Vizita.si

rezultat

Novice 03. 04. 2025 09.03

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati

V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

Življenjske zgodbe 02. 04. 2025 03.41

Za 'zabavo' se je naročila na magnetno resonanco. Odkrili so ji življenjsko nevarno stanje

Magnetna resonanca iz zabave? Vsekakor ni bila zabavna v primeru te gospe.

Prehrana 22. 03. 2025 02.30

10 prebiotičnih živil za boljše črevesno zdravje

Probiotiki v črevesju opravljajo številne funkcije, od pomoči pri prebavi do uravnavanja telesne teže. Da pa te črevesne stenice uspevajo, potrebujejo prebiotična živila kot vir goriva. Čeprav se lahko odločite za dodatek za povečanje vnosa prebiotikov, mnoga vsakodnevna živila naravno zagotavljajo to specifično obliko vlaknin. Poglejmo si, katera.

Rakave bolezni 18. 03. 2025 03.11

Simptomi kostnega raka, ki jih ne smete spregledati

Pri kostnem raku je lahko govora o več različnih rakih, ki se razvijejo v kosteh. Rak, ki se začne v kosti, imenujemo primarni kostni rak. Tumorji, ki se začnejo v organih in drugih delih telesa, se lahko razširijo tudi na kosti. Zdravljenje kostnega raka vključuje več načinov zdravljenja.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Bolezni 09. 03. 2025 04.48

Tako lahko veste, da vam ščitnica ne deluje

Z motnjami ščitnice in težavami, povezanimi s ščitnico, se v Sloveniji spopada od 200.000 do 300.000 ljudi, a večina bolnikov ne pozna vzrokov za svoje težave in jih ne pripisuje motnjam v delovanju ščitnice. Da bi motnje pravočasno prepoznali, predstavljamo najpogostejše simptome, ki kažejo na težave s ščitnico.

TOK 06. 03. 2025 04.37

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?

Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Zdravje 20. 02. 2025 04.34

Ti simptomi so potencialna opozorila za kadilce, ki jih nikoli ne smejo prezreti

Kajenje predstavlja resno grožnjo našemu zdravju, a ljudje kljub temu še vztrajajo s kajenjem. Zaradi kajenja se sčasoma lahko alveoli, majhni zračni mešički v pljučih, bolj poškodujejo in ne morejo prenesti dovolj kisika v krvni obtok. In kam to vodi?

Zdravje 17. 02. 2025 04.40

5 živil, ki lahko naravno znižujejo holesterol

Tudi in predvsem prehrana lahko vpliva na zdrave ravni in meje holesterola. V prvi vrsti je pomembna raznolika in raznovrstna prehrana, v nadaljevanju pa predstavljamo pet živil, ki imajo lahko dodatni zaščitni faktor za zaščito arterij.

Aktivno življenje 16. 02. 2025 04.43

Kako do trebušnih mišic? Vsekakor ne v enem mesecu

Kako zgraditi mišice in izgubiti telesno maščobo? Vsekakor se da z vztrajnostjo in trudom, nikakor pa tega ne morete in ne boste dosegli v enem mesecu.

Novice 31. 01. 2025 04.18

Zato se ne bi smeli zanašati na umetno inteligenco za informacije o zdravilih

Umetna inteligenca je že dodobra zarezala v naša življenja. Pri nekaterih stvareh, predvsem opravilih, nam lahko močno olajša naše delo in delovanje, toda strokovnjaki poudarjajo, da bi morali biti pri zdravstvenih nasvetih v povezavi z umetno inteligenco pozorni.

Zdravje 25. 01. 2025 04.06

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju

Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Zdravje 22. 01. 2025 04.30

Kaj se zgodi, če se zastrupimo s kemikalijami?

Zastrupitev s kemikalijami je resno zdravstveno stanje, ki se lahko zgodi zaradi nenamernega stika, vdihavanja, zaužitja ali absorpcije strupenih snovi skozi kožo. Posledice so odvisne od vrste kemikalije, količine, ki smo ji bili izpostavljeni, in časa, ki je pretekel do ukrepanja. V hujših primerih lahko zastrupitev ogroža življenje in zahteva takojšnjo medicinsko pomoč.

Zdravje 19. 01. 2025 04.25

7 skrivnosti dobrega videza, ki niso povezane z genetiko

Vse pogosteje slišimo o ljudeh, ki živijo dolgo in zdravo življenje, ne da bi bili posebej obdarjeni z "dobro" genetiko. Vendar pa genetika ni edini dejavnik, ki vpliva na dolgotrajno mladost in vitalnost. Skrivnosti dolgotrajne mladosti so pogosto skrite v načinu življenja, ki vključuje preproste, vendar učinkovite navade, ki pomagajo ohraniti zdravje in mladosten videz.

Koža 16. 01. 2025 04.52

5 načinov, kako lahko stres vpliva na vašo kožo in kako to preprečiti

Stres je del vsakdanjega življenja, a pogosto pozabljamo, kako močno lahko vpliva na naše telo, zlasti na kožo. Ko smo pod stresom, naše telo sprošča hormone, kot je kortizol, ki lahko povzročijo ali poslabšajo številne kožne težave.

Duševno zdravje 12. 01. 2025 04.00

Kako novoletne zaobljube vplivajo na naše duševno zdravje?

Začetek novega leta pogosto zaznamujejo novoletne zaobljube – odločitve, s katerimi želimo izboljšati svoje življenje. Od bolj zdravega življenjskega sloga do večje produktivnosti ali boljših odnosov so te zaobljube pogosto prežete z optimizmom in pričakovanji. A čeprav imajo lahko pozitiven vpliv, pogosto prinašajo tudi stres, občutke neuspeha in nepotreben pritisk.

Estetska medicina 11. 01. 2025 04.07

Vse, kar morate vedeti o hialuronskih polnilih in njihovih učinkih

Hialuronska polnila so postala ena izmed najbolj priljubljenih estetskih rešitev za izboljšanje videza obraza, saj ponujajo hitro in učinkovito metodo za glajenje gub, dodajanje volumna in izboljšanje kontur obraza. Njihova priljubljenost je v zadnjih letih močno narasla, saj so minimalno invazivna, omogočajo naravne rezultate in imajo kratko okrevanje.

Srčno žilne bolezni 23. 12. 2024 04.19

Kaj nam razkriva troponin?

Kaj je troponin in kaj določa? Kdaj in zakaj je povišan? Poglejmo si bolj podrobno, predvsem pa, kdaj zaradi njega lahko posumimo na srčni infarkt.

Zlata leta 09. 12. 2024 04.26

Vam grozi demenca?

Znanstveniki so razkrili 11 dejavnikov tveganja, ki naj bi povečala naše tveganje za demenco. Med največjimi dejavniki tveganja so sladkorna bolezen, visok krvni tlak in ... samo življenje.

Simptomi in bolezni 01. 12. 2024 04.27

Redka genska bolezen otrok, ki povzroči prehitro rast kosti

Crouzonov sindrom je redka genska bolezen, pri kateri se določene kosti v otrokovi lobanji prehitro zarastejo.

Estetska medicina 24. 11. 2024 04.27

Vpliv estetske medicine na samozavest: Kako izbrati prave tretmaje in kdaj se ustaviti?

Estetska medicina je v zadnjih letih postala izjemno priljubljena, saj ponuja številne možnosti za izboljšanje videza in s tem tudi povečanje samozavesti. Z napredkom tehnologije in izboljšanjem tehnik so postali nekateri tretmaji dostopni širši javnosti, od pomlajevalnih tretmajev do kirurških posegov. Vendar pa se pojavi vprašanje; kako izbrati prave tretmaje za ohranjanje zdravja in mladostnega videza, ne da bi izgubili svoj naravni videz? In kdaj se je smiselno ustaviti, da ne bi škodili lastni samozavesti? Kje je meja med 'boljšim' in iskanjem vedno 'boljšega'?

Simptomi in bolezni 11. 11. 2024 04.16

Spremembe nohtov, na katere morate biti pozorni

Nohti so pomemben del našega telesa, ki pogosto odražajo splošno zdravje. Ker so narejeni iz keratina, so trdni in močni, vendar se lahko ob različnih zdravstvenih težavah ali nezdravih navadah pojavijo spremembe, ki nas opozarjajo na morebitne težave v telesu. Pomembno je, da smo pozorni na morebitne spremembe na nohtih, saj lahko te nakazujejo na pomanjkanje hranil, okužbe ali celo resnejše bolezni.

Psiha 01. 11. 2024 04.10

Kako se spoprijeti s pritiskom na telesno podobo, ki ga ustvarjajo družbeni mediji?

V današnjem svetu so družbena omrežja del našega vsakdana. Instagram, TikTok, Snapchat in druga omrežja so polna slik in videov ljudi, ki izgledajo 'popolno'. A resničnost je pogosto precej drugačna.

Zdravje 26. 10. 2024 04.33

Kaj je hipopigmentacija?

Hipopigmentacija je izguba barve kože zaradi genetike, zdravstvenega stanja ali travme. Lahko prizadene ljudi od rojstva ali se razvije pozneje v življenju.

Novice 25. 10. 2024 04.56

Vam grozi demenca? Znanstveniki razkrivajo 11 dejavnikov tveganja

Med največjimi dejavniki tveganja so sladkorna bolezen, visok krvni tlak in ... no, ironično, kot so zapisali, samo življenje.

Zdravje 25. 10. 2024 04.39

Rumen izcedek iz nosu: kdaj k zdravniku?

Pri prehladu je vsem dobro poznan pojav izcedek iz nosu. Kaj pomeni, če je rumene barve?

Aktivno življenje 19. 10. 2024 04.01

Je ITM dober kazalnik zdravja?

Indeks telesne mase (ITM) je standardno orodje za ocenjevanje zdravja v večini zdravstvenih ustanov. Pa je zaupanja vreden? Varen? Natančen? Z drugimi besedami – je sploh še dober kazalnik zdravja?

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Zdrav Lajf 09. 10. 2024 04.17

Samozavest izvira iz tebe (in ne iz drugih)

Samozavest je zelo izmuzljiva tema. Veliko ljudi na prvi pogled deluje samozavestno, ko pa si nekaj časa z njimi, hitro ugotoviš, da je vse skupaj le krhka maska. Drugi na prvi pogled delujejo čisto povprečno, ko pa si nekaj časa z njimi, nenadoma ugotoviš, da imajo globoko in trdno jedro, ki ga malokatera stvar zamaje.

Lajfstajl 07. 10. 2024 04.57

Distrakcije so ubijalec produktivnosti

Delaš tisto seminarsko, pišeš esej ali se učiš za izpit, in se ti itak ne da. Ni zabavno. Vleče te, da bi malo pogledal na telefon, ki je točno 10 cm stran. Čez eno uro si še vedno na isti strani skripte in globoko v nekem obskurnem internetnem rabbitholu.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859