sezonske bolezni

Takšen kašelj zahteva obisk zdravnika
Med prehladom in drugimi obolenji je pogosto, da kašljamo in izkašljujemo. Kašelj je lahko suh ali moker, razlogov zanj pa je več. Kaj pa, ko kašelj ne preneha in traja v nedogled? Kakšni so razlogi?

Vse, kar morate vedeti o astmi
Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Kako ohraniti energijo in zdravje med hladnimi meseci?
Hladni meseci, ko dnevi postajajo krajši, temperature padajo, dež in sneg pa sta na vsakem koraku, lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje in energijo.

Bodite pozorni na takšen kašelj
Suh kašelj je lahko zelo naporen in dolgotrajen. Predstavljamo pogoste in manj pogoste vzroke dražečega suhega kašlja pri otrocih in odraslih, kako umiriti suh kašelj ter katera farmakološka in naravna zdravila so dobra proti suhemu kašlju.

11 simptomov vnetja sinusov
Sinusitis je vnetje tkiv v sinusih. Povzroča bolečine v obrazu, zamašen nos ali izcedek iz nosu, včasih pa tudi vročino in druge simptome.

Nad sezonske prehlade s kakovostnimi prezračevalnimi sistemi
Ko se temperature spustijo in se vse bolj zadržujemo v zaprtih prostorih, je kakovost zraka v naših domovih še toliko pomembnejša za ohranjanje zdravja. Ste vedeli, da lahko sodobni prezračevalni sistemi z dovršenimi filtri poskrbijo za svež, čist in zdrav zrak skozi vse leto?

5 načinov, kako pozimi lajšati astmo
Pozimi se astma lahko poslabša, saj so hladen in suh zrak, višji nivoji onesnaževal in sezonske bolezni, kot so prehladi in gripa, pogosti sprožilci astme. Telesna odpornost na zunanje dejavnike je v tem času manjša, kar lahko povzroči težave pri dihanju. Vendar pa obstaja več načinov, kako lahko ljudje z astmo zmanjšajo tveganje za poslabšanje simptomov v zimskih mesecih.

Kdaj in zakaj je treba razmisliti o dodatkih D-vitamina v zimskem času?
Vitamin D je ključnega pomena za zdravje ljudi, saj prispeva k pravilnemu delovanju imunskega sistema, zdravju kosti, uravnavanju vnetij in še mnogim drugim telesnim funkcijam. Čeprav ga pogosto imenujemo 'sončni vitamin', saj ga naše telo naravno proizvaja pod vplivom sončne svetlobe, je pozimi dostopnost naravnih virov tega vitamina bistveno manjša. Zima predstavlja čas, ko lahko številni posamezniki občutijo pomanjkanje vitamina D, kar ima lahko pomembne posledice za zdravje.

Nasveti za kronične bolnike v zimskem času
Zima za kronične bolnike predstavlja obdobje povečanih izzivov. Nizke temperature, suh zrak in sezonske bolezni lahko bistveno poslabšajo simptome in splošno zdravstveno stanje. Zaradi večje dovzetnosti za okužbe in obremenitve imunskega sistema je potrebna dodatna previdnost ter skrb za dobro fizično in psihično počutje. Razumevanje, kako se telo odziva na zimske pogoje, in prilagajanje življenjskega sloga sta ključnega pomena za ohranjanje zdravja.

Koliko časa traja, da se prehladimo?
Koliko časa traja, da se nalezemo prehlada, je odvisno od številnih dejavnikov: našega splošnega zdravja, imunskega sistema in splošne kondicije. Poglejmo si podrobneje.

Najpogostejše sezonske bolezni in pomembnost zaščite
Do določene mere lahko prehlade in podobne tegobe preprečimo in se zaščitimo. Nekaj lahko naredimo tudi za preventivo in ojačanje imunskega sistema, a ko nas sezonske bolezni ujamejo, kaj storiti?

Lahko slaba prebava vodi v hude bolezni?
Že dolgo odkrito in poznano dejstvo je, da so možgani in naše črevesje neločljivo povezani. V prebavi se 'skriva' tudi naš imunski sistem, upravičeno pa lahko trdimo, da je prebava odgovorna za naše splošno počutje. Lahko torej prebava vodi v hude bolezni? Kako lahko to preprečimo?

Nenehen prehlad morda nakazuje to
Če imate nenehen izcedek iz nosu, morda ne gre za alergijo. V zimskem času nas mučijo bolj kot ne redni prehladi, ob prehodu na pomlad in v spomladanskem času pa so na pohodu alergije. Zdi se, da zamašenemu nosu ni videti konca. A če ugotovite, da vam zdravila proti alergijam ne pomagajo, je čas, da pomislite, ali gre za drugo stanje.

Pogosta jesenska obolenja in kako se jim izogniti
S spreminjanjem barv listov in prihodom hladnejšega vremena prihaja tudi izziv za ohranjanje zdravja. Prehod iz poletja v jesen nas lahko naredi bolj dovzetne za nekatere bolezni. Razumevanje pogostih bolezni, ki se pojavljajo v tem letnem času, in sprejemanje proaktivnih ukrepov nam lahko pomaga, da ostanemo zdravi in uživamo v lepotah jeseni.

Trije načini za bolj hranljivo prehrano
Ko gre za ohranjanje zdravja, je prehrana poleg gibanja in razgibavanja telesa ena najboljših stvari, ki jih lahko naredite za zdravje svojega telesa. Če želite jesti bolj hranljivo, a ne veste povsem, kako začeti in nadaljevati, predstavljamo nekaj preprostih sprememb, ki bodo koristile vašemu zdravju.

'Filane' paprike na prav poseben način
Polnjene paprike so ena tistih jedi, ki v poletnih mesecih večkrat kraljuje na naših krožnikih. Še posebej priljubljene so v sredini poletja, ko je sezona domačih paprik na vrhuncu. Največkrat jih pripravimo na 'klasičen' način, torej nadevane z mletim mesom in rižem ter kuhane v paradižnikovi omaki, a je možnosti za njihovo pripravo še veliko več. Poskusite nekaj novega, drugačnega, predvsem pa prijaznega do vaše prebave!

Kako preprečiti pogosta jesenska obolenja?
Tako kot prilagodimo svojo garderobo, bi s prihodom jeseni in vedno hladnejših temperatur morali prilagoditi tudi svoje navade. Te naj zajemajo predvsem preventivo in skrb za lastno zdravje. Poglejmo si najpogostejša jesenska obolenja, preprečevanje, preventivo in kurativo.

Ne boste verjeli, za kaj vse jo lahko uporabite
Kopriva je že od antičnih časov stalnica v zeliščarstvu. Poglejmo si, za kaj vse je dobra, kako jo lahko uporabimo, predvsem pa, kaj vsebuje.

Kaj je sinusitis?
Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Ste pogosto utrujeni? Morda se razlog skriva v pomanjkanju vitamina C
Vitamin C, znan tudi kot L-askorbinska kislina, je vodotopen vitamin, ki je bistven za številne funkcije telesa. Vitamina C človek ne more sintetizirati, kar pomeni, da ga moramo pridobivati iz virov hrane. Kakšni so torej znaki in simptomi pomanjkanja vitamina C?

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Živilo, ki lahko zmanjša tveganje za enega najpogostejših rakov
Redno uživanje rib zmanjša tveganje za raka na debelem črevesu in danki, je pokazala študija, ki jo je vodila Mednarodna agencija za raziskave raka. Vzeli so podatke 476.160 ljudi, ki so jih spremljali 15 let. Menijo, da je zmanjšano tveganje posledica delovanja omega-3 maščobnih kislin, ki jih ribe vsebujejo.

To bo pomagalo znižati holesterol
Naj najprej pojasnimo, da holesterol sam po sebi ni nič slabega. Imamo ga vsi ljudje in brez njega ne bi mogli živeti. Proizvajajo ga naša jetra in nekaj ga zaužijemo s hrano. A težava se pojavi, ko imamo naenkrat preveč tako imenovanega LDL holesterola. Ta pa lahko maši žile in ko ga je preveč, je treba ukrepati in to preprečiti.

Ah, spet ta cvetni prah!
Pomladno vreme in višje temperature so prinesle že prve alergijske reakcije na cvetni prah. Čeprav nas je večina nestrpno pričakovala lepe dni in pomladno cvetenje, pa le-to za kar skoraj vsakega tretjega človeka pomeni nadležno obdobje senenega nahoda. Če ste tudi vi med alergiki, preverite, kaj cveti, v katerih mesecih in kako lahko alergijo omilite!

'Čudežna' goba za hujšanje in čiščenje telesa
Kombuča je goba. Pravijo ji tudi 'čudežna' goba, predvsem zaradi dobrobiti, ki jih prinaša za naše telo. Čaj ali sok iz kombuče pospešuje prebavo, odstranjuje bakterije iz telesa, odpravlja utrujenost, pomaga pri hujšanju in krepi imunski sistem.

Gripa, angina, prehlad – kaj se vas loteva?
Sezonske viroze v jesenskem in pomladnem času, ko so značilna izrazita temperaturna nihanja, vsako leto prizadenejo več kot polovico Slovencev. Ste tudi vi med njimi?

ZDRAVA PREHRANA IN STROŠKI
LEPO POZDRAVLJENI PRIMARIJ JURIJ ŠUBIC ! BOLEHAM ZA DIABETESOM TIPA I. IN SE ZDRAVIM Z INSULINSKO TERAPIJO IN SICER JEMLJEM KRATKODELUJOČI INSULIN HOMORAP IN NOČNEGA OZIROMA DOLGODELUJOČEGA LANTUS . ...

To sta si zaželela za svoj poročni dan
Le kaj si lahko jutri za kosilo obeta 600 gostov na poroki princa Harryja in Meghan Markle? Nekaj skrivnosti je izdal glavni kuhar Mark Flanagan, ki je povedal tudi, da je sam kraljevi par želel, da je hrana zdrava, sezonska, lokalno pridelana in seveda okusna.

Kruh: DA ali NE?
Kruh je lahko dober vir vlaknin, vitaminov in mineralov. Prav zato je lahko ključnega pomena v zdravi prehrani. A vse oblike kruha niso narejene enako, zato je pomembno, kakšen kruh izberete. Kruhu najslabše kvalitete se je res bolje izogniti.

S slovenskim odkritjem nad izčrpanost
V sodobnem času je več kot polovica populacije že izpostavljena izgorelosti. Nenehna prizadevanja k več in več uspehom na kariernem in osebnem področju, lahko privedejo v začarani krog nenehnega dokazovanja in izčrpavanja svojega telesa in duha. Tako ni nenavadno, da postajamo razdražljivi in kronično utrujeni. Preverite, kako si pomagati.