slovensko mleko

Previdno, če imate to stanje
Atopijski dermatitis in težave z razdraženo in atopično kožo so vse bolj razširjene težave, ki ne vplivajo zgolj na kožo posameznika, temveč tudi na njegovo samozavest. Koža je namreč pogosto razdražena, rdeča, suha, pojavljajo se celo ekcemi, zaradi česar številni kožo skrivajo in se izogibajo medosebnim stikom. Prav zato je pomembno, da oseba, ki trpi za tem stanjem, najde ustezno kozmetiko, ki mu pomaga, veliko pa lahko naredi tudi s prilagajanjem v vsakodnevnem življenju.

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo
Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Je mleko res zdravo?
Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Ob tem ne gre zanemariti niti izvora mleka, saj so med kravjim, kozjim in ovčjim mlekom kar precejšnje razlike. Jih poznate?

To je resnica o hrani v bolnišnicah
Priprava bolnišničnih obrokov je vse prej kot enostavna, saj je treba zadostiti najrazličnejšim stanjem in terapijam ter striktno slediti splošnim prehranskim priporočilom. V naši največji bolnišnici imajo natančno opredeljene strokovne kriterije za izbor posameznega sklopa živil. Pozorni so na sestavo izdelka in hranilne vrednosti, prednost pa dajejo lokalnim pridelovalcem in proizvajalcem.

Dan slovenske hrane letos nekoliko drugačen, a še vedno z istim pomenom
20. novembra obeležujemo dan slovenske hrane, dan, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu lokalno pridelane hrane in podpori domačim pridelovalcem. Uvod v dan predstavlja tradicionalni slovenski zajtrk, tudi v vseh šolah in vrtcih. Ker šolanje trenutno poteka na daljavo, bodo skupni obrok nadomestili z učnimi vsebinami o pomenu slovenske hrane.

Kdo skrbi za kakovost mlečnih izdelkov?
Veste, od kod izvira mleko, ki ste ga popili z jutranjo kavo? Ali maslo, ki ste ga pojedli za malico? Tako kot je pomembno poznati poreklo sadja in zelenjave, velja tudi za mleko. In tudi tu velja pravilo, da je lokalno najbolj kakvostno. Spoznajte nekaj ponosnih slovenskih kmetovalcev, ki skrbijo za to, da bi bili njihovi mlečni izdelki kar najbolj kakovostni.

Znate izbrati živila, ki ne redijo?
Bi si med jutranjo kavo privoščili kolaček, na katerem bi pisalo, da vsebuje 450 kalorij in bi vedeli, da to predstavlja skoraj tretjino priporočenega dnevnega vnosa kalorij? Številni bi verjetno vsaj dvakrat premislili, preden bi si ga privoščili. Žal pri nas vsi izdelki še niso označeni s kalorijsko vrednostjo, a kmalu se bodo oznake spremenile.

Slovensko razkritje: Mislite, da jeste mleto meso, v resnici pa ...
Zveza potrošnikov je pri testiranju predpakiranega mletega mesa ugotovila, da je večina proizvajalcev svoje kupce namerno zavajala. Dr. Pajk Žontar zato opozarja, da se moramo naučiti, kako takšno prikrivanje resnice prepoznati.

Označba višje kakovosti zagotavlja visoko kakovostna živila
Hrana slovenskega porekla je večinoma kakovostna, nekateri pridelki in živila pa se ponašajo tudi z označbo višje kakovosti, so ugotovili strokovnjaki na okrogli mizi Višja kakovost prehranskih izdelkov.