavest in zaupanje vase.

Zato pasivna agresija ubija odnose
Pasivna agresija je pogosto neopazen, a zelo škodljiv vedenjski vzorec, ki lahko razdira odnose in ruši zaupanje med ljudmi. Gre za izražanje jeze ali nezadovoljstva na prikrit način, namesto da bi te občutke odkrito izrazili. Ta tiha oblika agresije vodi v nesporazume, ustvarja zamere in ovira zdravo komunikacijo.

Načini, kako obdržati prijateljstvo, ko ti je nekdo všeč, vendar čustva niso obojestranska
So trenutki, ko prijatelj ali prijateljica postane nekaj več. Vse tiste iskrice, skupne šale in globoki pogovori lahko spodbudijo posebna čustva, ki jih morda nismo pričakovali. A včasih se zgodi, da ta čustva niso obojestranska. Kaj storiti v takšni situaciji? Kako ohraniti prijateljstvo, ne da bi te situacija prizadela ali poslabšala prijateljstvo?

Kaj moraš paziti pri poletnih romancah, ki se zgodijo na morju?
Poletje je čas sproščenosti, druženja s prijatelji, novih dogodivščin pa tudi poletnih ljubezni. In prav pri slednjih velja pozornost, saj se neustavljiva romanca, ki je za mnoge lahko celo prva ljubezen, lahko hitro spreobrne v razočaranje in razbite sanje. Kaj moraš paziti pri ljubezenskih odnosih, ki se začnejo med poletnimi počitnicami?

Kaj lahko narediš, če ne boš sprejet na želeno fakulteto?
Če nismo sprejeti na želeno fakulteto, se lahko to v danem trenutku zdi kot konec sveta. Pa v resnici ni, če stvar pogledamo iz drugega zornega kota in če lahko, kot lahko vidimo kasneje, ko mine nekaj časa, stvar vzamemo kot preusmeritev in ne zavrnitev.

Zaupaš sam sebi?
Mnogokrat zmotno mislimo, da bo sreča prišla ob izpolnjenemu cilju, doseženem napredku ali končni ciljni črti. Pa ne pride. Takrat navadno sledi še večje razočaranje, ker nečesa, kar smo pričakovali, ni, predvsem pa ni zmagoslavnega občutka.

Največji decembrski stresorji
Druga polovica decembra je čustveno in fizično zelo naporna, sploh za posameznike, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, ugajanju drugim in tesnobi. Pričakovanja družine in prijateljev, brezglavo nakupovanje, maratonsko kuhanje, nepredvidljive finance ali celo odsotnost vsega naštetega lahko naredijo decembrski čas izjemno stresen, neobvladljiv in osamljen. A tudi v primeru slednjega, lahko vsak izmed nas z nekaj praktičnimi strategijami prevzame kontrolo nad dogajanjem in najde mir v vsem, kar prinese hektičen konec leta.

Delila žalostno novico o svojem zdravstvenem stanju
Lauryn Hill je delila žalostno novico o svojem zdravstvenem stanju.

Je mogoče najti ljubezen po 35. letu?
Ko v življenju nakopičimo kup partnerskih razhodov, zavrnitev, neuspelih poskusov spoznavanja potencialnih partnerjev, za katere se izkaže, da niso niti blizu 'pravemu ali pravi', lahko razvijemo številna lažna, negativna prepričanja o odnosih, ki pa so le odsev številnih razočaranj. A prav ta razočaranja in omejujoče ideje o odnosih so tisto, kar lahko preprečuje, da bi ljudem sploh še dali priložnost in jim odprli svoje srce.

Zakaj se zdi, da čas s starostjo hitreje mineva?
Ste tudi vi že pomislili, da čas, ko smo starejši, mineva hitreje? Otroci gledajo na čas drugače kot odrasli, a zakaj je tako? Svojo razlago so zdaj ponudili tudi znanstveniki.

Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?
Veliko ljudi meni, da imajo 'močan' temperament, a če se zelo hitro razjezite, med burnimi debatami pa padajo tudi žaljivke, je morda to znak, da so stvari ušle izpod nadzora.

Iskreno o drogi - kaj moraš vedeti?
V puberteti je zloraba mamil pogostejša kot v drugih starostnih skupinah. Starše upravičeno skrbi zate, tebi pa se morda zdi, da droge niso nič kaj takšnega. Zato bomo poskušali zajeti droge, njihov učinek, predvsem pa posledice, ki jih moraš poznati. Kdaj in kako gre pri drogah lahko narobe?

'Lekcije', ki jih dobiš v zvezi s starejšim fantom
Kot vse drugo v življenju ima tudi zveza s starejšim fantom svoje prednosti in slabosti.

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Moja starša se ločujeta!
Soočanje z ločitvijo staršev nikoli ni enostavno, v času odraščanja morda še toliko bolj, saj se ti v tem ranljivem obdobju naenkrat sesuje vse, kar ti je nekoč predstavljajo varnost. Če se ob tem srečuješ še z ostalimi izzivi najstništva in je razhod staršev le še pika na i vsemu stresu, ki ga doživljaš, ti bodo skozi to obdobje morda pomagali sledeči nasveti.

Kaj je regulacija čustev?
Čustvena regulacija je proces, s katerim vplivamo na lastna čustva (samoregulacija) ali čustva drugih. Lahko je povsem samodejna oziroma instinktivna, zavestna ali nezavedna ter ima velik vpliv na proces čustvovanja – doživljanja in izražanja čustev. Pri samoregulaciji gre torej za ’prostor’ med občutkom in reakcijo – spodbuja nas, da nekoliko upočasnimo in se odzovemo po objektivni oceni situacije.

V primežu toksične produktivnosti, ki je pot do izgorelosti
V preteklosti se je izraz toksična produktivnost uporabljal predvsem v povezavi z deloholizmom – torej z ljudmi, ki svoje delo uporabljajo ali bolje rečeno zlorabljajo za bežanje pred seboj. V današnjem času se toksična produktivnost nanaša na osebe, ki delajo prek svojih dolžnosti ali celo zmogljivosti. Pojav je postal še toliko bolj opazen v času pandemije, saj so pri delu od doma meje med delom in zasebnim življenjem postale precej zabrisane.

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas
Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Ste kronično nezadovoljni?
Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?
Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Kako preboleti boleč partnerski razhod?
Verjetno ni osebe, ki ne bi imela za seboj razhoda s partnerjem. Zaključek nekega poglavja v življenju ni nikoli enostaven, saj je vedno povezan tudi s težjimi čutenji. Žalost, strah, jeza, negotovost – pojavi se vrtiljak čustev, ki spodnese tla pod nogami, v srcu pa zaneti dvom, ali smo sposobni preboleti in biti še kdaj srečni.