socialna omrežja

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?
Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe
Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Preprosti načini, kako do zdrave pozitivne telesne samopodobe
Je v današnjih časih, dobi, v kateri prevladujejo socialna omrežja, res tako težko ohranjati pozitivno telesno samopodobo? Zdi se že tako. A nikar ne obupajte, storimo lahko ogromno!

6 načinov, kako upočasniti tempo
V današnjem svetu, kjer so tehnologija, hiter način življenja in nenehni pritiski vsepovsod, je vse težje najti trenutke miru in počitka. Zdi se, da se dnevi hitijo mimo nas, medtem ko se trudimo slediti nalogam, obveznostim in pričakovanjem. Ta stalna hitenja pa vodijo v stres, izčrpanost in izgorelost. Iskanje načinov za upočasnitev tempa življenja postaja nujnost, če želimo ohraniti duševno in fizično zdravje.

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade
Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

Klara Lotrič: Želim si, da bi mi ta izkušnja prinesla še večje zaupanje vase in me opomnila, kako močna sem
Pravijo, da bolezen ne izbira ne na podlagi spola ne na podlagi starosti. Da je to res, je spoznala tudi mlada Klara Lotrič, grafična oblikovalka, ustvarjalka, ki so ji postavili diagnozo kostnega raka, osteosarkoma. Trenutno je v fazi zdravljenja, prejema kemoterapijo in čaka na operacijo. Ohranja neizmeren optimizem in voljo do življenja, hkrati pa poudarja tisto, kar naj bi bilo tako zelo samoumevno, a žal ni.

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?
Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Dokazana stvar, ki podaljšuje življenje
Vsem je dobro znano, da je za dolgo in kvalitetno življenje treba poskrbeti za raznoliko prehrano, redno gibanje, zadostno količino spanca in zmanjšanje stresa. V zadnjih letih pa so raziskovalci ugotovili, da poleg omenjenih kategorij, socialna povezanost in dobri odnosi močno vplivajo na zdravje in celo na življenjsko dobo posameznika.

Kako družbena omrežja vplivajo na našo osebnost?
Vsaka stvar ima v življenju dobre in manj prijetne ali slabe strani.

Česa današnji mladi ne prenesejo na svoji generaciji?
Pisali smo že o 'pripombah', ki jih imajo starejši o mladi generaciji, tokrat pa bomo zajeli stvari, ki jih mladi sami ne prenesejo na svoji generaciji.

Življenjska preobrazba Ane, ki vas bo navdušila
Vsako obdobje ima svoje dobre in slabe plati, a kakor koli pogledamo, vedno težimo k temu, da bi se čim bolje počutili v svoji koži in to ne glede na spol, leta ali kar koli drugega. V resnici nikoli ni prepozno. "In odličen primer za to je moja pacientka Ana," pove Miran Križančič, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Njena zgodba je živ dokaz, da so leta zgolj številka."

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Dr. Miran Križančič: Odločitev za estetsko operacijo ni kot odhod v supermarket
Estetske operacije že dolgo niso več tabu tema, saj se jih poslužujejo skoraj vse generacije, od mladih do tistih malo starejših, medtem ko obstaja veliko različnih razlogov, zakaj se ljudje odločajo zanje. O tem in o najpogostejših lepotnih operacijah pri nas, najnovejših trendih in postopkih smo se pogovarjali tudi s priznanim lepotnim kirurgom.

Je to zgolj jed influencerk ali je res zdravo?
Registrirana dietetičarka Cynthia Sass je za spletni portal TheHealthy spregovorila o zdravstvenih koristi ovsene kaše za naše telo. Med glavnimi prednostmi uživanja omenjenega živila naj bi bilo predvsem uživanje številnih antioksidantov, med drugim pa tudi zdravo uravnavanje teže.

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?
Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj
V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

Slavni komik je sprejel odločitev, ki mu je spremenila življenje
Aziz Ansari je komik, ki je navdušil s svojo serijo Master of None. Je njen avtor in protagonist. Nedavno je za ameriški GQ povedal, zakaj je bilo to, da je s svojega telefona izbrisal internet, e-mail, Facebook, Instagram in Twitter, ena njegovih najboljših odločitev.

5 stvari, ki jih ne smete nikoli narediti pred spanjem
Spanec je ključen za zdravje in dobro počutje. In ni dovolj, da se potrudimo, da dovolj dolgo traja. Veliko lahko naredimo tudi za to, da bodo te ure res mirne in globoke, zjutraj pa se bomo zbudili spočiti.

Streznilo jo je šele, ko ...
Robyn Rees je tehtala že 100 kilogramov. In ve, zakaj. Ker je enostavno jedla preveč. A dovolj moči, da je shujšala, je lahko našla šele, ko so ji povedali, da je pretežka za umetno oploditev. Potem se je držala pravil zdravega prehranjevanja in shujšala.

Novo zaskrbljujoče odkritje o družabnem omrežju
Pogosta uporaba priljubljenega spletnega družbenega omrežja Twitter vodi v pogostejše konflikte med partnerji ter škodi zakonom in romantičnim odnosom na sploh. Konflikti, ki jih v razmerjih povzroči aktivno tvitanje, lahko med drugim vodijo v nezvestobo in celo ločitev, opozarja nova raziskava iz ZDA.

Kaj vse je storila za popolnega 'selfija' ...
38-letna Triana Lavey iz Los Angelesa je zapravila več kot 10 000 evrov za plastične operacije, da bi lahko ustvarila popolnega 'selfija'. Želela si je namreč, da ji ne bi bilo treba več uporabiti obdelave fotografij in da bi lahko brez kakršnih koli filtrov objavila svojo popolno fotografijo.

Posnetek, ki je razburil svet
Britanska estradnica Helen Flanagan je na socialna omrežja objavila fotografije ter izseke posnetka, na katerih je vidno njeno močno opraskano telo. In čeprav sama zatrjuje, da ne gre za nič hujšega, pa javnost ostaja prepričana, da si je boleče poškodbe zadala sama.

Nevarnosti, ki pretijo otrokom na spletu
Otroci in mladostniki, ki cele dneve preživljajo za računalnikom, so bolj dovzetni za tako imenovano Facebook depresijo in "sexting". Preverite, kako pomagati otroku v takem primeru!

Preverite, ali ste zasvojeni s Facebookom!
Z uporabo interneta narašča tudi odvisnost od socialnih omrežij. Kakšni so znaki odvisnosti in koga socialna omrežja prej zasvojijo, smo povprašali psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

Lahko Facebook sproži astmatični napad?
Po tem, ko je 18-letnik doživel več astmatičnih napadov, ko je na Facebooku videl svoje nekdanje dekle, zdravniki opozarjajo, da lahko to spletno omrežje sproži ekstremno stresne situacije, ki lahko izzovejo astmatični napad.

Če uporabljate Facebook, ste narcisoidni
Tako vsaj kaže raziskava, ki jo je opravila kanadska strokovnjakinja. Večurno uporabljanje socialnih omrežij, kot je Facebook, naj bi bil namreč ekvivalent neprestanemu gledanju v ogledalu.

Prek Facebooka dobila novo ledvico
Facebook, Twitter in druga internetna socialna omrežja lahko služijo tudi čemu drugemu, ne le izmenjavi fotografij, šal in nepomembnih komentarjev. Prek tovrstne komunikacije si je možno najti celo nov organ. Dokaz sta Američana Sarah in Carlos.