rožnati oktober

Ne pozabite na mesečno samopregledovanje dojk
Obeležujemo 'rožnati oktober', svetovni mesec osveščanja o raku dojke. Slednja je najpogostejša oblika raka pri ženskah, maligna bolezen, pri kateri se celice dojk začnejo nenadzorovano razmnoževati in širiti. Ta mesec govorimo o pomembnosti preventive, rednega pregledovanja dojk, resnično pomembno pa je, da omenimo najpomembnejše: dojke je treba pregledovati ta mesec in vse mesece, ki sledijo. Redno in vestno.

Carla Bruni razkrila, da so ji pred leti diagnosticirali raka na dojki
Italijansko-francoska manekenka in pevka je svojo diagnozo delila v objavi na Instagramu ob mesecu ozaveščanja o raku dojk.

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Rožnati mesec - bistveno je, da smo ženske same ozaveščene
Rožnati oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o raku dojk. Ob tej priložnosti smo se pogovarjali z dr. Katarino Živec, specialistko plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, ki nam je zaupala, kdaj se ženske odločajo za rekonstrukcijo, zakaj se plastičnih operacij vendarle ne drži več nekakšna stigma, ter navsezadnje, kako poteka rekonstrukcija dojk.

To je treba vedeti, ko se pojavi rak
Pomembno je, da ga čimprej odkrijemo in da ga zdravimo na najsodobnejši način. A zavedati se je treba, da spoprijemanje z boleznijo ni le zdravljenje telesa. Veliko ljudi potrebuje tudi psihološko pomoč, saj se znajdejo v duševni stiski. Vendar pa si tega veliko krat ne upajo priznati, pravi psihologinja mag. Andreja Cirila Škufca Smrdel z Onkološkega inštituta Ljubljana. Nekateri zaradi lastnih pričakovanj, da bi morali biti sami dovolj močni, drugi tudi zaradi strahu pred morebitno zaznamovanostjo v očeh okolice.

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo
Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

Potujoča posvetovalnica osvešča o raku dojk in prostate
Zdravje je največja vrednota, preventivni ukrepi in pravočasno odkrivanje sprememb so lahko ključni, še posebej pri boleznih, kot je rak. Ker pogosto nimamo časa ali možnosti za zaupen preventivni posvet, so pri podjetju HOFER svojim sodelavkam in sodelavcem s potujočo posvetovalnico »SKUPAJ.ZDRAVI.« pripeljali strokovnjaka kar v neposredno bližino dela.

Izbira primerne proteze in nedrčka po izgubi dojk je zelo pomembna
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli 10 moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre.

Mojca je imela, ko je dobila raka, le 24 let
Mojca Buh je bila, ko je dobila diagnozo raka dojk, stara le 24 let. Bila je študentka, ki je ob študiju tudi delala. Ravno leto dni prej se je poročila, le malo pred diagnozo pa je rodila. Hči je imela tri mesece, ko je po jutranjem dojenju zatipala otrdlino. Res je imela občutek, da se je ta pojavila dobesedno čez noč.

Mojstrančanka, ki z rakom živi že 13 let
43-letna Mojstrančanka Petra Miklič živi z rakom že trinajst let. “Pa sem mu že parkrat odpovedala najemno pogodbo,” se smeji. “Ampak kar vztraja. Tako da je moj podnajemnik in zaenkrat dobro shajava.” Petra je to, kar se ji dogaja, sprejela. In živi polno, mirno in srečno, kar je v njeni družbi mogoče tudi takoj začutiti.

Stanka po bolezni živi celo bolj polno kot prej
Pisalo se je leto 2004 in Stanka Kuplenk je imela 44 let, ko je prišla diagnoza. Rak dojk. In bil je šok. "Toda potem nekako sprejmeš in greš naprej. Nekje po letu in pol me je pa res sesulo,” odkrito opisuje, kako je pristala v hudi depresiji. Vendar pa danes – 14 let po diagnozi – s svojo zgodbo želi povedati, da je tako rak kot depresijo mogoče premagati ter naprej živeti kakovostno in celo bolj polno.

Poglejte operacijo raka dojke, ki jo je v živo predvajala na Facebooku
Ženska iz Teksasa je v živo preko Facebooka predvajala svojo operacijo raka dojke kar 26 000 Facebook uporabnikom, posnetek pa se še zdaj širi preko družabnega omrežja. Z njim želela ženske spodbuditi naj hodijo na redne preglede dojk, saj prav zgodnje odkrivanje raka rešuje življenja.

Na prsi si je tetovirala rože, ki ji jih je mož podarjal skozi leta
''Zdaj se počutim lepo od znotraj navzven,'' je povedala 52-letna Sara Coulson, ki je dvakrat premagala raka dojke. Po dvojni mastektomiji, ki ji je vzela prsi, se je namreč odločila, da si na predel prsi vtetovira vrtnice, ki ji jih je mož podarjal skozi leta in ki so postale simbol njune ljubezni.

To živilo poveča tveganje za raka dojk
Predelano meso poveča tveganje za pojav raka dojk, je pokazala študija univerze Harvard. Ne poveča pa tveganja za to diagnozo rdeče meso, ki ni predelano, so še odkrili ameriški raziskovalci, ki priporočajo, da se predelanemu mesu, kot so denimo hrenovke, raje odrečete.

Zatrdline, ki jih morate poznati
Na vsako zatrdlino v dojkah, za katero se izkaže, da je rakava, odkrijejo približno osem zatrdlin, ki so benigne in neškodljive. Vsaka zatrdlina torej ni rakava. Preverite, kako prepoznati rakavo tkivo.

Novo odkritje na področju zdravljenja raka dojke
Novo odkritje na področju zdravljenja raka lahko pomeni, da nekaterih pacientov v prihodnosti ne bodo več zdravili s kemoterapijo. Predvsem ne tistih, pri katerih kemoterapija ni učinkovita, so ob predstavitvi nove metode zdravljenja raka z imunoterapijo zapisali strokovnjaki v strokovni reviji New England Journal of Medicine.

Bi prepoznali eno najnevarnejših bolezni žensk?
Pri nas za rakom dojke letno zboli približno 1100 žensk, pogosto se pojavlja pri ženskah med 50. in 70. letom starosti, seveda zbolevajo tudi mlajše ženske. Ker iz leta v leto oboleva vedno več žensk, je dobro, da prepoznate prve znake bolezni.

Prepoznajte najpogostejšega ženskega raka
Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni in takojšnje učinkovito ter vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje.

Izgubila odvečne kilograme in odkrila ...
Hujšanje je 45-letni Jo Richings pomagalo, da je odkrila sumljivo bulico v prsih, za katero se je kasneje izkazalo, da je rakava tvorba. A prav zgodnje odkritje raka ji je rešilo življenje.

Z zdravim življenjskim slogom do zdravih dojk
Ob letošnjem dnevu zdravih dojk, ki ga obeležujemo danes, v Evropski zvezi Europa Donna opozarjajo na pomen zdravega življenjskega sloga z uravnoteženo prehrano, vzdrževanjem telesne teže in vsakodnevno telesno dejavnostjo. Nezdrav življenjski slog je namreč eden izmed dejavnikov, ki so povezani z večjim zbolevanjem za rakom dojk.

Igralka spregovorila o družinski tragediji
Britanska igralka Liz Hurley je v okviru rožnatega oktobra, ki je namenjen ozaveščanju žensk o raku dojke, odkrito spregovorila o bolečini, ki ji jo je prinesla smrt njene babice, ki je leta 1992 preminila zaradi tega najpogostejšega ženskega raka.

Preprečite najpogostejšega ženskega raka
Ena od osmih žensk bo v času svojega življenja zbolela za rakom dojke, kar je statistika, ki marsikomu nažene strah v kosti. Prav zato je dobro, da vemo, kaj lahko storimo same, da se zavarujemo pred njim. Predstavljamo vam nekaj nasvetov strokovnjakov.

Raka dojke še vedno odkrivamo prepozno!
Več kot 1200 žensk letno v Sloveniji zboli za rakom dojk, več kot 80 odstotkov po 60. letu starosti. A še vedno le 50 odstotkov žensk pride k zdravniku, ko je bolezen omejena zgolj na dojko, nekje 10 odstotkov pa je takih, ki k zdravniku pride z že razsejano boleznijo.

Radi tečete?
Potem se to soboto v ljubljanskem Tivoliju udeležite Teka in hoje za upanje, ki ga organizira društvo Europa Donna. Tokrat bodo zbirali sredstva za otroke v stiski.

S tekom podarite upanje!
Rak dojke je najpogostejša oblika raka med ženskami, ki pa je visoko ozdravljiv, če je dovolj zgodaj odkrit. Da bi pomagali širiti osveščenost o tej vrsti raka in tako pomagali reševati življenja, se udeležite športno-dobrodelnega dogodka Tek in hoja za upanje.