samomorilne misli

Kakšni so znaki in simptomi depresije pri moških?
Moški, ženske in ljudje vseh spolnih identitet lahko kadarkoli v življenju zbolijo za depresijo. Depresija je resno stanje, ki vpliva na človekovo razmišljanje, čustvovanje in delovanje.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Vrstniško nasilje ima dolgoročne in škodljive posledice na posameznike
Vrstniško nasilje, psihično, verbalno ali fizično, navsezadnje tudi ustrahovanje, ima dolgotrajne posledice za najstnike, vključno z depresijo, anksioznostjo in nizko stopnjo samozavesti.

Tako droge vplivajo na duševno zdravje
Da je zloraba alkohola in drog lahko povezana s pojavom težav v duševnem zdravju, si verjetno že slišal.

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV
HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja
Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Ste že slišali za Cushingov sindrom?
Sindrom, ki povzroča prekomerno izločanje kortizola, je zapletena endokrina motnja s številnimi simptomi. Pri zdravljenju je potreben multidisciplinarni pristop.

Ste kronično nezadovoljni?
Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Kaj je komplicirano ali podaljšano žalovanje?
"Komplicirano žalovanje je oblika žalosti, ki obvlada človekov um in ga ne izpusti," pravi ena od misli. Posameznikom s to izkušnjo izguba močno poseže v življenje, zato si ne znajo predstavljati, kako bi se lahko počutili bolje. Žalost prevlada v njihovih mislih in občutkih, prihodnost brez ljubljene osebe pa se jim zdi mračna in brez pravega smisla.

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi
Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

Vse, kar morate vedeti o bipolarni motnji
Bipolarna motnja je duševna bolezen, ki jo zaznamujejo skrajni premiki v razpoloženju. Simptomi lahko vključujejo zelo čustveno povišano razpoloženje, imenovano manija. Vključujejo lahko tudi epizode depresije. Bipolarna motnja je znana tudi kot bipolarna bolezen ali manična depresija.

Živčni zlom: Kako ga prepoznati, kateri so sprožilci in kako ukrepati?
Besedno zvezo 'živčni zlom' velikokrat v vsakodnevnem pogovoru slišimo kot nekakšno frazo. Kaj dejansko je živčni zlom, kako ga prepoznati, kateri so sprožilci in kako ukrepati, ko postanejo vsakodnevni izzivi prezahtevni?

Pri bulimiji nikakor ne gre 'zgolj za bruhanje'!
Bulimija nervoza je motnja hranjenja, ki prizadene ženske in moške po vsem svetu, ne glede na starost, spol ali raso. Zanjo so dovzetni tudi najstniki, posebej zato, ker se motnje hranjenja zelo pogosto pojavijo prav v času odraščanja. Za bulimijo so značilne ponavljajoče se epizode prenajedanja, ki jim običajno sledijo bruhanje, uporaba odvajalnih sredstev ter pretirana telesna vadba. Oseba se tako ujame v spiralo konstantnega prenajedanja in čiščenja.

Je v obdobju perimenopavze mogoče zanositi?
Znaki menopavze se lahko pri ženskah začnejo pojavljati tudi pet do deset let, preden nastopi zadnja menstruacija. To obdobje poimenujemo z izrazom perimenopavza in pri vsaki posameznici traja različno dolgo.

Človek, ki razmišlja o samomoru
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Tourettov sindrom ima približno dva tisoč Slovencev
Tourettov sindrom ali sindrom Gilles de la Tourette je kompleksna nevrološko-psihiatrična motnja, za katero so značilni nehoteni telesni gibi ali tiki ter nenadzorovani vokalni glasovi. Gre za motnjo, ki se kar trikrat pogosteje pojavlja pri dečkih, kot pri deklicah. S tiki se običajno pokaže v otroštvu, ponavadi med šestim in osmim letom. Tourettov sindrom pa ima približno 2000 Slovencev.

Odnos do duševnega zdravja moramo ozdraviti in spremeniti
Vsaj enkrat v življenju se vsak četrti človek sreča neko duševno motnjo. "Večina se sreča samo enkrat in z blažjo motnjo, nekateri pa imajo tudi hude težave. Ocenjujemo, da ima vsaka tretja družina člana, ki ima neke težave v duševnem zdravju," je pojasnila Mojca Z. Dernovšek iz Inštituta Karakter.

Bulimija, samomorilne misli, zaupnost
Lep pozdrav! Stara sem 14 let in že 2 leti imam bulimijo, sem depresiuna, občasno se režem in imam samomorilske misli. Vedno več hodm na partije kjer spijem vedno več alkota, učasih kadim travo, čike ...

Prevara
Pozdravljeni. S fantom sva skupaj 7 let. Zadnja tri leta se zdravim za depresijo (samopoškodbeno vedenje in samomorilno vedenje) in OKM. V tem času mi je fant stal ob strani in mi pomagal. Zdaj ko sem...

Depresija, samomorilne misli
Pozdravljeni, sem star 16 let. Večkrat imam misli o samomoru pa se vedno premislim, češ da me bo družina pa kakšen prijatelj pogrešali. Razpoloženje mi zelo niha. Kdaj bi se najraje zjokal, naslednjič...

Samopoškodbeno vedenje, samomorilne misli
Zdravo. Imam eno težavo. Sem stara 17 let in bi nujno potrebovala pomoč neke odrasle osebe, ki bi se ji lahko zaupala. Namreč že veliko časa mi razpoloženje zelo niha enkrat sem srečna, v drugem trenu...

OBISK PEDOPSIHIATRA MIMO VEDNOSTI STARŠEV
Pozdravljeni! Stara sem 15 let in sem že bila zdravljena na psihiatričnem oddelku zaradi poskusa samomora, samomorilnih misli in kasneje ugotovljene bipolarne motnje. Dve leti po izpustu iz bolnice se...

Zdravila in psihoterapija
Stara sem 43 let,poročrna mati dveh otrok.Enkrat sem vas že vprašala za mnenje in ste mi odgovorili.Sedaj pa imam še ogromno več problemov ,pri zdravnici sem dobila zdravila za živce ki pa imam občute...

Depresivna mamica
Pozdravljeni! Stara sem 23 let, poročena, imam 2.5leti staro hčerko ter trenutno pričakujem drugega otroka. Ze 3 leta imam hude probleme (vsaj tako se mi zdi), namreč sem zelo brezvoljna, vsaka stv...

SAMOMORILNE IDEACIJE
Pozdravljeni! Stara sem 16 let in zanima me, če so določena občutja "v mejah normale" za to starost. Že nekaj mesecev razmišljam o samomoru, vendar gre večinoma samo za misli, včasih pa občutim tudi...

ALPRAZOLAM IN OKVARA ŽIVCEV
Spoštovani! Pred približno letom dni sem obiskala svojega osebnega zdravnika zaradi tiščanja v prsih in pospešenega utripa, nato sem naredila ekg, krvno sliko in TSH hormon, vse b.p. Nato mi je predpi...

Motnje hranjenja, anoreksija, bulimija
Pozdrav! Pred leti sem zbolela za anoreksijo,ki je trajala nekako 1 leto in pol, vendar pa sem zapadla tudi v bulimijo, katera traja že 2 leti, vendar sem jo s trdno voljo menim da premagala, saj v ne...

Depresivne epizode, samomorilne misli
Spoštovani, upam, da se vam bo ljubilo tole prebrati in mi dati strokovno mnenje o mojem stanju. Sem mlada ženska (v dvajsetih), zdrava, imam super družino in prijatelje. Ne vem, če mi boste verjeli,...