Vizita.si

sočutje

Osebna rast 16. 03. 2025 04.21

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje

Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Seks & razmerja 31. 12. 2024 04.02

6 nasvetov, kako lepo končati razmerje

Vsi vemo, da je to ena najtežjih stvari, a tudi to je del življenja. Kako lahko razmerje končamo na dostojanstven in kulturen način?

Psiha 01. 11. 2024 04.10

Kako se spoprijeti s pritiskom na telesno podobo, ki ga ustvarjajo družbeni mediji?

V današnjem svetu so družbena omrežja del našega vsakdana. Instagram, TikTok, Snapchat in druga omrežja so polna slik in videov ljudi, ki izgledajo 'popolno'. A resničnost je pogosto precej drugačna.

Duševno zdravje 31. 10. 2024 04.09

Ste preveč ali premalo samokritični?

Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Osebna rast 06. 10. 2024 04.47

Spremembe, ki jih morate narediti v svojih 30-ih

Trideseta leta so pravi čas, da prevzamete nadzor nad svojim zdravjem in življenjem. To je tudi pravi čas, da sledite svojim sanjam in odkrijete, kakšne so vaše prioritete.

Odnosi in spolnost 21. 09. 2024 04.34

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih

Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Zlata leta 19. 05. 2024 04.44

Tako boste 'videti' mlajši

Filozofija dolgega življenja, predvsem pa vitalnosti posameznika, je že stoletja predmet številnih razprav. Zdi se tako zapletena in težavna za razumevanje, toda, ali je res? Konstanto poudarjamo čisto običajne stvari, kot so kakovosten spanec, pomen prostega časa, dovolj gibanja, rekreacija uma in telesa, omejitev alkoholnih pijač, opustitev kajenja ... pa se tega tudi držimo?

Novice 10. 01. 2024 13.17

Umrla je mati nekdanje prve dame ZDA

Amalija Knavs, mati nekdanje prve dame ZDA Melanie Trump, je v starosti 78 let umrla v bolnišnici v Miamiju. Nedavno je Donald Trump potrdil, da je Amalija zelo bolna. Melania je opisala svojo mamo kot močno žensko, polno miline in toplote. Trump je na profilu na Instagramu delil žalostno novico in označil Amalijo kot neverjetno žensko.

Psiha 12. 12. 2023 05.00

Znate prepoznati znake manipulacije?

Večina ljudi meni, da se manipulatorje zlahka opazi in prepozna. A temu ni tako. Veliko večino med njimi je težko prepoznati, potrebujemo pa precej časa, da opazimo določene stvari, ki so tako zelo napačne v odnosu.

Žensko zdravje 04. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru

Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Duševno zdravje 03. 09. 2023 05.00

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo

V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Tuje 30. 05. 2023 05.00

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner

Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Duševno zdravje 15. 02. 2023 05.00

4 glavni odzivi na travmo, strah ali stres

V davni preteklosti je bilo za naše prednike zelo koristno, da so se hitro odzvali na nevarne plenilce in pobegnili z odzivom 'boj ali beg'. V sodobni družbi je danes telesnih groženj sicer manj, pa vendar so isti evolucijski odzivi še vedno globoko zasidrani v naših telesih.

Duševno zdravje 04. 01. 2023 05.00

Znanost o sočutju: lahko dobrota in sočutje dejansko pozitivno vplivata na zdravje?

Prijaznost in sočutje se pogosto pojmujeta kot dobri sredstvi za blaženje stresa, poudarja pa se tudi njun pozitiven vpliv na medsebojne odnose in zdravje. Več znanstvenih študij je potrdilo blagodejne učinke sočutja, ki naj bi izboljšalo razpoloženje, povečalo altruistične občutke pri ljudeh in spodbujalo povezanost z drugimi.

Osebna rast 05. 12. 2022 05.00

6 znakov, da ste 'stara duša'

Enostavne definicije, kaj je stara duša, ni, spodaj pa boste vseeno našli nekaj najbolj prepoznavnih lastnosti ljudi, ki naj bi to bili.

Odnosi in spolnost 25. 10. 2022 05.00

Kako osebne tragedije vplivajo na partnerski odnos?

Saj poznate tisto zaobljubo: S teboj bom v dobrem in slabem. Ne glede na to, ali smo v partnerskem odnosu (zakonu) skupaj eno leto, 10 ali 30, na poti vedno doživimo vsaj kakšno osebno tragedijo, ki nam jo postreže življenje. Te so lahko manjše, kot je denimo izguba službe, ali pa večje, kot so hujše nesreče, izgube staršev ali otrok, usodne bolezni. V nadaljevanju izpostavljamo, kako v takšnih trenutkih biti opora partnerju in kako preprečiti, da bi življenjske preizkušnje razklale partnerski odnos.

Duševno zdravje 19. 10. 2022 05.00

Kronične in neozdravljive diagnoze in duševno zdravje

Kronične in neozdravljive bolezni imajo velik vpliv tudi na duševno zdravje obolelih in njihovih svojcev, saj obvladovanje simptomov, načini zdravljenja, neželeni učinki ter spremembe v vsakodnevnem delovanju povzročajo velik stres in v nekaterih primerih tudi prilagoditev življenjskega sloga.

Psiha 16. 08. 2022 05.00

Si tudi ti večkrat izrečeš stavek: 'Sovražim se!'?

'Sovražim se! Sovražim, kako izgledam, kaj počnem, sovražim vse na sebi!' Je tudi tebi domač ta stavek? Odraščanje ni vedno lahko in pogosto se pojavi izrazito nezadovoljstvo s seboj in svetom, kar prinese veliko frustracij. A občasne negativne misli o sebi, če jih seveda ne znaš zaustaviti, lahko vodijo do vse slabšega duševnega počutja, tesnobe in celo depresije.

Duševno zdravje 06. 06. 2022 05.00

Spolna vzdržnost v partnerskem odnosu

Malo stvari je tako zelo osebnih kot odločitve, ki jih ljudje sprejemamo o svojem spolnem življenju. Izbira kdaj, zakaj, kako in s kom deliti spolne užitke, je del naše najgloblje intime. Nekateri radi uživajo v aktivnem in pestrem spolnem življenju, spet drugi prakticirajo vzdržnost le nekaterih ali kar vseh spolnih aktivnosti. Preverite, zakaj se nekateri odločajo za spolno vzdržnost, kakšni so najpogostejši razlogi, pa tudi koristi.

Osebna rast 20. 05. 2022 12.16

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?

Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Tuje 19. 05. 2022 05.00

Manekenka o staranju: 'Verjamem, da z leti postajamo lepši'

Paulina Porizkova se je postavila zase, potem ko je moški na družbenem omrežju komentiral njeno fotografijo in ji napisal, da je 'prestara, da bi pozirala v bikiniju.

Duševno zdravje 07. 04. 2022 05.00

7 konkretnih načinov, kako lahko pomirite svoj um in telo v času stiske

Vsi vemo, kako je, ko se pojavijo sprva vznemirljive, rahlo neprijetne misli in občutki, zelo kmalu pa lahko, če se jim prepustimo, pademo v globok vodnjak strahu in občutek preobremenjenosti. V takšnih situacijah lahko zelo kmalu začnemo verjeti, da nad svojimi občutki in čustvi nimamo nadzora.

Simptomi in bolezni 31. 03. 2022 09.24

Kaj je afazija? Stanje, ki so ga diagnosticirali Bruceu Willisu, vpliva na komunikacijo

V sredo je družina zvezdnika Brucea Willisa objavila, da so igralcu diagnosticirali afazijo, zaradi česar se je pri svojih 67 letih 'upokojil' oz. umaknil iz igralskega poklica. Afazija je namreč zdravstveno stanje, pri katerem pacienti težko komunicirajo, govorijo in razumejo jezik. Poglejmo si malo več o tem stanju.

Psiha 29. 03. 2022 05.00

Kako podpreti prijatelja, ki ima duševno motnjo?

Teme o duševnih motnjah so za marsikoga težke in morda celo povezane s kančkom tabuja, še zlasti če prihajamo iz okolja, kjer se o tem ni nikoli govorilo. A vsi vemo, da so v današnjem času različne oblike duševnih stisk še kako prisotne tudi v obdobju najstništva, zato smo ti pripravili nekaj nasvetov, kako podpreti prijatelja, ki se spopada s težavami v duševnem zdravju.

Duševno zdravje 16. 03. 2022 05.00

Kaj je regulacija čustev?

Čustvena regulacija je proces, s katerim vplivamo na lastna čustva (samoregulacija) ali čustva drugih. Lahko je povsem samodejna oziroma instinktivna, zavestna ali nezavedna ter ima velik vpliv na proces čustvovanja – doživljanja in izražanja čustev. Pri samoregulaciji gre torej za ’prostor’ med občutkom in reakcijo – spodbuja nas, da nekoliko upočasnimo in se odzovemo po objektivni oceni situacije.

Duševno zdravje 18. 01. 2022 05.00

Kaj je manipulacija in kako jo prepoznamo?

Manipulacija je praksa uporabe posrednih taktik za nadzor vedenja, čustev in odnosov. Najpogosteje se dogaja v zasebnih odnosih, znotraj partnerstva ali družine, pa tudi v poklicnem življenju, v sklopu odnosov med sodelavci. Širše in splošno gledano pa smo manipulaciji podvrženi vsak dan preko oglasov in ostalih prodajnih taktik.

Psiha 30. 12. 2021 05.00

Kako lahko pomagaš prijatelju, ki se bori z depresijo ali tesnobo?

Ko gre za duševno zdravje, zlasti kadar so posameznikove razmere precej slabe, je treba k človeku pristopiti previdno.

Psiha 26. 10. 2021 05.00

Kdo so narcistični starši?

Popolni starši ne obstajajo, obstajajo pa dovolj dobri starši, ki se trudijo po svojih najboljših močeh in ravnajo tako, kot v danem trenutku najbolje vedo in znajo. A ko se nekdo, ki naj bi bil vir podpore, nege in zaščite, izkaže za vir stisk in bolečine, dobi to povsem druge razsežnosti.

Osebna rast 14. 10. 2021 05.00

Kaj so moralna načela in zakaj so pomembna?

Ste se že kdaj vprašali, na podlagi česa se v življenju odločate? Zakaj sprejemate prav takšne odločitve in ne drugačnih, zakaj se vam morda zdijo dejanja drugih neprimerna in zakaj imate v prsih neprijeten občutek, ko počnete nekaj, kar se vam ne zdi prav? Rdeča nit vsega navedenega so pogosto prav moralna načela, ki pa so lahko za vsakogar drugačna, saj so odvisna tudi od tega, kako je bil nekdo vzgojen in kaj mu je v življenju pomembno.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859