roznati

''Zaupajte. Zmagajte!''
V Centru za bolezni dojk ZD Ljubljana, kjer letno odkrijejo čez 150 primerov raka na dojki, tudi pri zelo mladih ženskah, so se o izkušnjah pri odkrivanju raka na dojki, dvomih pacientk, tržnih prevarah in osebnih izkušnjah pogovarjale Maja Milohnoja Berčič, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana, Barbara Bregant Rojac, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana in Nuška Štros, bolnica z rakom na dojki. V sodelovanju z Zdravstvenim domom Ljubljana smo spregovorili z vsemi omenjenimi.

Ne pozabite na mesečno samopregledovanje dojk
Obeležujemo 'rožnati oktober', svetovni mesec osveščanja o raku dojke. Slednja je najpogostejša oblika raka pri ženskah, maligna bolezen, pri kateri se celice dojk začnejo nenadzorovano razmnoževati in širiti. Ta mesec govorimo o pomembnosti preventive, rednega pregledovanja dojk, resnično pomembno pa je, da omenimo najpomembnejše: dojke je treba pregledovati ta mesec in vse mesece, ki sledijo. Redno in vestno.

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Rožnati mesec - bistveno je, da smo ženske same ozaveščene
Rožnati oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o raku dojk. Ob tej priložnosti smo se pogovarjali z dr. Katarino Živec, specialistko plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, ki nam je zaupala, kdaj se ženske odločajo za rekonstrukcijo, zakaj se plastičnih operacij vendarle ne drži več nekakšna stigma, ter navsezadnje, kako poteka rekonstrukcija dojk.

To je treba vedeti, ko se pojavi rak
Pomembno je, da ga čimprej odkrijemo in da ga zdravimo na najsodobnejši način. A zavedati se je treba, da spoprijemanje z boleznijo ni le zdravljenje telesa. Veliko ljudi potrebuje tudi psihološko pomoč, saj se znajdejo v duševni stiski. Vendar pa si tega veliko krat ne upajo priznati, pravi psihologinja mag. Andreja Cirila Škufca Smrdel z Onkološkega inštituta Ljubljana. Nekateri zaradi lastnih pričakovanj, da bi morali biti sami dovolj močni, drugi tudi zaradi strahu pred morebitno zaznamovanostjo v očeh okolice.

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo
Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

Potujoča posvetovalnica osvešča o raku dojk in prostate
Zdravje je največja vrednota, preventivni ukrepi in pravočasno odkrivanje sprememb so lahko ključni, še posebej pri boleznih, kot je rak. Ker pogosto nimamo časa ali možnosti za zaupen preventivni posvet, so pri podjetju HOFER svojim sodelavkam in sodelavcem s potujočo posvetovalnico »SKUPAJ.ZDRAVI.« pripeljali strokovnjaka kar v neposredno bližino dela.

Rožnati madež na penisu
Spoštovani! Pred mesecem dni sem na glavici spolovila opazil rožnato - rdečo spremembo kožice spolovila, ovalne oblike. Ta se mi je pojevila do sedaj na istem mestu že dva krat, vendar je po tednu ...

Novo odkritje o tem zdravilnem čaju
Ste že slišali za oolong čaj? Pridobivajo ga iz iste rastline kot tudi zeleni in črni čaj, a pri nas ni enako poznan in priljubljen. Študija, ki so jo opravili na univerzi St. Louis v ZDA, pa je pokazala, da bi oolong čaj tako kot zeleni lahko deloval preventivno v boju proti raku dojk.

Kaj se je nevrokirurg naučil, ko je postal neozdravljivo bolan?
Nevrokirurg dr. Paul Kalanithi je umrl 22 mesecev po tem, ko so mu odkrili raka pljuč. Ob potrjeni diagnozi je bil star šele 36 let. Izvedel pa je, da je neozdravljivo bolan. Do svoje smrti je nato pisal knjigo, v kateri je razmišljal o življenju. Objavljena je bila posthumno.

Mojca je imela, ko je dobila raka, le 24 let
Mojca Buh je bila, ko je dobila diagnozo raka dojk, stara le 24 let. Bila je študentka, ki je ob študiju tudi delala. Ravno leto dni prej se je poročila, le malo pred diagnozo pa je rodila. Hči je imela tri mesece, ko je po jutranjem dojenju zatipala otrdlino. Res je imela občutek, da se je ta pojavila dobesedno čez noč.

Mojstrančanka, ki z rakom živi že 13 let
43-letna Mojstrančanka Petra Miklič živi z rakom že trinajst let. “Pa sem mu že parkrat odpovedala najemno pogodbo,” se smeji. “Ampak kar vztraja. Tako da je moj podnajemnik in zaenkrat dobro shajava.” Petra je to, kar se ji dogaja, sprejela. In živi polno, mirno in srečno, kar je v njeni družbi mogoče tudi takoj začutiti.

Stanka po bolezni živi celo bolj polno kot prej
Pisalo se je leto 2004 in Stanka Kuplenk je imela 44 let, ko je prišla diagnoza. Rak dojk. In bil je šok. "Toda potem nekako sprejmeš in greš naprej. Nekje po letu in pol me je pa res sesulo,” odkrito opisuje, kako je pristala v hudi depresiji. Vendar pa danes – 14 let po diagnozi – s svojo zgodbo želi povedati, da je tako rak kot depresijo mogoče premagati ter naprej živeti kakovostno in celo bolj polno.

Poglejte operacijo raka dojke, ki jo je v živo predvajala na Facebooku
Ženska iz Teksasa je v živo preko Facebooka predvajala svojo operacijo raka dojke kar 26 000 Facebook uporabnikom, posnetek pa se še zdaj širi preko družabnega omrežja. Z njim želela ženske spodbuditi naj hodijo na redne preglede dojk, saj prav zgodnje odkrivanje raka rešuje življenja.

Na prsi si je tetovirala rože, ki ji jih je mož podarjal skozi leta
''Zdaj se počutim lepo od znotraj navzven,'' je povedala 52-letna Sara Coulson, ki je dvakrat premagala raka dojke. Po dvojni mastektomiji, ki ji je vzela prsi, se je namreč odločila, da si na predel prsi vtetovira vrtnice, ki ji jih je mož podarjal skozi leta in ki so postale simbol njune ljubezni.

To živilo poveča tveganje za raka dojk
Predelano meso poveča tveganje za pojav raka dojk, je pokazala študija univerze Harvard. Ne poveča pa tveganja za to diagnozo rdeče meso, ki ni predelano, so še odkrili ameriški raziskovalci, ki priporočajo, da se predelanemu mesu, kot so denimo hrenovke, raje odrečete.

Zatrdline, ki jih morate poznati
Na vsako zatrdlino v dojkah, za katero se izkaže, da je rakava, odkrijejo približno osem zatrdlin, ki so benigne in neškodljive. Vsaka zatrdlina torej ni rakava. Preverite, kako prepoznati rakavo tkivo.

Prepoznajte najpogostejšega ženskega raka
Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni in takojšnje učinkovito ter vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje.

Izgubila odvečne kilograme in odkrila ...
Hujšanje je 45-letni Jo Richings pomagalo, da je odkrila sumljivo bulico v prsih, za katero se je kasneje izkazalo, da je rakava tvorba. A prav zgodnje odkritje raka ji je rešilo življenje.