sinapse

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?
Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

7 stvari, ki jih nisi vedel o odraščanju
Odraščanje je obdobje, polno sprememb in presenečenj. Tvoje telo se razvija hitreje kot kdaj koli prej, kar pogosto povzroča vprašanja in dvome. A brez skrbi – tvoje telo ve, kaj počne!

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade
Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

To se zgodi z vašimi možgani, če ne spite dovolj
Ko smo izčrpani lahko kaj hitro opazimo, da ne moremo biti skoncentrirani, da si težje zapomnimo stvari in da delamo več napak. Možgani nam preprosto ne funkcionirajo dobro. Nova raziskava pa je pokazala, kako lahko kronično pomanjkanje spanja povzroči, da možgani dobesedno pojedo samega sebe.

7 zmot o naših možganih
Nemški zdravnik dr. Henning Beck je raziskal mite, povezane z možgani, in poskušal ugotoviti, ali je v njih vendarle tudi kaj resnice. V nadaljevanju razkrivamo nekaj njegovih najbolj zanimivih primerov.

Noro odkritje o kakavu!
Redno uživanje sladkega čokoladnega napitka, s katerim se sicer najpogosteje 'pocrkljamo' v zimskih dneh, je še kako koristno za zdravje, je pokazala nova raziskava. Kakav naj bi namreč uspešno preprečeval razvoj demence.

Kako dobro poznate svoje možgane?
Možgani so še vedno najbolj neraziskan in kompleksen del našega telesa, zato strokovnjaki o njih vsak dan izvedo kaj novega. A marsikaj je kljub vsemu že razkrito. Več o tem nam je ob tednu možganov, ki se je začel pri nas in po svetu, povedala pediatrinja Tina Bregan.

Nikar ga ne črtajte s svojega jedilnika!
Mnogi, ki pazijo na kilograme, s svojega jedilnika najprej črtajo krompir. Zato strokovnjaki opozarjajo, da je ta glaven vir energije, hkrati pa naravno zdravilo številnih pogostih bolezni.

Kaj povzroča deja vu?
Dolgo časa so se znanstveniki spraševali, kaj povzroča deja vu, nova raziskava pa je razkrila skrivnost tega nenavadnega stanja, ko imamo občutek, da smo neki trenutek že doživeli, čeprav dobro vemo, da ga nismo.

Sladkor poneumlja!
Sladkor ne povzroča le odvisnosti in odvečnih kilogramov, strokovnjaki namreč pravijo, da tudi poneumlja. K sreči pa obstajajo načini, kako ta učinek sladkorja preprečiti.