Vizita.si

razvoj otroka

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Bolezni 31. 01. 2025 04.22

Genetska motnja, ki lahko poškoduje organe

Cistinoza je redka genetska motnja, za katero je značilno kopičenje aminokisline, imenovane cistin, v različnih tkivih in organih telesa, vključno z ledvicami, očmi, mišicami, jetri, trebušno slinavko in možgani.

Zdravje 24. 01. 2025 04.06

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo

Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

Bolezni 30. 12. 2024 04.24

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih

Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Ginekologija in porodništvo 21. 12. 2024 04.02

Vse, kar morate vedeti o IVF

IVF ali postopek zunajtelesne oploditve je vrsta zdravljenja neplodnosti. Kako poteka, kakšna je metoda, kakšni so rezultati in vse ostalo o tej vrsti zdravljenja izveste v nadaljevanju.

Simptomi in bolezni 01. 12. 2024 04.27

Redka genska bolezen otrok, ki povzroči prehitro rast kosti

Crouzonov sindrom je redka genska bolezen, pri kateri se določene kosti v otrokovi lobanji prehitro zarastejo.

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Simptomi in bolezni 14. 10. 2024 04.52

Sladkorna bolezen: vzroki, simptomi in možnosti zdravljenja

Sladkorna bolezen je kronično stanje, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu.

Novice 08. 10. 2024 05.00

MiYOSMART – očalna leča, ki ne samo izboljšuje vid, ampak tudi upočasnjuje kratkovidnost pri otrocih

Starši bi naredili vse za zdravje svojih otrok. Ali veste, da jim lahko pri kratkovidnosti pomagate z inovativnimi očalnimi lečami MiYOSMART?

Imunski sistem 27. 09. 2024 09.19

Pazljivo, če dajete otroku to

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe, zato si starši na različne načine prizadevajo okrepiti njihov imunski sistem. Poleg rednega gibanja na svežem zraku in raznolike prehrane si mnogi pomagajo z dodajanjem prehranskih dopolnil. A preden posežete po dodatkih, se je pomembno podučiti o tem, kateri vitamini in minerali so priporočljivi za določeno starostno obdobje ter v kakšni obliki jih je najbolje zaužiti.

Zdravi zobje 23. 09. 2024 04.04

Kako rešiti težavo z ustnim sorom?

Oralni kandidozi pravimo tudi ustni sor. Gre za stanje, pri katerem se glivica Candida albicans kopiči na sluznici vaših ust. Slednja je sicer običajen organizem v naših ustih, ki povzroča težavo le, če in ko se preveč razraste in posledično začne povzročati simptome, ki niso prijetni.

Novice 06. 09. 2024 13.24

Raka lahko preprečimo z zgodnjo zaščito pred okužbami s HPV

Onkološki inštitut Ljubljana je imel danes novinarsko konferenco, na kateri so izpostavili pomembnost cepljenja proti HPV, ki lahko prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo HPV, če je cepljene opravljeno pri priporočeni starosti. Poglejmo si, kaj so še povedali strokovnjaki.

Pediatrija 21. 08. 2024 04.38

Najpogostejša vrsta artritisa pri otrocih

Juvenilni idiopatski artritis naj bi bila najpogostejša vrsta artritisa pri otrocih. Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje? Kako lahko prepoznamo znake pri otrocih?

Duševne motnje 07. 08. 2024 04.19

To so posledice in vpliv marihuane

Marihuana, znana tudi kot 'trava', izvira iz rastline konoplje in jo je mogoče kaditi, piti ali jesti. Marihuana je droga, ki vsebuje spojine, ki lahko spremenijo um in telo ter lahko povzročijo zasvojenost in zdravstvene težave.

Zdrav Lajf 20. 06. 2024 04.45

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?

Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

Pediatrija 05. 06. 2024 04.55

Kako resen je gestacijski diabetes?

Gestacijski diabetes ali nosečniška sladkorna bolezen je sladkorna bolezen, ki se prvič odkrije med nosečnostjo (gestacijo). Tako kot druge vrste sladkorne bolezni tudi gestacijski diabetes vpliva na to, kako vaše celice uporabljajo sladkor (glukozo).

Odnosi in spolnost 24. 05. 2024 04.30

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi

Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

Odnosi in spolnost 09. 04. 2024 04.40

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi

V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

Zdravje 04. 04. 2024 04.33

Spijete več kot 2 kozarca na dan?

Čeprav je občasno prav, da nazdravimo, pa je lahko pitje alkohola izjemno škodljivo za vaše zdravje, če to počnete redno in prepogosto.

Prehrana 19. 12. 2023 05.00

Kakšna bi morala biti prehrana pri nosečniški sladkorni bolezni?

Gestacijska sladkorna bolezen predstavlja pogost zaplet med nosečnostjo, kjer pride do stanja povišane koncentracije ravni glukoze v krvi. Po najnovejših ocenah Mednarodne zveze za diabetes (IDF) iz leta 2017 gestacijska sladkorna bolezen prizadene približno 14 odstotkov vseh nosečnosti po svetu, kar pomeni približno 18 milijonov primerov letno.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Ginekologija in porodništvo 11. 07. 2023 05.00

Hipertenzija v nosečnosti – je stanje lahko nevarno?

Zaradi visokega krvnega tlaka ali hipertenzije se ne boste nujno počutili slabo, pa vendar je lahko včasih visok krvni tlak med nosečnostjo resne narave!

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Prehrana 19. 06. 2023 05.00

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?

Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Zdravje 23. 05. 2023 05.00

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje

Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

Rakave bolezni 15. 05. 2023 05.00

Nasveti za zmanjšanje tveganja za razvoj rakavih obolenj

Evropski kodeks proti raku vsebuje 12 nasvetov za zmanjšanje tveganj za razvoj rakavih obolenj. Na prvem mestu tega kodeksa je kajenje. Na katere druge navade bi še morali biti pozorni?

Zdravi zobje 14. 04. 2023 10.41

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?

V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859