sezona obolenj

5 načinov, kako hitro odpraviti kašelj
Sezona prehladov, gripe in drugih virusnih obolenj je vsako leto neločljivo povezana z izzivi za naše zdravje in dobro počutje. Ko se temperature spustijo in dnevi skrajšajo, se odprejo vrata za številne mikroorganizme, ki izzivajo naš imunski sistem.

Na urgenci beležijo veliko število poškodb
Vremenske razmere so vplivale tudi na neugodne pogoje, zaradi česar na ljubljanski urgenci beležijo povečano število poškodb. Če obravnavajo na običajen dan 2 poškodbi zaradi zdrsa, jih je bilo minuli vikend kar 250. In prav zato pozivajo prebivalce, še posebej tiste starejše, naj bodo zelo previdni.

2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi
Čaji so odlični zavezniki imunskega sistema. Pozimi nas ne le grejejo, temveč vsebujejo tudi dobrobitna zelišča, iz katerih lahko pripravimo okusne napitke, okrepčila in zaščito za telo pred pogostimi okužbami dihal, ki spremljajo hladnejše zimske mesece.

Zabeležili prvi primer gripe
Okoli nas je vse več ljudi, ki smrkajo, kihajo, kašljajo, težko dihajo, imajo izcedek iz nosu ali zamašen nos in tako naprej. Sezona virusov je namreč tu, prav tako pa smo v oktobru zabeležili tudi prvi primer gripe. In kako se lahko izognemo okužbam dihal?

RSV virus znova v porastu
Pred nami je sezona številnih obolenj, v porastu pa je tudi respiratorni sincicijski virus oziroma RSV. Ogroženi so predvsem mlajši otroci, starejši in tisti z oslabljenim imunskim sistemom, medtem ko pri večini poteka okužba brez hujših zapletov. Več o tem, koliko hospitalizacij imamo v Sloveniji in kakšne novosti se nam obetajo, pa v nadaljevanju.

Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, včasih segajo celo do pomladanskih mesecev. RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih pa povzroča le blažja prehladna obolenja. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka.

Kaj pomaga pri hitrejšem okrevanju ob prehladu?
Zdravila za prehlad ni. Kaj pa vse tiste stvari, 'zdravila' in pripomočki proti prehladu, za katere trdijo, da se zaradi njih počutimo bolje? Poglejmo si, kaj dejansko deluje in kaj ne.

Kakšna je razlika med bakterijsko in atipično pljučnico?
Sezona respiratornih obolenj se je začela in med njimi je tudi pljučnica. Nevarna je predvsem za kronične bolnike, starostnike, dojenčke in za vse, ki imajo težave s slabim imunskim sistemom. Večkrat se zgodi, da dokler smo zdravi, niti ne pomislimo, kako zelo so v resnici pomembna naša pljuča.

Poskrbite, da boste imeli dovolj tega vitamina
Pred nami je obdobje številnih obolenj, za katere so glavni krivci mikrobi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. V zadnjem času pa je še posebej naraslo zanimanje za prav določen vitamin, ki naj bi dokazano pomagal pri virusnih okužbah, med drugim pri bolezni covid-19.

5 zmot o prehladnih obolenjih, ki jim nasedate
Sezona prehladnih obolenj se je začela in o tem, zakaj se prehladimo in kako zdravimo prehlade, obstaja kar nekaj prepričanj, ki niso vedno pravilna. Preverite pet najpogostejših.

Nosečnost in norice
Pozdravljeni, sem v 9 tednu nosečnosti. Noric do sedaj še nisem prebolela prav tako tudi moj triletni otrok in me zanima kako so nevarne za plod. Lep pozdrav!

Ali kašljajo in kihajo okoli vas?
Sezona gripe, prehladov in različnih viroz je v polnem razmahu. V hladnejših mesecih se boste težko izognili zamašenemu nosu, otečenemu grlu ali kašlju. S kihanjem in kašljanjem se bliskovito širijo virusi in v nadaljevanju vam razkrivamo, kako si lahko pomagate, da boste hladne mesece preživeli bolj prijetno.

S to začimbo lahko uspešno izgubite maščobo, ki se nabira okoli pasu in zadnjice
Ingver je dobro poznan kot odlična začimba za krepitev imunske odpornosti in uničevanje virusov, ko je sezona gripe in prehladov. A uporabite ga lahko tudi v toplih dneh, saj, kot kaže, pomaga tudi kuriti odvečno maščobo in vam lahko tako pomaga do bolj vitke postave pred sezono kopalk.

Se šele zdaj kažejo posledice?
Mlada zvezdnica je presenetila s popolnoma izčrpanim videzom. Le kaj se ji je zgodilo, da je tako bleda. Njenih lic ne krasi več niti kanček bolj zdrave barve, pod njenimi očmi se bohotijo podočnjaki.

Viroze na pohodu! Kako se zaščititi?
Pred virozo se pravzaprav ne moremo učinkovito zaščititi in dobiti zagotovila, da je ne bomo staknili, saj smo ljudje družabna bitja, viroze pa se izjemno enostavno prenašajo. Kljub temu obstaja določena oblika preventive.

Segrevanje škoduje astmatikom
Globalno segrevanje podaljšuje obdobja rasti rastlin, zato se cvetni prah pojavlja na vse večjem prostoru.