Vizita.si

sadje sladkorji

Prehrana 01. 04. 2025 15.49

Tega nikar ne jejte za zajtrk: Štiri živila, ki so odsvetovana za jutranji obrok

Če občutite utrujenost in izgubljate koncentracijo, so zato lahko krivi obroki, ki povzročijo nenadne padce in skoke krvnega sladkorja. In vsekakor ni dobro, da s takšnimi obroki začnemo svoj dan.

Preventiva 01. 04. 2025 05.31

Ali sladkor povečuje tveganje za nastanek raka? Strokovnjaki odgovarjajo

Prekomerno uživanje sladkorja je tesno povezano z različnimi zdravstvenimi težavami, vendar neposredno ne povzroča raka. Kljub temu pa lahko poveča tveganje za njegov razvoj. Strokovnjaki opozarjajo na vpliv sladkorja na vnetje v telesu, hormonska nihanja in zdravje črevesja, ki skupaj ustvarjajo ugodno okolje za rast rakavih celic. Zmanjševanje vnosa sladkorja je ključnega pomena, pri tem pa je pomembno ohranjati uravnoteženo prehrano in izbirati bolj zdrave alternative sladkim dobrotam.

Simptomi in bolezni 08. 03. 2025 04.46

Tako si uničujete jetra

Jetra so eden največjih in najpomembnejših organov, odgovorna pa so tudi za čiščenje krvi, odstranjevanje toksinov iz telesa, pretvorbo hranil v energijo ter shranjevanje vitaminov in mineralov. Z naslednjimi navadami lahko temu organu močno škodujemo.

Prehrana 04. 03. 2025 04.09

Takšen zajtrk bo na žalost dvignil vaš krvni sladkor

Obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročijo povišanje sladkorja v krvi, kot so prehrana, stres, spanje, visokointenzivna vadba in zdravila. Normalno je, da sladkor začasno poskoči. Običajno se krvni sladkor dvigne in kmalu zatem se vrne v normalno območje. Težava nastane, ko se krvni sladkor ne zniža.

Bolezni 23. 02. 2025 04.02

5 simptomov trebušne gripe

Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Prehrana 12. 02. 2025 04.57

Kaj so ultra procesirana živila in kako se jim lahko izognemo?

Kaj so ultra procesirana živila? Kako jih opazimo in kako se jim lahko izognemo? Kako zelo lahko škodujejo telesu in zakaj bi se jim pravzaprav morali izogibati?

Duševno zdravje 09. 12. 2024 04.04

Vpliv zimske depresije na imunski sistem

Zimska depresija, znana tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD), je oblika depresije, ki se pojavlja v zimskih mesecih, ko je manj sončne svetlobe in se dnevi skrajšajo. Ta oblika duševne motnje ne vpliva le na razpoloženje in energijo, ampak ima tudi pomembne posledice za naše telo, zlasti za imunski sistem. Razumevanje teh povezav je ključno za ohranjanje zdravja v hladnejših mesecih.

Prebava 02. 12. 2024 04.34

Kako izboljšati zdravje črevesja?

Zdravje črevesja je ključno za dobro počutje celotnega telesa. Črevesje ni le organ, ki prebavi hrano, ampak tudi eden izmed najbolj vitalnih sistemov, ki vplivajo na naše splošno zdravje. Pravilno delujoče črevesje podpira močan imunski sistem, uravnava razpoloženje, omogoča boljšo prebavo in celo pripomore k zdravju kože.

Prehrana 02. 12. 2024 04.23

Ali ogljikovi hidrati res povzročajo pridobivanje teže?

Razprave o ogljikovih hidratih so v zadnjih desetletjih postale osrednji del prehranskih debat, predvsem zaradi priljubljenosti diet, kot so Atkinsova, keto in druge nizkohidratne diete. A vprašanje, ali ogljikovi hidrati dejansko povzročajo pridobivanje telesne teže, zahteva poglobljeno razlago, saj gre za precej kompleksno temo, ki vključuje biokemijo, prehransko znanost in vpliv življenjskega sloga.

Prehrana 23. 11. 2024 04.37

Vpliv prekomernega uživanja sladkorja na naše zdravje

Sladkor je ena od najpogosteje zaužitih sestavin v sodobni prehrani. Čeprav sladek okus pogosto zadovoljivo zadostuje za našo željo po okusu, ima prekomerno uživanje sladkorja resne posledice za naše zdravje. Zaradi hitro dostopnih predpakiranih živil in pijač, ki vsebujejo velike količine sladkorja, se mnogi sprašujejo, kako ta vpliva na naše telo.

Bolezni 06. 11. 2024 03.06

Kaj se zgodi, če uživamo preveč sladkorja?

Uživanje preveč sladkorja lahko ima številne negativne učinke na zdravje: od prekomerne telesne teže do težav s prebavo. V nadaljevanju predstavljamo najpogostejše.

Zdravi zobje 26. 09. 2024 04.23

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?

Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Dieta 13. 08. 2024 04.39

Nasveti za hujšanje, za starejše od 40 let

S starostjo pridejo tudi določene telesne spremembe. Naše telo ne more več funkcionirati, kot je dvajset let nazaj. Med drugim lahko tudi ohranjanje telesne teže predstavlja večji izziv, kot nekoč. Preberite si, s kakšnimi ukrepi si lahko pomagate.

Prehrana 20. 07. 2024 04.20

Živila, ki pomagajo proti utrujenosti

Vemo, da lahko prehrana in določena živila vplivajo na izboljšanje naše koncentracije ali pa tudi nasprotno – po določenih živilih smo lahko zelo zaspani. (Zdrava) prehrana je bistvenega pomena ne le za premagovanje utrujenosti, temveč tudi za celotno optimalno počutje.

Dieta 19. 07. 2024 04.43

Kaj je dieta fodmap?

Dieta fodmap, ki se je razvila v Avstraliji, je prehranski pristop, ki je postal vse bolj priljubljen pri ljudeh, ki trpijo zaradi prebavnih težav, kot so sindrom razdražljivega črevesja, kronične bolečine v trebuhu, napihnjenosti in driske. Kratica predstavlja različne vrste fermentabilnih ogljikovih hidratov, ki so prisotni v številnih živilih in lahko sprožijo simptome prebavnih težav pri občutljivih posameznikih.

Prebava 18. 07. 2024 10.18

To je največja napaka, ki jo naredimo, ko se odločimo za hujšanje

Mnogo ljudi ni zadovoljnih s svojo zunanjo podobo. Poleg znakov staranja so za to v največji meri krivi odvečni kilogrami. Ti se praviloma ne pojavijo čez noč, temveč se počasi in precej neopazno nalagajo na naša stegna, boke, trebuh ter ostala kritična področja. Ko nas začnejo motiti, se jih želimo seveda čim prej znebiti, zato smo pripravljeni poseči po številnih, v mnogih primerih precej drastičnih dietah. A te na dolgi rok, žal, ne bodo učinkovale.

Prehrana 21. 06. 2024 04.30

Ne boste verjeli, kako zdrave so

Fige so starodavno sadje, ki se že tisočletja uporablja v prehrani in medicini. Priljubljene so zaradi svojega sladkega okusa in številnih koristi za zdravje. Rastejo predvsem v toplejših podnebjih, kot so sredozemska regija, Bližnji vzhod in deli Azije.

Dieta 30. 05. 2024 04.54

Kaj je res in kaj ni, ko se govori o alkalni dieti?

Nenehno smo bombardirani z dietami, spremembami življenjskega sloga, metodami hujšanja in drugimi trendi, ki so povezani s tem, kar zaužijemo. Modna beseda, ki v zadnjih nekaj letih osvaja vse vidike našega življenja, je alkalna dieta.

Prehrana 26. 04. 2024 04.27

Dobre in manj dobre plati uživanja suhega sadja

Radi uživate suho sadje? Poglejmo si prednosti in morebitne slabosti, če le-te obstajajo.

Prehrana 23. 04. 2024 04.56

Poznate vse koristi češenj?

Češnje (Prunus avium) predstavljajo pomembno sadno vrsto z razširjenostjo po vsem svetu. Njihova biološka in fiziološka kompleksnost, ki sega onstran zgolj okusnih lastnosti, privlači tako botanike in nutricioniste kot tudi kulinarične strokovnjake. Čeprav so bile že stoletja del kmetijskih praks in prehranske kulture, so češnje še vedno predmet številnih raziskav zaradi svojih zdravstvenih koristi in raznolikosti sort.

Bolezni 23. 08. 2023 05.00

Vpliv prehrane na sladkorno bolezen in nadzor krvnega sladkorja

Sladkorna bolezen, znana tudi kot diabetes, je kronična bolezen, ki vpliva na način, kako telo obdeluje glukozo (sladkor). Ena izmed ključnih komponent uspešnega upravljanja sladkorne bolezni je pravilna prehrana.

Prehrana 09. 06. 2023 05.00

Kaj jesti in čemu se izogibati za zajtrk?

Zdrav zajtrk naj vsebuje živila, bogata z beljakovinami, vitamini in minerali. Če se odločite za ogljikove hidrate, pa so najboljša možnost žitarice, kot je oves.

Zdravje 30. 05. 2023 05.00

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?

Lepi in zdravi zobje so nekaj, kar si vsi želimo, zato jim moramo nameniti tudi malo več pozornosti. Ni skrivnost, da nanje poleg genetike, higiene in raznoraznih bakterij vpliva tudi prehrana. Slednja pa je lahko lahko bolj ali manj kariogena. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Simptomi in bolezni 18. 10. 2022 05.00

Prehrana pri psoriatičnem artritisu: katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Čeprav psoriatičnega artritisa ni mogoče zdraviti samo z dieto, lahko nekatera živila pomagajo pri obvladovanju simptomov. Katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Prehrana 08. 08. 2022 05.00

Sočno sadje in zelenjava, ki vas bosta odžejala v teh vročih dneh

Uživanje sadja in zelenjave je priporočljivo v vseh letnih časih, toliko bolj pa tovrstno hrano obožujemo, ko naraščajo temperature. Sadje in zelenjava sta navadno bogata z vodo, okusna in celo zdrava!

Prehrana 21. 07. 2022 05.00

Zdravstvene koristi češenj, ki jih še ne poznate

Češnje so okusna poletna poslastica, s prehranskega vidika pa so njihove koristi zelo cenjene.

Prehrana 18. 02. 2022 05.00

Kakšna je razlika med dobrimi in slabimi ogljikovimi hidrati?

Poznamo preproste in zapletene ogljikove hidrate; vlaknine, škrob in sladkorje. Kakšne so prednosti zdravih ogljikovih hidratov, kateri ogljikovi hidrati so slabi in zakaj?

Razstrupljanje 18. 09. 2020 08.15

4 znaki, da potrebujete razstrupljanje telesa

Naše telo je vsakodnevno izpostavljeno različnim toksinom, ki jih dobimo iz hrane, vode in navsezadnje tudi iz zraka. Ne glede na to, kako močno se trudimo živeti zdravo, se skozi čas v telesu začnejo kopičiti toksini, ki lahko povzročijo napenjanje, slabost, pomanjkanje moči in tudi nenavadne spremembe razpoloženja. Kateri so še tisti znaki, s katerimi nas telo opozarja, da potrebujemo razstrupljanje?

Razstrupljanje 21. 05. 2020 10.00

Zakisanost telesa lahko privede do različnih bolezenskih težav

Kadar imamo porušeno kislinsko bazično ravnovesje v telesu, lahko nastopi zakisanost ali acidoza telesa. Ta lahko privede do različnih zdravstvenih težav. Zato je pomembno prepoznati znake zakisanosti ter svoje telo razstrupiti različnih toksinov, ki so se skozi določeno obdobje nabrali v našem telesu.

Prehrana 03. 05. 2020 20.15

Kaj pa, če tako priljubljen smuti v resnici ni zdrav?

V mešalnik vržemo kar nekaj sadja in zelenjave pa še kakšne oreščke in semena ter imamo občutek, da smo za svoje zdravje kar nekaj naredili. Pa je smuti res zdrav? Sadje in zelenjava in semena in oreščki so vsekakor živila, ki nam izredno koristijo. Toda bi bilo morda bolje pojesti cele? To smo vprašali prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859