Vizita.si

rojstvo otroka

Vitamini in minerali 28. 03. 2025 03.32

9 živil z visoko vsebnostjo vitamina D

Naslednja živila vam bodo pomagala zadovoljiti vaše dnevne potrebe po vitaminu D.

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Bolezni 31. 01. 2025 04.22

Genetska motnja, ki lahko poškoduje organe

Cistinoza je redka genetska motnja, za katero je značilno kopičenje aminokisline, imenovane cistin, v različnih tkivih in organih telesa, vključno z ledvicami, očmi, mišicami, jetri, trebušno slinavko in možgani.

Simptomi in bolezni 01. 12. 2024 04.27

Redka genska bolezen otrok, ki povzroči prehitro rast kosti

Crouzonov sindrom je redka genska bolezen, pri kateri se določene kosti v otrokovi lobanji prehitro zarastejo.

Duševno zdravje 14. 07. 2024 04.20

To so znaki alkoholizma

V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Rakave bolezni 25. 05. 2024 04.32

Kaj je trojni negativni rak dojke?

Rak dojk se pojavi, ko se celice v tkivu dojk spremenijo in rastejo brez nadzora. Trojni negativni rak dojke je najbolj agresiven in najbolj zahteven, hitro rastoči rak, za katerega obstaja večja verjetnost, da se bo ponovil, kot pri drugih rakih dojk.

Ginekologija in porodništvo 21. 02. 2024 04.16

Razlogi za krčne žile med nosečnostjo

Krčne žile so pogost pojav med nosečnicami in se pojavijo zaradi sprememb v krvnem obtoku in zaradi povečanega pritiska na žilne stene. Čeprav krčne žile med nosečnostjo niso redkost, lahko povzročijo nelagodje in nekaterim tudi 'estetski problem'. Največkrat pa vseeno niso nevarne.

Življenjske zgodbe 29. 01. 2024 04.27

Tedne je molčal o diagnozi, da bi zaščitil svojo nosečo ženo

Mark Ruffalo je v najlepšem času svojega življenja, ko je pričakoval otroka, izvedel pretresljivo novico o težki diagnozi, ki jo je pred svojo nosečo ženo dolgo skrival.

Ginekologija in porodništvo 21. 07. 2023 05.00

Predležeča posteljica lahko povzroči vaginalno krvavitev med nosečnostjo in porodom

Placenta previa (predležeča posteljica) je težava med nosečnostjo, ko posteljica v celoti ali delno prekriva odprtino maternice (maternični vrat).

Ginekologija in porodništvo 11. 07. 2023 05.00

Hipertenzija v nosečnosti – je stanje lahko nevarno?

Zaradi visokega krvnega tlaka ali hipertenzije se ne boste nujno počutili slabo, pa vendar je lahko včasih visok krvni tlak med nosečnostjo resne narave!

Rakave bolezni 07. 10. 2022 05.00

Veste vse o raku dojke?

Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Duševno zdravje 03. 11. 2021 05.00

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas

Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Duševno zdravje 02. 09. 2020 08.09

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami

Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Duševno zdravje 12. 08. 2020 08.14

Čustva in vrste čustvenih odzivov

Različne vrste čustev vladajo v našem vsakdanjem življenju, na podlagi teh pa se odločamo in sprejemamo odločitve, ko smo srečni, žalostni, jezni, v dolgočasju ali pa celo frustrirani. Aktivnosti, hobije in različne okoliščine izbiramo na podlagi čustev, razumevanje teh pa nam pomaga pri lažjem krmarjenju v življenju. Kaj sploh so čustva in kakšni so čustveni odzivi?

Neplodnost 30. 06. 2020 07.51

Poznate ta najpogostejši vzrok neplodnosti?

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivnem obdobju. Ker povzroča motnje ovulacije, pa je tudi eden najpogostejših vzrokov za težave s plodnostjo. Ginekologinja doc. dr. Vilma Kovač, dr. med., nam je pojasnila, kako lahko zdravniki pomagajo takšnim pacientkam, ki več nadzora in pomoči potrebujejo tudi v času nosečnosti.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.05

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve

Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Ginekologija in porodništvo 27. 02. 2020 08.20

Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Veliko je neprijetnih in nelagodnih, kar vpliva na počutje in samozavest nosečnice. Zato se mnoge odločijo takoj po porodu odpraviti odvečne kilograme in želijo znova priti v kondicijo. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pri takšnem ravnanju treba biti izjemno previden.

Bolezni 23. 11. 2019 08.42

32-letna Slovenka: kljub epilepsiji je rodila zdravo deklico

Pri 50 odstotkih nosečnic z epilepsijo med nosečnostjo pri bolezni ni bilo nobenih sprememb, pri približno 40 odstotkih se je stanje celo izboljšalo, pri približno 10 odstotkih nosečnic z epilepsijo pa je nosečnost privedla do poslabšanja. Epilepsija ni razlog, da bi se nosečnost odsvetovala. Približno 90 odstotkov vseh epileptičnih nosečnic doživi zdravo nosečnost in rodi zdravega otroka.

Neplodnost 30. 10. 2019 13.37

Iskrena izpoved Katarine Venturini: To je res težko obdobje.

Profesionalna plesalka Katarina Venturini je bila ena izmed mamic, ki so se za materinstvo odločile pozno. Za njo je bila uspešna tekmovalna kariera, nato pa se je odločila še, da odpre svojo plesno šolo. Ko sta bila s partnerjem pripravljena na naraščaj, pa ni mogla zanositi.

Estetska medicina 16. 04. 2019 07.58

Mamica dvojčkov po operaciji ni mogla skriti navdušenja

Ni lepšega kot dejstvo, da se nekdo v svojem telesu dobro počuti. In po dobrih štirih mesecih je končno zadovoljna v svoji koži mamica dvojčkov iz Primorske, ki se je odločila za operacijo preoblikovanja telesa z lastno maščobo. Pred kratkim smo jo pospremili na zadnji pregled, da bi preverili, kakšen je končni rezultat operacije.

Življenjske zgodbe 11. 03. 2019 11.56

V sedmem mesecu nosečnosti so ji diagnosticirali raka

Ben Hannan je na spletni strani Reddit objavil fotografijo Sarah in njunega novorojenčka, po tem ko je Sarah v sedmem mesecu nosečnosti izvedela, da se spopada z rakom dojke. Fotografija je v trenutku postala viralna.

POPovi zdravniki 31. 07. 2014 06.40

Petletnica se oklepa mame

Pozdravljeni! Pred pol leta sem šla nazaj v službo po drugi porodniški. Starejša, 5 letna hči je vse te mesece zjutraj ostajala sama doma in ko se je zbudila je poklicala varuško, da ju je prišla iska...

POPovi zdravniki 30. 05. 2013 17.10

Uhajanje blata

Pozdravljeni! Imam punčko staro 5 let, ki čez dan nosi spodnje hlačke, ponoči pa še nosi pleničko. Nobena težava ni glede lulanja na stranišče - večkrat tudi sama reče da gre lulat in nima sp. hlačk p...

POPovi zdravniki 10. 02. 2013 15.15

Bojazljivost pri majhni deklici

Pozdravljeni! že vnaprej se zahvaljujem za odgovor. Doma imamo tri leti stari punčko.Opažamo da se je začela bati vsega.Boji se snega,ko smo v trgovini hoče kar domov.nosila bi se po rokah in najraj...

POPovi zdravniki 05. 01. 2013 16.57

Ločitvena tesnoba pri štiriletniku

Spoštovani Sem mama 4 letnega otroka, ki je zadnje čase postal zelo preplašen. Kadarkoli se umaknem iz prostora, kjer se nahajava začne jokati in me klicati. Ne vem, od kod prihaja strah ampak ...

POPovi zdravniki 03. 01. 2013 09.21

Nočem v vrtec

Nočem v vrtec imam tri otroke, 2 hčerki (7 in 2 leti) in sina(3 leta). s sinom imam že nekaj česa težave, ker noče v vrtec, vsako jutro jok. Rad bi bil doma. Večkrat sem ga v vrtec peljala na silo, p...

POPovi zdravniki 14. 03. 2011 11.30

Odklanjanje hrane

Spoštovani, sem mamica tri letne deklice, ki pa ima svojo trmo kar vem da je čist normalno ampak problem je v tem da se veliko NE-je in NE BOM navezuje na hrano. Nima smisla vam pisat kej ne je ker bi...

POPovi zdravniki 03. 02. 2011 10.44

Tiki

Lep pozdrav! Ker je psihologinja za otroke in mladostnike zasedena, se obračam na vas. Imam 7-letno hčerko, pri kateri je nevrolog pred pol meseca diagnosticiral tike. Zdaj sem pa pred dilemo, ki me m...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859