Vizita.si

sistemski

Imunski sistem 28. 03. 2025 03.35

Kaj so protitelesa?

Kaj so protitelesa, čemu so namenjena in kakšno vlogo igrajo pri imunskem sistemu v našem telesu? Vse, kar morate vedeti o protitelesih, predstavljamo v nadaljevanju.

Bolezni 26. 03. 2025 03.18

Tudi nizek pritisk je lahko nevaren

Nizek krvni tlak je običajno manj škodljiv kot visok. Kljub temu pa je, v kombinaciji s še nekaterimi drugimi simptomi, lahko znanilec nekaterih drugih bolezni. Kdaj je hipotenzija lahko nevarna?

Duševno zdravje otrok 05. 03. 2025 04.00

Slovenija, prebudimo se: Duševne stiske otrok kličejo po našem odgovoru

Slovenija, poglejmo resnici v oči: naši otroci trpijo. Za nasmehi in šolskimi klopmi se skrivajo zgodbe, ki jih premalokrat slišimo – zgodbe o anksioznosti, osamljenosti, vrstniškem nasilju in nemoči. Statistike niso le suhi podatki na papirju, ampak so odsev realnosti, ki kliče po takojšnjem ukrepanju.

Zdravje 22. 01. 2025 04.30

Kaj se zgodi, če se zastrupimo s kemikalijami?

Zastrupitev s kemikalijami je resno zdravstveno stanje, ki se lahko zgodi zaradi nenamernega stika, vdihavanja, zaužitja ali absorpcije strupenih snovi skozi kožo. Posledice so odvisne od vrste kemikalije, količine, ki smo ji bili izpostavljeni, in časa, ki je pretekel do ukrepanja. V hujših primerih lahko zastrupitev ogroža življenje in zahteva takojšnjo medicinsko pomoč.

Starostne bolezni 15. 11. 2024 04.38

Kronično srbenje kože, ki lahko vpliva na kakovost življenja

Kaj je senilni pruritus, kdaj in pri kom se pojavi ter kako ga zdravimo? Vse to v nadaljevanju.

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Simptomi in bolezni 07. 11. 2024 03.37

Kdaj je utrujenost simptom bolezni?

Utrujenost je danes že pogosta težava mnogih ljudi. Nekateri se z njo spopadajo občasno, medtem ko drugi doživljajo kronične epizode utrujenosti. Kdaj je utrujenost posledica stresa, okoliščin in kdaj nakazuje na določene bolezni in je dejansko simptom?

Pediatrija 21. 08. 2024 04.38

Najpogostejša vrsta artritisa pri otrocih

Juvenilni idiopatski artritis naj bi bila najpogostejša vrsta artritisa pri otrocih. Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje? Kako lahko prepoznamo znake pri otrocih?

Zdravje 07. 06. 2024 04.47

Povišan CRP lahko nakazuje na to bolezen

Zdravniki običajno zahtevajo test C-reaktivnega proteina za pomoč pri diagnosticiranju ali izključitvi določenih bolezni. Kaj točno pomeni in na katere morebitne bolezni lahko nakazuje?

Imunski sistem 06. 12. 2023 05.00

Katere avtoimunske bolezni poznamo?

Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Bolezni 09. 11. 2023 05.00

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!

Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

Prebava 06. 10. 2023 05.00

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'

V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Simptomi in bolezni 07. 10. 2022 05.00

Disfonija in afonija: vzroki, simptomi in načini zdravljenja

Vzroki za hripavost in izgubo glasu so lahko številni, zdravljenje pa je odvisno od specifičnega vzroka. Posebno področje zdravljenja zajema spremembe barve in frekvence glasu, za katere se najpogosteje odločijo ljudje, ki spremenijo spol.

Simptomi in bolezni 31. 05. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o kroničnih vnetnih črevesnih boleznih

H kroničnim vnetnim črevesnim boleznim sodita ulcerozni kolitis in Chronova bolezen. Kakšni so simptomi in znaki omenjenih stanj, kako ju zdravimo, je morda v ozadju lahko psihosomatski vzrok in kakšna je prognoza? O tem smo se pogovarjali z dr. Natašo Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije.

Simptomi in bolezni 15. 04. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o pljučni hipertenziji?

Pljučna hipertenzija je ime za skupino bolezni, do katerih pride zaradi različnih vzrokov. Vsem skupinam je skupen trajno povišan sistolični tlak v pljučni arteriji. Zdravljenje pljučne hipertenzije je odvisno od njenega vzroka.

Simptomi in bolezni 29. 03. 2022 05.00

Preverite, ali imate zamaščena jetra

Prišla je pomlad in z njo tradicionalno spomladansko čiščenje. To med drugim obsega tudi pospravljanje omare in umeščanje pomladnih ter poletnih kosov garderobe na glavne police. Številni ob tem z zaskrbljenostjo ugotavljajo, da jih oblačila prejšnje tople polovice leta zategujejo in tiščijo, kar je znak, da so pridelali nekaj dodatne maščobe in kilogramov. Če tudi vi sodite mednje, je sedaj še pravi čas, da ukrepate in telo spravite na prave tirnice na naraven način.

Koža 20. 01. 2022 05.00

Tako preprosto se lahko zaščitite pred okužbo

Preživljanje prostega časa v naravi, brezskrbna otroška igra, vrtičkanje ali gospodinjska opravila so na prvi pogled povsem nenevarne aktivnosti, a je lahko že manjša neprevidnost dovolj, da pride do kakšne poškodbe, bodisi ureznine bodisi odrgnine. Čeprav manjše rane in odrgnine načeloma niso nevarne, pa je zelo pomembno, da jih znamo pravilno oskrbeti in zaščititi, saj se tako izognemo možnosti okužb. Poškodovana koža je namreč idealna za vstop umazanije ter bakterij v organizem, posledice pa so vse prej kot prijetne.

Bolezni 24. 12. 2020 05.15

Nenalezljiva, a izjemno neprijetna nadloga

Boleče razjede ali afte so boleče ranice, ki nastanejo v ustih. So okrogle, bele in rdečkasto obrobljene. Skoraj vedno se pojavijo na rahlem, mehkem tkivu, predvsem pa na notranji strani ustnic ali lic, na jeziku ali mehkem nebu.

Zdravje 01. 07. 2020 08.23

Kako ravnati ob piku ose?

V teh dneh so ose izjemno nadležne, še posebej ko moramo v času kosila kriliti z rokami in odganjati ose, namesto da bi lahko v miru pojedli obrok. A kaj storiti, če osa piči, in kdo mora biti pri piku še posebej previden. Preverite spodaj.

Bolezni živčevja in možganov 08. 05. 2020 08.00

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi

Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Stvari, ki vam jih vaši nohti sporočajo o zdravju

Zdravi nohti imajo gladko površino, so enakomerno trdi (trdnost jim daje beljakovina keratin), barva je prozorna oziroma obarvana rahlo rožnato, na površini nohta pa ni madežev in belih pikic. Vsakršne spremembe na nohtih pa so lahko odraz različnih bolezni.

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?

Sistemski eritematozni lupus je kronična avtoimuna bolezen vezivnega tkiva. Oznaka 'sistemski' pomeni, da lahko prizadene celotno telo. Gre za bolezen s prisotnostjo številnih protiteles, pri kateri imunski sistem napade in prizadene zdrava tkiva ter celice in organe telesa.

Bolezni 03. 02. 2020 08.32

Kdaj so spremembe na nohtih nevarne?

Spremembe na nohtih so lahko posledica slabe prehrane ali zunanjih dejavnikov, kot so poškodbe, delovanje kemikalij ali UV-sevanje. Včasih pa so tudi posledica bolj resnih bolezni. Več o tem nam je pojasnila dermatologinja Mateja Lisjak, dr. med.

Bolezni 20. 01. 2020 08.03

V Sloveniji živi približno 400 bolnikov z miastenijo gravis

Miastenija gravis (MG) v dobesednem prevodu pomeni »hudo šibkost mišic«. Gre za redko, kronično in neozdravljivo avtoimuno bolezen, s katero se pri nas sooča kar nekaj sto bolnikov in pri kateri je moten prenos živčnih signalov na mišice, zaradi česar se te manj krčijo.

POPovi zdravniki 30. 01. 2017 14.01

Zastanek seča

Pozdravljeni! Star sem 38 let in imam postavljeno diagnozo sistemski lupus..z prizadetostjo ledvic,CŽS....pred nekaj dnevi sem bil na ultrazvočnem pregledu trebuha (kontrola) in vse je bilo b.p. nakar...

POPovi zdravniki 15. 07. 2013 22.01

Prehrana po terapiji z Medrolom

Pozdravljeni! Stara sem 17 let in pred letom dni so mi odkrili da imam sistemski lupus (SLE), sicer je blažja oblika, ker moji organi niso prizadeti. Imela sem samo bolečine v sklepih, glavobole, slab...

POPovi zdravniki 01. 03. 2013 09.17

Lipoliza

Pozdravljeni, pred enim letom sem bila na injekcijski lipolizi, vbrizgali so mi snov Dermastabilon, prvič štiri ampule, nato šest ampul. Snov se imenuje PC in DC. Po kolikem času se kemikalije izloči...

POPovi zdravniki 07. 02. 2013 21.28

Monocitoza

Spoštovani! Verjetno bi se s tem vprašanjem moral obrniti na kakega hematologa, pa vendarle upam, da mi boste tudi vi lahko svetovali. Star sem 27 let in že eno leto opažam povišane monocite v kr...

POPovi zdravniki 22. 11. 2012 06.28

Turi

Spoštovani prosim za razlago ali pomoč z mazili ali pač z čem... Zadnje 3 leta sem deležen mnogih mazoljev, turov, največ po hrbtu, pa tudi po ostalih delih obraza..Nekateri mazoljčki imajo črno kap...

POPovi zdravniki 11. 10. 2012 12.36

Nosečnost

Pozdravljeni, sem v 24 tednu nosečnosti in imam že skoraj od začetka nosečnosti probleme z zobmi, osmice. Zobozdravnica mi je v prvem trimesečju v zgornji osmico odmrla zivec z zdravilom, katero...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859