register

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?
Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Svetovni dan raka 2021: Ob epidemiji covida-19 ne pozabimo na epidemijo raka
Ob svetovnem dnevu raka Onkološki inštitut Ljubljana (OI) opozarja, da tudi med epidemijo covida-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je namreč danes eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe.

Rak jeter spada med manj pogosta rakava obolenja v Sloveniji
Po podatkih Europacolon Slovenija v naši državi za rakom jeter letno zboli nekaj več kot 200 ljudi. Najpogostejši jetrni tumor je hepatocelularni rak, ki se pojavlja predvsem pri moških nad petdeset let. Kakšni so simptomi, kako lahko ukrepamo, kakšna so pričakovanja, ko je govora o raku jeter?

V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 krvodajalcev, ki so pravi junaki sodobnega časa
Če darujete kri samo enkrat, lahko s tem rešite več kot samo eno življenje. Tudi zdaj, ko so zaradi bolezni COVID–19 stvari malenkost drugačne, Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino upa na pomoč krvodajalcev in se srčno zahvaljuje vsem, ki darujejo kri.

Prava nevarnost kuhanja v alufoliji
Večina nas pri kuhanju ali pečenju vsaj kdaj uporablja alufolijo, a pri tem bi morali biti bolj previdni. Raziskave kažejo, da je uporaba alufolije na visokih temperaturah lahko nevarna, saj se ob tem izluži več aluminija v našo hrano. Še posebej, če alufolijo uporabljamo za pečenje ali segrevanje začinjene ali kisle hrane. Povečan nivo aluminija v telesu je povezan z osteoporozo in Alzheimerjevo boleznijo.

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali
Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”

Darovanje kostnega mozga
Pozdravljeni, Moja 4 letna nečakinja je že pri dveh letih zbolela za levkemijo. Tik pred koncem...do tedaj uspešnega...zdravljenja se je bolezen spet ponovila. Potrebna je presaditev kostnega m...

Antikoagulantno zdravljenje z dabigatranom II
Re: Antikoagulantno zdravljenje z dabigatranom Spoštovani dr. Kocjan! Najprej hvala za odgovor! Pacienti, ki tukaj sprašujemo v večini primerov, se mi zdi, pričakujemo (upravičeno ali neupravič...

Hepatitis B
Spoštovani Dr. Šibanc, imam zopet eno vprašanje, pri UZ jeter je bil izvid blaga okvara jeternega parinhema. Kot veste imam hepatitis B. Zdravniki pri, ki je opravil ultra zvok mi je pojasnil, da i...

Zdravljenje laringitisa
Moja 22-mesečna hčerka je zbolela za laringitisom (prvič doslej), pri čemer votlo kašlja in ima vročino (okrog 38) ter nekoliko oteženo dihanje. Zdravnica ji je predpisala Dexamethason tabletke (ker s...

Darovanje organov in trupla
Lepo pozdravljeni! Ker se že dalj časa zanimama za darovanje organov po smrti in ker še mi nobeden ni znal konkretno odgovoriti na vprašanja se obračam na Vas in se vam že v naprej zahvaljujem. 1. A...

Zloraba zapisa na kartici
Gospa Danica Avsec Letonja iz vaših prejšnih odgovorov sem opazil da naj bi se darovalca pričelo identificirati na zdravstvenih karticah. Ali ni pri tem možnost zlorabe iz stranih tistih, ki bi lahko ...

Darovalka trupla
Spoštovani! Imam kartico *Sem darovalec* in sem prijavljena kot darovalka trupla v medicinske namene. To sem si uredila že pred cca desetletjem. Zanima me, ali je treba to obnavljati, ali velja do smr...

Darovanje organov
Pozdravljeni, že pred leti sem v lekarni naletela na izkaznico "Sem darovalec", ki jo nosim vedno pri sebi. Mislila sem, da je to vse. Pred časom sem zasledila, da se je potrebno še nekje prijavi...

Darovanje organov
Lep pozdrav! Sem petnajst letni fant in me zanima če je kakšna starostna omejitev da postanem darovalec organov. za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem!

Levkemija
Pri 18. letnem sinu je bila pred dvema mesecema odkrita kronična mieloična levkemija. Zdravi se v KC v LJ. V januraju 2003 je predvidena presaditev kostnega mozga - darovalec je 20. letna sestra. ...

Bo odobrena nova metoda za zdravljenje raka?
Svet Uprave ZDA za hrano in zdravila (FDA) je svetoval dovolitev zdravljenja levkemije z genskim spreminjanjem celic. Če bo FDA ta predlog dejansko sprejel, bo to prva genska terapija, ki se bo pojavila na tržišču. A se bo lahko uporabila samo pri tistih, pri katerih ni drugega upanja. Kljub soglasnem sprejetju sklepa je svet izrazil tudi nekaj zadržkov.

Zaradi nje je preživelo 5 ljudi
"Lizzie je dala življenje petim ljudem, in če bodo ti preživeli in imeli otroke, bo dala življenje še veliko več ljudem. To nas tolaži," pove oče 18-letnice, ki je preminila zaradi astme. Sama se je odločila, da daruje organe.

Dve sestri, ki bijeta zelo pogumen boj
Ena trpi za smrtonosno boleznijo, druga dela vse, da bi ji pomagala. Skoraj eno leto že dve Američanki potujeta po državi in iščeta primernega darovalca za 23-letno Sam. Lahko bi le sedeli in čakali, a sta se odločili za boj.

Kaj storiti, če se spopadate z redko boleznijo?
Vsako zdravljenje hude bolezni je naporno in zahtevno. A kaj storiti, če je bolezen tako redka, da je dobro ne pozna niti vaš zdravnik? S takšnimi težavami se spopadajo bolniki z redkimi boleznimi, ki bodo v kratkem moči združili v novem Združenju za redke bolezni.

'Možgansko mrtva' deklica je čudežno vstala od mrtvih
Britanka Taylor Hale je ob najstniških vragolijah pri 14 letih z glavo močno udarila ob rob pločnika in utrpela hude poškodbe možganov. Po tednu dni v umetni komi so jo zdravniki razglasili za možgansko mrtvo in jo odklopili od aparatov, ki so jo ohranjali pri življenju. Takrat pa se je zgodil pravi čudež.

Mislila je že, da se lahko veseli prihodnosti. Nato pa je sledil šok ...
Decembra lani je najstnica Emily izvedela, da trpi za hudo obliko rakavega obolenja limfatičnega sistema, a je bila bolezen po zdravljenju v remisiji. Ko je že mislila, da se lahko veseli prihodnosti, so jo zdravniki šokirali z novico, da se je rak ponovil in urgentno nujno potrebuje presaditev kostnega mozga. Pa se ji bo uresničila božična želja?

Neverjetno! To je deček, ki je prenehal jesti pred letom dni
Pred letom dni je Landon Jones nehal jesti. Le eno uro po tem, ko si je naročil pico in sladoled, je 12-letnik nenadno popolnoma izgubil apetit in vse odtlej zavrača hrano in pijačo. Zdravniki pa še zdaj ne znajo pojasniti, kaj bi bil lahko vzrok za to skrivnostno stanje.

Zvezdnik obupano prosi za pomoč!
Zvezdnik priljubljenega resničnostnega šova The Only Way Is Essex (krajše TOWIE) Bobby Cole Norris je medijem pred dnevi razkril, da so njegovi mami zdravniki diagnosticirali eno od oblik krvnega raka, imenovano akutna mieloična levkemija. Igralec in modni oblikovalec sedaj obupano išče ustreznega darovalca kostnega mozga, saj lahko 54-letni Kym Norris samo to reši življenje.

S krvodajalstvom poudarjamo strpnost in solidarnost
Uspešna krvodajalska iniciativa ''Daruj energijo za življenje!'' letos poteka pod sloganom ''Ohranite mirno kri in jo raje darujte tistim, ki jo zares potrebujejo''. Osnovni namen je spodbujanje solidarnosti, strpnosti, medsebojnega spoštovanja, ki so tudi temelji krvodajalstva.

Ganljiva izpoved rešuje življenja
Potem ko je Rosie Pope medijem zaupala, kako si njen 20-letni sin za božič želi samo, da bi končno iz bolnišnice prišel domov, se je zgodba njene družine dotaknila toliko ljudi, da je povzročila zelo pozitivne spremembe.

Tudi vi ji lahko rešite življenje!
Obupana starša sta že od rojstva hčerke v bitki s časom, saj ji želita poiskati ustreznega darovalca in rešiti življenje. Rodila se je namreč brez imunskega sistema, že poljubček pa je zanjo lahko usoden.

Njegov rak je tako redek, da nima niti imena
Preboleti mu je uspelo obliko raka, ki je tako redka, da nima niti imena. Življenje mu je rešil neznani darovalec kostnega mozga, zato sedaj zagnano promovira vpis v register darovalcev.

Bi darovali organe, če bi vam plačali pogreb?
Darovalcem organov lahko pogreb plača država. To je predlog, ki se je pojavil v Združenem kraljestvu in poskuša državljane spodbuditi k temu, da bi se odločili tudi tako rešiti življenje sočloveku.